Co może pomóc w zgadze?

Dieta na zgagę umożliwia zredukowanie dokuczliwych dolegliwości choroby refluksowej. Dobrze zbilansowana i przede wszystkim przestrzegana przez pacjenta, może stanowić nawet podstawowe leczenie zgagi, jeśli to właśnie nieprawidłowe odżywianie się stanowi przyczynę problemu. Najczęstszymi objawami jest odbijanie kwaśnej treści żołądkowej, bóle brzucha oraz bóle zamostkowe. Jak wygląda leczenie zgagi za pomocą spożywania konkretnego pożywienia?

Co jeść, a czego unikać?

Dieta na zgagę powinna być przede wszystkim lekkostrawna, zwłaszcza w pierwszych etapach leczenia. Jest to jak najbardziej możliwe do osiągnięcia poprzez dostarczanie do organizmu produktów, które nie będą długo zalegać w żołądku, ani też nie będą wymagać długiego procesu trawienia.

Pierwszym krokiem jest wykluczenie żywności o dużej zawartości tłuszczu, który spowalnia przemianę materii, co powoduje zaleganie resztek pokarmowych i sprzyja fermentacji. Najlepiej wykluczyć także wszelkie kwaśne potrawy, które podrażniają zmienioną chorobowo błonę śluzową. Dotyczy to przykładowo cytrusów, octu, pomidorów. Wystrzegać się też warto produktów o działaniu pobudzającym wydzielanie kwasu solnego, czyli mięty pieprzowej, czekolady, niektórych warzyw cebulowych. Jeśli chodzi o napoje, to niewskazane jest picie kawy, mocnej herbaty oraz alkoholu pod każdą postacią. Złą sławą cieszą się także napoje gazowane, które powodują odbijanie, co zwiększa ryzyko podejścia kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, a to z kolei kończy się znanym pieczeniem.

Dieta na zgagę

Podobnie jest w przypadku kwaśnych soków pomarańczowych, grejpfrutowych czy też pomidorowych. Dieta na zgagę powinna obfitować w potrawy, które będą zapobiegać cofaniu się treści żołądkowej. Sprawdzą się tutaj produkty wysokobiałkowe pochodzenia zwierzęcego: mięso, ryba czy produkty mleczne. Nie należy zapominać o alkalizujących warzywach, siemieniu lnianym. Jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków, to nie powinno się stosować żadnego obsmażania, zwłaszcza z użyciem tłuszczu. Najlepiej postawić na duszenie, gotowanie czy obróbkę w piekarniku.

Każdy przypadek nie musi być taki sam i nie wszyscy mogą mieć problemy ze strony przełyku po spożyciu kwaśnych produktów. Niektórzy źle reagują po spożyciu czegoś słodkiego czy też połączenia cukru rafinowanego z kiepskiej jakości tłuszczem, co możemy znaleźć w sklepowych ciastkach. Żywność przetworzona, która zawiera liczne konserwanty i barwniki, również ma znaczenie, niestety na niekorzyść spożywających. Unikanie produktów podrażniających jest sprawą priorytetową, jeśli chodzi o ulżenie sobie i pozbycie się zgagi.

Zgaga w ciąży

Zmiany hormonalne w początkowym okresie ciąży są często przyczyną zgagi. Normalnie progesteron stoi na straży cofania się treści żołądkowej, ale gdy następuje chaos w organizmie, jego funkcje zaczynają zawodzić. Nie pomaga także rozrastanie się macicy, co z kolei prowadzi do wypychania kwaśnej treści żołądkowej. Jednak zanim kobieta wyciągnie rękę po tabletki, warto najpierw pomyśleć nad modyfikacją stylu życia, ponieważ często sama dieta na zgagę może okazać się czymś przełomowym.

Równomierne rozłożenie posiłków w ciągu całego dnia ma na celu uniknięcie przejadania się. Należy unikać późnego spożywania ostatniego posiłku, który będzie całą noc zalegał, a rano może już czekać pieczenie w przełyku i ogólne zmęczenie po niewyspanej nocy. Dwie godziny przed snem to minimum, którego należy przestrzegać.

Jeśli jednak zaliczy się bardziej obfity posiłek, warto się trochę poruszać. Oczywiście nie chodzi tutaj o intensywne spalanie kalorii, ale bardziej o pobudzenie perystaltyki jelit, która zoptymalizuje procesy trawienne. Jak wiadomo długie zaleganie treści pokarmowej w żołądku doprowadza do fermentacji gazów, a następnie odbijania. Najlepiej sprawdzi się tutaj spacer spokojnym krokiem bez zadyszki.

Nie wolno pić w trakcie posiłku, a już szczególnie wystrzegać się należy napojów gazowanych, które z całą pewnością wpłyną negatywnie na trawienie i obciążą układ pokarmowy. Jeśli zgaga w ciąży jest szczególnie dotkliwa i utrudnia normalne funkcjonowanie, można udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego zleci stosowne leki, często o właściwościach zobojętniających kwas żołądkowy.

Więcej na temat choroby refluksowej, można przeczytać w Poradniku Refluksowym

5/5 - (10 Głosów)