Mukowiscydoza i sposoby jej leczenia
Do chorób, które nękają zarówno dzieci, jak i dorosłych, należy między innymi mukowiscydoza. Postawmy więc sobie pytanie, do jakiego typu schorzeń można zaliczyć mukowiscydozę?
Co to jest mukowiscydoza?
Termin mukowiscydoza pochodzi z języka angielskiego i oznacza torbielowate zwłóknienie (cystic fibrosis, CF). Mukowiscydoza, należąca do chorób genetycznych, dotyka ludzi na całym świecie, a częstotliwość jej występowania jest po prostu ogromna. Mukowiscydozę można uznać za jedną z najbardziej groźnych przypadłości, z którymi muszą borykać się osoby dotknięte tym schorzeniem.
Mukowiscydoza to taki typ choroby, który nie dosyć, że posiada przewlekły charakter, to jeszcze można ją określić jako kompleksowy oraz ogólnoustrojowy. Jest to jednoznaczne z tym, że w czasie rozwoju choroby dochodzi do zaburzeń funkcjonowania wielu narządów wewnętrznych. Mukowiscydoza ma bowiem to do siebie, że atakuje różne organy, a jej objawy dotyczą co najmniej kilku układów. Dla wielu chorych oznacza to po prostu borykanie się z dolegliwościami związanymi zarówno z oddychaniem, jak i z przypadłościami związanymi z układem pokarmowym. Omówmy objawy mukowiscydozy w odniesieniu do jednego z układów.
Objawy mukowiscydozy
Jednym z najczęściej występujących objawów mukowiscydozy, jeżeli chodzi o układ oddechowy, jest przede wszystkim uporczywe pojawianie się lepkiego i gęstego śluzu. Z jednej strony zalega on w oskrzelach, z drugiej natomiast staje się bazą sprzyjającą rozwojowi bakterii. Zaleganie śluzu w oskrzelach prowadzi do występowania dokuczliwego, bardzo często silnego i uporczywego kaszlu. Ten objaw mukowiscydozy można obserwować już w niemowlęcym wieku, a co za tym idzie, należy być wyczulonym na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w oddychaniu u małych dzieci.
Więcej o objawach: http://mukowiscydoza.info.pl/objawy-mukowiscydozy/
Do objawów mukowiscydozy, związanych z układem oddechowym, należy poza tym zapalenie oskrzeli i płuc. Zaniepokojenie powinno wywołać ich częste pojawianie się. Charakteryzują się one przed wszystkim tym, że niełatwo je leczyć, ponieważ nie reagują na metody typowego leczenia, a co więcej, nieuchronnie prowadzą nie tylko do rozstrzenia oskrzeli, ale także do włóknienia płuc.
Niejednokrotnie objawem mukowiscydozy jest krwioplucie oraz nawracające, bardzo trudne do zwalczenia zapalenie zatok bocznych nosa, prowadzące do powstawania polipów. U osób cierpiących na mukowiscydozę bardzo często pojawiają się niezwykle dokuczliwe obturacyjne zapalenia oskrzeli, na które nierzadko zapadają małe dzieci.
Długość życia a mukowiscydoza
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, nie ma skutecznego lekarstwa na mukowiscydozę. Warto jednak stanowczo podkreślić, że okres życia osób cierpiących na mukowiscydozę znacznie się wydłużył. Było to możliwe dzięki prowadzonym badaniom nad mukowiscydozą.
Niebagatelny wpływ na to osiągniecie miał poza tym rozwój współczesnej medycyny. O ile przed laty osoby cierpiące na mukowiscydozę żyły przeważnie około dziesięciu lat, o tyle współcześnie ten okres jest dłuższy nawet czterokrotnie. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile lat obecnie może przeżyć osoba borykająca się z mukowiscydozą.
Nie sposób powiedzieć, jak długo współczesna medycyna utrzyma chorego przy życiu. Zależy to przed wszystkim od indywidualnych predyspozycji oraz od siły charakteru. Ważna jest poza tym terapia polegająca na stosowaniu się do zaleczeń lekarza. Chodzi głównie o rehabilitację i inhalacje. Uważa się, że współcześnie, osoby chore na mukowiscydozę, mają szansę przeżyć kilkadziesiąt lat.
Jak pojawia się kaszel, który jest następstwem mukowiscydozy, to trzeba reagować praktycznie od razu. Ale w wielu przypadkach początkowo nie zdajemy sobie z tego sprawy. W objawach mukowiscydozy niezbędna jest szybka i dogłębna diagnostyka, bo czym szybciej zaczniemy leczenie, tym szybciej pozbędziemy się przykrych zmian w całym organizmie.
Znajdź kogoś kto będzie wiedział, że kaszel to są pierwsze objawy mukowiscydozy. W większości przypadków takie dziecko będzie leczone na katar, ewentualni potem ktoś pójdzie do lekarza i usłyszy, że to jakiś wirus. Chyba trzeba cudu, żeby lekarz zdiagnozował szybko, że to mukowiscydoza.