Łysienie androgenowe

W przypadku kobiet i mężczyzn łysienie androgenowe ma takie samo podłoże. Wywołane jest na skutek nadmiernej reakcji mieszków włosowych na androgeny. Niemal 70% wszystkich przypadków łysienia u mężczyzn to właśnie łysienie androgenowe.

Jest ono wynikiem nadwrażliwości organizmu na pochodną testosteronu – dihydrotestosteron. Genetyczna nadwrażliwość na DHT wpływa na kurczenie się mieszków włosowych, co sprawia, że włosy stają się słabsze i cieńsze. Z czasem przestają w ogóle rosną. Za przemianę testosteronu w DHT odpowiada enzym 5-alfa-reduktaza. Dlatego też w przypadku leczenia łysienia androgenowego stosuje się inhibitory tego enzymu. Nasilenie objawów łysienia tego typu powoduje m.in. natłuszczona skóra głowy. (informacje z portalu androgenowe.net.pl)

Łysienie androgenowe u mężczyzn daje charakterystyczne objawy. Zaczyna się najczęściej od cofania się linii włosów na czole. Pojawia się tzw. wysokie czoło i typowe zakola, które z czasem się powiększają. Ponadto włosy ulegają przerzedzeniu na czubku głowy i powstaje łysina. Przyczyn łysienia androgenowego jest co najmniej kilka. Przede wszystkim jest ono uwarunkowane genetycznie. Ponadto wynikać może również z problemów z hormonami.

Prawdopodobieństwo występowania łysienia androgenowego zwiększa m.in. przynależność do rasy białej. Za wypadanie włosów odpowiada DHT, substancja powstająca z przekształcania w mieszku włosowym testosteronu. Nie bez znaczenia na kondycję włosów jest także prawdopodobnie palenie papierosów oraz przyjmowanie leków regulujących poziom hormonów. Na łysienie androgenowe cierpią często mężczyźni przyjmujący różnego typu suplementy diety. Odpowiadają one bowiem za szybki skok poziomu testosteronu.

W przypadku kobiet łysienie androgenowe ma uwarunkowania genetyczne. Występuje z powodu nadwrażliwości mieszków włosowych na androgeny. Cierpi na nią nawet 60% kobiet. Łysienie pojawia się na skutek nadmiernej reakcji mieszków na wysokie stężenie androgenów we krwi. U kobiet przyczyną wypadania włosów bywa także nadreaktywność enzymu 5 alfa-reduktazy. Powoduje ona bowiem miniaturyzację mieszków włosowych. W efekcie dochodzi do skrócenia fazy wzrostu włosa. Włosy stają się cienkie i szybko wypadają, a nowe wyrastają znacznie wolniej.

Łysienie androgenowe u kobiet pojawia się zwykle po ukończeniu 30. roku życia. Najczęściej ma postać rozlaną, choć zdarzają się takie same objawy jak w przypadku mężczyzn. Przerzedzenie włosów rozpoczyna się od czubka głowy. Na skuteczność leczenia ma wpływ wiele czynników. Stosuje się w tym celu inhibitory 5 alfa-reduktazy oraz antyandrogeny. Klasyczne terapie są jednak bardzo często mało skuteczne. Dość dobrze sprawdzają się natomiast leki mające na celu wzmocnienie cebulek włosowych. Pomocniczo stosuje się także preparaty działające miejscowo i ogólnie.

Leczeniem problemów związanych z włosami, chorobami skóry itd. zajmuje się lekarz trycholog. Posiada on odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie niezbędne do leczenia chorób skórnych oraz łysienia, w tym łysienia androgenowego u kobiet i u mężczyzn.

Rate this post