Łysienie plackowate

Co to takiego łysienie plackowate? Łysienie plackowate to nic innego jak choroba przewlekła, zapalna, która przejawia się niszczeniem mieszków włosowych. Ten rodzaj łysienia to jedna z najpowszechniejszych przyczyn wypadania włosów.

Objawy łysienia plackowatego.

Pierwsze objawy łysienia plackowatego w postaci niewielkich ognisk wyłysienia – zazwyczaj na głowie, można zauważyć w młodym wieku. Rzadziej zdarza się, że zmiany widać w innych okolicach – broda, brwi itp.

W miejscach wyłysienia skóra z reguły pozostaje niezmieniona, nie ma śladów blizn, jedynie w bardzo rzadkich przypadkach można zauważyć lekkie zmiany rumieniowe w obrębie ognisk, z możliwym świądem i tkliwością tego miejsca. Wtedy widoczne są połamane włosy o przewężonej części proksymalnej na ich obrzeżach.

OKIEM EKSPERTA

Pierwsze objawy łysienia plackowatego pojawiają się zazwyczaj w młodym wieku pod postacią ograniczonych ognisk wyłysienia – zwykle na głowie. Może zdarzyć się również tak, że zmiany pojawiają się również w innej okolicy – broda, brwiwyjaśnił dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog – trycholog z portalu drTrycholog.pl

W około 10% przypadków można zaobserwować także zmiany przy paznokciach, czyli drobne wgłębienia lub podłużne bruzdy, czy pęknięcia, które mogą prowadzić do całkowitego zepsucia płytki.

Z badań wynika, że ogniska wyłysienia mogą być pojedyncze, a także mnogie – o różnej wielkości. Szybkość łysienia, podobnie jak przy innych chorobach tego typu jest bardzo indywidualny. Wśród części pacjentów można zauważyć stały i regularny proces utraty włosów, a u pozostałych wypadanie ich w sposób bardzo gwałtowny.

Zwykle przy łysieniu plackowatym obserwuje się owalne ogniska o średnicy mniejszej niż 10 cm.

Warto zauważyć, że przy tej chorobie utrata włosów nie musi być trwała. Specjaliści szacują, że w niecałej połowie przypadków możliwe jest samoistne odrośnięcie utraconych włosów. Niekiedy odrastające włosy są początkowo pozbawione barwnika, a po pewnym czasie postępuje proces ich repigmentacji. Ważne jest, że szansę na odrośnięcie włosów mają tylko Ci pacjenci, którzy nie utracili ich wszystkich.

Łysienie plackowate łatwo zauważyć i zdiagnozować, ponieważ jego objawy są bardzo charakterystyczne, natomiast warto pamiętać, że zdarzają się przypadki błędnej diagnozy kiedy udajemy się do niewykwalifikowanych i niedoświadczonych specjalistów. Ważne, aby z problemem wypadania włosów udawać się wyłącznie do sprawdzonych lekarzy.

Więcej informacji przeczytasz również na stronie: http://drtrycholog.pl/lysienie-plackowate/

Leczeniem tego typu chorób, czyli chorób włosów, zajmuje się lekarz trycholog. Trychologia jako nauka wywodzi się z doświadczeń dermatologii. Obecnie Trychologia bardzo się rozwija dzięki czemu przeprowadzanie fachowej i profesjonalnej diagnostyki medycznej oraz zabiegów przeciwdziałających łysieniu jest na coraz wyższym poziomie.

Kiedy zauważamy problem dotyczący wypadania włosów musimy udać się do trychologa, bo on posiada najlepszą wiedzę w zakresie przeprowadzenia diagnostyki, a następnie leczenia.

Przy diagnozowaniu bardziej skomplikowanych problemów łysienia plackowatego należy przebadać korzeń włosa – czyli przeprowadzić badanie, trichogram lub trichoskopię, czyli badanie oparte na technice wideotermoskopii. W przypadku pacjentów całkowicie łysych, należy przeprowadzić biopsję skóry, która polega na pobraniu wycinka skóry.

5/5 - (1 Głos)