Leczenie nowotworu szyjki macicy
Rak szyjki macicy to jedna z najgroźniejszych nowotworów, atakujących kobiety. Co ważne, niebezpieczeństwo, które niesie za sobą ta choroba mogłoby zostać z łatwością zminimalizowane – pod warunkiem jednak wykonywania rutynowych i bezbolesnych badań kontrolnych, do których dostęp ma każda z pań. Wciąż jednak zbyt wiele kobiet wstydzi się bądź unika profilaktyki ginekologicznej, która w tym przypadku ratuje zdrowie i życie.
Przyczyny raka szyjki macicy
Na raka szyjki macicy może zachorować każda kobieta, jednak na zdecydowanie większe ryzyko narażone są te z pań, które posiadały lub posiadają wielu partnerów seksualnych. Za większość przypadków odpowiada niezwykle groźny wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Występuje on w wielu typach i odmianach – tylko niewielka część z nich niesie za sobą ryzyko nowotworu. Ze względu jednak na wysoką zaraźliwość, jest on szczególnie niebezpieczny.
Przed wirusem tym można się skutecznie bronić w jeden sposób – poprzez przyjęcie szczepionki. Aby była ona skuteczna, powinna zostać zaaplikowana jeszcze w wieku dziecięcym, przed rozpoczęciem współżycia. Warto pamiętać, że wirus HPV powoduje również szereg mniej poważnych chorób i schorzeń – choć nie są śmiertelne, to potrafią być bardzo nieprzyjemne oraz trudne do wyleczenia.
Objawy raka szyjki macicy
Rak szyjki macicy objawy daje dość późno, stąd też tak wielkie znaczenie profilaktyki i kontrolowania. Dodatkowo, kiedy już wystąpią u kobiety niepokojące symptomy, często są one przypisywane innym dolegliwościom. Krwawienia międzymiesiączkowe, ból w podbrzuszu czy upławy to cecha niecharakterystyczna i może być powiązana z szeregiem innych chorób.
Diagnozowanie raka szyjki macicy
W celu wykrycia nowotworu z reguły wystarczy badanie cytologiczne – bezbolesne i skuteczne, w dodatku przysługujące kobietom bezpłatnie w określonych wiekiem okolicznościach. Niepokojące rezultaty łatwo mogą być zweryfikowane przez lekarza. Gdy ten potwierdzi, że problemem jest rak szyjki macicy leczenie powinno zostać podjęte niezwłocznie. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, może ono mieć różne scenariusze.
Leczenie raka szyjki macicy
Podstawą jest zawsze leczenie chirurgiczne. Przy niewielkich zmianach przedrakowych jest to zabieg nieskomplikowany i nierozległy, pacjentka zaś szybko wraca do zdrowia i normalnego życia. W stopniu zaawansowanym operacja jest bardziej drastyczna, usunięciu, oprócz macicy, często podlegają też okoliczne węzły chłonne zajęte chorobowo. W najpoważniejszych stanach stosuje się chemioterapię i radioterapię, nierzadko jako metodę skojarzoną. Decyzję o najbardziej odpowiedniej terapii podejmuje lekarz.
Rak szyjki macicy rokowania ma oczywiście zależne od stopnia zaawansowania w czasie zdiagnozowania choroby. I tak, wczesne stadium to niemal stuprocentowa gwarancja wyleczenia oraz powrotu do normalnego, komfortowego życia. W najwyższym stopniu los pacjentki jest niepewny. Umiera wówczas nawet połowa leczonych kobiet. To najlepszy powód do tego, by badać się regularnie. Strach czy wstyd nie są wytłumaczeniem – tylko szybka reakcja pozwala na zachowanie komfortu, zarówno psychicznego, jak i fizycznego.
Więcej na stronie: http://rakszyjkimacicy.net.pl/
Leczenie raka szyjki macicy nie jest trudne tylko wtedy, gdy szybko wykryje się chorobę. Ale jak to z rakiem, zazwyczaj dzieje się to bardzo późno i nie ma się co nakręcać, że będzie łatwo jak z anginą czy innymi chorobami. To jednak nie przelewki i słowo „łatwiej” oznacza większe szanse przeżycia. Tylko tyle i aż tyle.
Lepiej zapobiegać niż leczyć raka szyjki macicy. Teraz test na HPV można sobie zrobić nie ruszając się z chaty, bo wszystko załatwia się zdalnie. Wystarczy wejść tutaj i poczytać: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/