Laserowe leczenie żylaków – pytania i odpowiedzi
Czy laseroterapia boli i wymaga hospitalizacji?
Usuwanie żylaków laserem nie jest bolesne, pacjent może czuć jedynie lekkie szczypanie w momencie działania światłowodu. Cały zabieg przebiega przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, co jest dużo mniej inwazyjne aniżeli operacja pod narkozą. Warto też podkreślić, że po laseroterapii pacjent nie musi przebywać w szpitalu, nie przebiega też żadna rekonwalescencja. Jeszcze tego samego dnia można wrócić do dotychczasowej aktywności fizycznej.
Czy po laserowym zabiegu usuwania żylaków pozostają blizny?
Laserowe usuwanie żylaków jest obecnie jedyną metodą, która jest nie tylko skuteczna, ale również nie pozostawia żadnych powikłań w postaci zasinień czy trwałych blizn. Przez kilka dni po zabiegi pacjent zauważać może jedynie niewielkie nakłucie, przez które wprowadzany jest światłowód. Ten jednak znika całkowicie a kończyny dolne pozostają gładkie, bez jakichkolwiek niedoskonałości.
Przyczyny żylaków
Nie ma jednoznacznej przyczyny natomiast z całą pewnością można mówić o co najmniej kilku czynnikach, które powodują niewydolność żylną. Medycy uznają, iż przyczyną ich powstawania są uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, stosowanie nieodpowiedniej diety i nadwaga, siedzący bądź stojący tryb życia, noszenie wysokich obcasów czy brak aktywności fizycznej. Na żylaki cierpią częściej osoby, które mają wrodzoną delikatność naczyń krwionośnych.
Czy laseroterapia jest skuteczna?
Laseroterapia jest najbardziej skutecznym zabiegiem ze wszystkich dostępnych, jakich efektem ma być pozbycie się żylaków. Co więcej, efekty zabiegów są trwałe, laserowe usuwanie żylaków jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami. Kończyny dolne pozostają gładkie, bez zasinień czy trwałych blizn.
Czy podczas laseroterapii konieczne jest znieczulenie?
Tak, ale tylko miejscowe. Przy laseroterapii nie wymaga się znieczulenia ogólnego, dzięki czemu zabieg jest dużo bardziej bezpieczny dla pacjentów. Co więcej, istnieje mniej przeciwwskazań do jego wykonywania.
Czym różni się laserowe leczenie żylaków od skleroterapii?
Skleroterapia polega na wstrzyknięciu specjalnego środka w naczynia krwionośne, którego celem jest wywołanie stanu zapalnego. Ten z kolei ma doprowadzać do zamknięcia i zniwelowania uszkodzonego naczynia. Laserowe leczenie żylaków przebiega natomiast mniej inwazyjnie, dużo bardziej bezpiecznie dla ogólnego stanu zdrowia chorego. To wiązki światła docierają do naczynia i zamykają je więc nie ma mowy o jakimkolwiek oddziaływaniu na inne funkcje organizmu.
Odpowiedzi na pytania na podstawie treści ze strony: