Leki na cholesterol
Ilość zawałów serca oraz udarów może przerażać. W zasadzie prawie połowa wszystkich zgonów w naszym kraju wynika właśnie z zawałów. Warto mieć świadomość, że nie tylko nadciśnienie tętnicze stanowi czynnik ryzyka wystąpienia zawału bądź udaru, ale również zaburzenia gospodarki lipidowej. To dlatego tak ważna jest regularna kontrola poziomu cholesterolu i konkretne działania w przypadku przekroczenia norm. Czasami wystarczą alternatywne metody, jak zdrowa dieta, aktywność fizyczna i zioła, ale niekiedy istnieje konieczność sięgnięcia po leki obniżające cholesterol.
Dlaczego wysoki poziom cholesterolu jest groźny dla człowieka?
Cholesterol w organizmie ma dwojaką postać. Zdecydowanie więcej będzie tego wytwarzanego w wątrobie, który jest potrzebny do przyswajania witaminy D3, zachowania prawidłowego cyklu budowy komórek oraz produkcji hormonów. Niestety, cholesterol dostarczamy sobie również w pożywieniu i w ten sposób tworzą się nadmiary tej substancji tłuszczowej w organizmie.
W naturze każde zaburzenie harmonii ma swoje konsekwencje i tak jest również w przypadku cholesterolu, którego zbyt duże ilości zaczynają się odkładać w wewnętrznych ściankach naczyń krwionośnych, a to utrudnia przepływ krwi oraz prawidłową pracę serca. W rezultacie może wystąpić zawał serca bądź udar.
Kiedy trzeba zacząć przyjmować leki na cholesterol?
Wykrycie podwyższonego poziomu cholesterolu nie musi automatycznie wiązać się z koniecznością przyjmowania określonych medykamentów. Lekarze na początku zazwyczaj zalecają zmiany trybu życia. Chodzi przede wszystkim o systematyczną aktywność fizyczną oraz zdecydowanie bardziej zdrową dietę. Należy zrezygnować z tłustych mięs, zawiesistych sosów i słodyczy, natomiast włączyć do codziennego jadłospisu duże ilości warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych.
Dobre efekty dają również zioła na cholesterol, jak kozieradka, lucerna czy mniszek lekarski oraz inne rośliny, jak karczoch, czosnek czy imbir. Codziennie też powinno się co najmniej przez pół godziny ruszać i nie chodzi o przejście z domu do samochodu albo krzątanie się po domu, ale konkretną aktywność fizyczną, jak jazda na rowerze, nordic walking czy bieganie.
Jeżeli po jakimś czasie nie będzie żadnych pozytywnych efektów, to lekarz z pewnością rozważy leki na cholesterol.
Jak działają leki obniżające cholesterol?
Profilaktyka chorób serca i układu krwionośnego jest niezwykle ważna, a jednym z jej elementów będzie kontrolowanie stężenia cholesterolu we krwi. Kiedy ruch i zdrowe odżywianie nie wystarczają, to obniżające cholesterol leki na pewno będzie trzeba zażywać. Chodzi tutaj o statyny poprawiające cały profil lipidowy organizmu. Statyny redukują nadmierny poziom cholesterolu całkowitego, a zwłaszcza niedobrej frakcji LDL oraz trójglicerydów. Jednocześnie podwyższają poziom korzystnej frakcji HDL, która również przyczynia się do usuwania nadmiaru niekorzystnego cholesterolu. To dzięki odpowiednio dobranym medykamentom krew może prawidłowo przepływać przez naczynia krwionośne i bez problemu docierać zarówno do serca, jak i mózgu.
Problem jest taki, że leki na cholesterol są brane przez większość osób całkowicie nieregularnie. I się potem dziwią, że nie działają. Bo niby jak mają działać i stabilizować poziom cholesterolu, jak raz wezmą, potem nie wezmą i udają zadowolonych.
Bo leki na cholesterol trzeba brać przez długi czas, a Polak chce mieć od razu efekty. Dziś tabletka a jutro cudowne ozdrowienie, bo jak nie to wina lekarza, koncernów farmaceutycznych i Bóg wie kogo jeszcze.