Leczenie Chlamydii Trachomatis
Bakterie Gram-ujemne odpowiedzialne za wywoływanie chlamydii noszą nazwę Chlamydia trachomatis. Jest to najczęściej występująca choroba przenoszoną drogą płciową. Chlamydia może być łatwo wyleczona antybiotykami. Osoby z chlamydią powinny powstrzymywać się od aktywności seksualnej przez 7 dni po podaniu jednorazowej dawki antybiotyku lub do ukończenia 7-dniowego cyklu antybiotyków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu infekcji na partnerów seksualnych.
Ważne jest, aby wziąć wszystkie leki zalecane w leczeniu chlamydii. Lekarstw na chlamydię nie powinno się przekazywać innym osobom dopóki nie zostaną zdiagnozowane. Chociaż leki zatrzymają zakażenie, nie przywrócą sprawności trwałym uszkodzeniom spowodowanym tą chorobą. Jeśli objawy danej osoby trwają dłużej niż kilka dni po przyjęciu leczenia, powinna ona zwrócić się do lekarza i zostać poddana ponownej diagnostyce.
Objawy Chlamydii:
Występują również inne objawy, jak: krwawienie z pochwy, się także krwawienie z pochwy oraz krwawienie bezpośrednio po stosunku. Czasami objawy chlamydiozy do złudzenia przypominają reumatoidalne zapalenie stawów, co utrudnia rozpoznanie choroby w początkowym stadium – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski – specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska, dla portalu drwenerolog.pl
Powtarzające się zakażenie chlamydią jest powszechne. Kobiety, których partnerzy seksualni nie są odpowiednio leczeni, są narażone na duże ryzyko ponownego zakażenia. Występowanie wielu zakażeń chlamydowych zwiększa ryzyko powikłań zdrowotnych kobiet, w tym choroby zapalnej miednicy i ektopowej ciąży. Kobiety i mężczyźni z chlamydią powinni zostać poddani ponownej ocenie po około trzech miesiącach po leczeniu początkowej infekcji, niezależnie od tego, czy uważają, że ich partnerzy seksualni byli skutecznie leczeni.
Niemowlęta zarażone chlamydią mogą rozwijać neonatorum okulistyczne (zapalenie spojówek) i / lub zapalenie płuc. Zakażenie chlamydionem u niemowląt można leczyć antybiotykami.
Leczenie osób zakażonych Chlamydią trachomatis zapobiega niekorzystnym powikłaniom ze względu na stan zdrowia reprodukcyjnego i kontynuuje transmisję seksualną, a leczenie ich partnerów seksualnych może zapobiegać ponownej infekcji i infekcji innych partnerów. Leczenie kobiet w ciąży zazwyczaj zapobiega przenoszeniu choroby u noworodków podczas porodu. Leczenie chlamydii należy niezwłocznie rozpocząć u wszystkich osób posiadających pozytywny wynik.
Zalecane schematy leczenia na chlamydię trachomatis
- Azytromycyna 1 g doustnie w pojedynczej dawce
- Ordoxycycline 100 mg doustnie dwa razy na dobę przez 7 dni
Alternatywne schematy
- Baza erytromycyny 500 mg doustnie cztery razy na dobę przez 7 dni
- Oksyrylotromycyna oksyalkilooctan 800 mg doustnie cztery razy dziennie przez 7 dni
- ORLevofloksacyna 500 mg doustnie raz na dobę przez 7 dni
- Orofloksacyna w dawce 300 mg doustnie dwa razy na dobę przez 7 dni
Aby zapewnić maksymalną zgodność z zalecanymi terapiami, miejscowe, bezpośrednio zaobserwowane leczenie pojedynczą dawką z azytromycyną powinno być zawsze dostępne dla osób, u których należy stosować dawkę wielozadaniową.
Ponadto w przypadku preparatów wielodawkowych pierwsza dawka powinna być dozowana na miejscu i bezpośrednio obserwowana. Osoby, u których rozpoznano chlamydię powinni zostać przebadani na obecność wirusa HIV, GC i syfilis.
Lekarze obserwują wysoką częstość występowania zakażenia Chlamydią trachomatis u kobiet i mężczyzn, którzy byli leczeni z powodu takich zakażeń w ciągu poprzednich kilku miesięcy. Większość zakażeń po zakończeniu leczenia nie wynika z niepowodzenia leczenia, a raczej z ponownego zainfekowania spowodowanego niepowodzeniem partnerów seksualnych w leczeniu lub rozpoczęciu aktywności seksualnej u nowego zakażonego partnera.
Powtarzające się infekcje powodują zwiększone ryzyko wystąpienia chlamydii innych powikłań u kobiet. Mężczyźni i kobiety, którzy byli leczeni na chlamydią, powinni zostać poddani ponownej terapii około 3 miesięcy po leczeniu niezależnie od tego, czy uważają, że leczeni byli ich partnerzy.