Łupież pstry – jak wygląda leczenie?

Łupież pstry do powierzchowna, przewlekła grzybica, objawiająca się obecnością okrągłych bądź owalnych ognisk ze złuszczającym naskórkiem, w okolicach głowy, karku, pleców, linii kręgosłupa, klatce piersiowej, szyi i ramionach. Zmiany początkowo są czerwone na obrzeżach, potem poczynają się przebarwiać lub odbarwiać, a w zaawansowanych przypadkach zlewają się ze sobą. Malassezyna, wytwarzana przez patogen, indukuje apoptozę (śmierć komórki) w ludzkich melanocytach (komórki barwnikowe skóry), a więc dochodzi do depigmentacji i powstawania białych plam, których nie da się opalić.

Leczenie łupieżu pstrego

Choroba powodowana jest obecnością grzyba, Malassezia furfur, który atakuje ciało osób, jakie mają niewyrównaną gospodarkę hormonalną, cierpią z powodu chorób autoimmunologicznych, mają zdiagnozowaną chorobę Alzheimera, cukrzycę bądź inne problemy skórne. W warunkach naturalnych, grzyb bytuje na skórze człowieka, ale nie wyrządza najmniejszej krzywdy. W momencie, gdy zmieniony zostaje skład i ilość łoju, wytwarzanego przez gruczoły skórne, Malassezia furfur, uznaje środowisko skóry, za optymalne do rozwoju i poczyna kolonizację, a odżywia się ludzkim łojem. Warto wiedzieć, że niektóre bakterie lubią współdziałać wraz z grzybem. Rzadko się zdarza, by działał bez innych mikroorganizmów. Łupież pstry rozpoznaje się, dzięki związkom indolowym – pochodnym tryptofanu, które produkuje. Są to substancje, które wykazują fluorescencję w żółtawo-złotawym świetle lampy Wooda. W badaniu mikroskopowym, uwidaczniają się z kolei, strzępki i zarodniki. Łupież pstry jest ciężki do wyleczenia, terapia w ekstremalnych przypadkach, może trwać nawet i lata. Dobrze jednak, wiedzieć, że dermokosmetyki ograniczają jego rozwój i utrudniają warunki bytowania. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że grzybicy, pozbędziesz się sam! Poniżej, podajemy kilka cennych dermokosmetyków, które pomogą rozprawić się z pasożytem.

Czytaj też: Leczenie łupieżu pstrego – zwalczlupiez.net.pl

Szampon na łupież pstry? Jak wygląda leczenie?

Szampon na łupież pstryPreparaty zawierające cyklopirox, siarczek selenu czy itrakonazol, np. Pityver. Emulsję nakłada się na całe ciało. Ponadto, doustnie stosuje się itrakonazol lub flukonazol.
świetnie sprawdzają się również, środki zawierające ketokonazol i krotlimazol. Na ogół wystepują w postaci maści, kremów, szamponów, ewentualnie żeli.
kwas salicylowy – warto wyposażyć się w środki ochrony skóry, które go zawierają. Idealny będzie szampon bądź mydło. Dobrze jednak, wiedzieć, że środki które go zawierają, nie tyle wyleczą z choroby, co zapobiegną jej postępowi, bądź zapobiegną nawrotowi. Powinno się stosować je, po zakończeniu terapii, aby zapobiec nawrotowi choroby.

JAK OGRANICZYĆ ROZWÓJ?

Celem, zatrzymania postępu choroby, warto wygotować wszystkie ubrania, ręczniki i pościel – grzyby bardzo lubią w nich bytować, ze względu na pozostawione resztki łoju. Poza tym, warto udać się do dermatologa, który być może zleci dodatkowe badania. Dobrze wiedzieć, że czasami diagnoza grzybicy nie jest łatwa. Być może, trzeba wyeliminować dodatkowy problem, jakim jest np. infekcja bakteryjna.

5/5 - (8 Głosów)