Leki na nadciśnienie bez recepty

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia. Polega na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej 140/90 mmHg. Nadciśnienie jest niebezpieczną jednostką chorobową samą w sobie, a do tego może prowadzić do zawałów serca, udarów, przerostu lewej komory i innych schorzeń.

Przyczyny i rozpoznanie nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie zwykle ma nierozpoznaną przyczynę (95% wszystkich przypadków). Do jego wystąpienia mogą się przyczynić: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niewłaściwa dieta, siedząca praca, brak aktywności fizycznej. Rozpoznanie nadciśnienia dokonywane jest najczęściej przy okazji standardowych badań ciśnienia w innych chorobach. Zwykle pacjenci nie kojarzą, że dotyczy ich nadciśnienie, dopóki nie zostaną zbadani.

Leki na nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze leczy się farmakologicznie. Podaje się leki, które mają na celu obniżenie ciśnienia tętniczego w sytuacji, gdy dojdzie do jego nagłego skoku. W przypadku nadciśnienia bardzo istotnym elementem leczenia jest zmiana stylu życia – zgubienie zbędnych kilogramów, rozpoczęcie lekkiej aktywności fizycznej, wprowadzenie zdrowej diety, unikanie tłustych potraw, rzucenie palenia i picia.

W aptekach dostępne są również leki na nadciśnienie bez recepty. Mogą one być swobodnie stosowane przez pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, pod warunkiem jednak, że będą się oni stosowani do zaleceń z ulotki. Są to zazwyczaj leki ziołowe oraz suplementy witaminowe i mineralne, pozwalające wesprzeć prawidłową pracę serca. Jeśli chodzi o nadciśnienie leki powinny być zażywane tylko w sytuacji nagłego skoku ciśnienia w celu jego bezpiecznego obniżenia do właściwego poziomu. Na co dzień warto sięgać po suplementy diety, które w naturalny, łagodny sposób pomagają uregulować ciśnienie krwi. Należy jednak pamiętać, że nie będą one zbyt efektywne przy dotychczasowym nieprawidłowym trybie życia.

Leki na nadciśnienie a alkohol

Zaprzestanie picia alkoholu, najlepiej w ogóle, to absolutna podstawa w leczeniu nadciśnienia. Alkohol ma bowiem silny wpływ na zmiany ciśnienia we krwi. Poza tym, alkohol osłabia działanie leków, za to nasila występowanie efektów ubocznych. Skutki uboczne leków na nadciśnienie mogą być fatalne – mogą doprowadzić na przykład do przewlekłej niewydolności nerek lub wątroby, zakłócać pracę serca, a nawet doprowadzić do śmierci (w skrajnych przypadkach – przedawkowanie leków na nadciśnienie). Dlatego tak ważne jest, by nie zażywać tych leków bez konsultacji z lekarzem, zażywać je tylko w określonych sytuacjach i ilościach i w żadnym wypadku nie łączyć ich z alkoholem.

Jakie leki na nadciśnienie

W zależności od rodzaju nadciśnienia, jego przyczyn i ogólnego stanu pacjenta, podaje się bardzo różne leki na nadciśnienie. Większość z nich dostępna jest dopiero na receptę. Gdy lekarz zaleci zażywanie konkretnych leków o stałych porach, należy się tego konsekwentnie trzymać. Trzeba też natychmiast po wdrożeniu leczenia farmakologicznego, przyjrzeć się krytycznie swojej diecie i nawykom, by zmienić je na bardziej prawidłowe.

Nadciśnienie w ciąży jest bardzo groźnym stanem dla matki i dziecka. Leki na nadciśnienie w ciąży powinny być dobierane bardzo starannie przez kardiologa. Wciąż nie ma oficjalnych badań potwierdzających wpływ leków na nadciśnienie na wady wrodzone noworodków. Jednak wiadomo, że to sam fakt istnienia nadciśnienia u matki zwiększa ryzyko powstawania tych wad, nie zaś same leki stosowane w celu utrzymania ciśnienia na poziomie poniżej 150/100mmHg u ciężarnej.

Słowa kluczowe: leki na nadciśnienie, leki na nadciśnienie bez recepty, leki na nadciśnienie a alkohol, nadciśnienie leki, skutki uboczne leków na nadciśnienie, przedawkowanie leków na nadciśnienie, jakie leki na nadciśnienie, leki na nadciśnienie w ciąży

4/5 - (1 Głos)