Łupież pstry

Dla wielu osób może być bardzo zastanawiające czym tak naprawdę jest łupież pstry, jak go rozpoznać oraz oczywiście jak leczyć. Warto na wstępie podkreślić, że łupież pstry jest to choroba grzybicza skóry, której podłoże nie jest do końca wyjaśnione. Dolegliwość ta wywoływana jest przez grzyby drożdżopodobne Malassezja furfur, które występują w mikroflorze ludzkiej skóry. Jednak dotąd nie zdołano znaleźć odpowiedzi na pytanie, dlaczego u niektórych osób grzyby te wywołują chorobę jaką jest łupież pstry, a u niektórych osób nie. Warto jednak podkreślić, że zaobserwowano, że łupież pstry o wiele częściej rozwija się w klimacie wilgotnym oraz co ciekawe- częściej dotyka osób o ciemnej karnacji. Na uwagę zasługuje też fakt, że miejsca z objawami choroby nie opalają się, a więc w przypadku osób o ciemniejszej karnacji są one bardziej widoczne. 

 Jak rozpoznać łupież pstry?

Objawy łupieżu pstrego zazwyczaj nie swędzą ani nie osiągają stanu zapalnego, niekiedy też trudno je jednoznacznie zdiagnozować. Warto podkreślić, że w głównej mierze pacjenci cierpiący na tę dolegliwość skarżą się na powracające objawy mimo stosowania odpowiedniego leczenia oraz na aspekt estetyczny. Typowe zmiany skórne charakteryzujące łupież pstry to plamy o barwie od żółtej do ciemnobrązowej o średnicy kilku centymetrów. Z czasem zmiany te powiększają się, stają się bardziej nieregularne, pojawiają się miejsca odbarwione na skutek zaburzeń w syntezie melaniny.

Gdzie występuje łupież pstry?

Łupież pstry najczęściej występuje w okolicach klatki piersiowej, pleców, karku, ale może pojawiać się także na bokach tułowia, okolicy pępka czy nawet ramion.

Jak leczyć łupież pstry?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, łupież pstry jest dolegliwością, której mechanizmu powstawania dotąd nie zbadano. Dlatego też w leczeniu stosuje się preparaty miejscowe, których zadaniem jest leczenie objawowe. Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty takie jak kremy, maści, emulsje mające za zadanie niwelować objawy łupieżu ostrego.

Warto jednak podkreślić, że w leczeniu dolegliwości dermatologicznej jaką jest łupież pstry, bardzo ważne jest stosowanie odpowiednio dobranych preparatów pielęgnacyjnych. Osoby cierpiące na łupież pstry powinny sięgać najlepiej po dermokosmetyki, czyli preparaty pielęgnacyjne, które zazwyczaj do kupienia są w aptece. Mamy wtedy pewność, że tego rodzaju kosmetyki nie podrażnią już i tak delikatnej skóry oraz wspomogą proces leczenia tych przykrych dolegliwości. Na szczególną uwagę zasługuje preparat o nazwie Pityver, który jest innowacją w leczeniu łupieżu pstrego. Występuje on w trzech postaciach- płynu, emulsji i szamponu. Stosowanie trzech typów tego produktu pozwala na osiągnięcie szybkich i skutecznych efektów leczenia. Jednak co najważniejsze, Pitvyer nie zawiera sterydów, może być więc bezpiecznie stosowany u osób w każdym wieku. Jest oparty na bezpiecznych składnikach takich jak: witamina E, Montmorillonite, siarczek selenu, dwutlenek tytanu czy czerwień żelazowa.

Rate this post