Nadciśnienie tętnicze – co to jest?

Wielu z nas zadaje sobie pytanie co to jest nadciśnienie tętnicze? Jak je zdiagnozować?Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia, charakteryzująca się podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Ponad 90% przypadków nadciśnienia ma pierwotny charakter, czyli nie są znane przyczyny somatyczne, które dałoby się usunąć interwencją medyczną.

Jest to podstępna choroba, która przeważnie nie daje żadnych objawów, a doprowadza do powikłań. Nadciśnienie tętnicze należy do najczęstszych chorób układu krążenia w społeczeństwach rozwiniętych.

Przy świeżo rozpoznanym nadciśnieniu tętniczym trzeba ustalić, czy ma ono charakter pierwotny czy wtórny. Większość rozpoznanych przypadków nadciśnienia to nadciśnienie pierwotne, które nazywane jest inaczej samoistnym czy idiopatycznym. Natomiast wtórna postać nadciśnienia może być podejrzewana u osób, które nie reagują na hipotensyjne leczenie lub też chorują na nerki.

Czasami do stwierdzenia rodzaju nadciśnienia tętniczego wystarczy tylko badanie krwi i moczu. Jednak w niektórych przypadkach potrzebna jest bardziej zaawansowana diagnostyka.

Nadciśnienie pierwotne

Nadciśnienie pierwotne występuje w około 90% rozpoznanych przypadkach nadciśnienia tętniczego. Przeważnie rozwija się ono przez kilka lat, a do podwyższenia ciśnienia krwi dochodzi stopniowo.Jedną z przyczyn nadciśnienia pierwotnego są geny. Jeżeli nadciśnienie rozpoznano u członków rodziny, to jest większe prawdopodobieństwo, że zachorują także pozostali członkowie rodziny.

Nadciśnienie wtórne

O nadciśnieniu tętniczym wtórnym mówi się wtedy, gdy stosunkowo rzadko uda się wykryć pojedynczą i możliwą do zlikwidowania przyczynę nadciśnienia tętniczego. Zwykle występuje ono u około 5-10% osób.

Do przyczyn nadciśnienia wtórnego zaliczamy między innymi: choroby neurologiczne, niepożądane działanie leków, wady serca oraz naczyń krwionośnych, choroby nerek, choroby narządów wewnętrznych, takich jak: tarczycy, przytarczyc, przysadki mózgowej, czy rdzenia i kory nadnerczy.

Na wystąpienie tego rodzaju nadciśnienia mogą wskazywać następujące objawy: znacznie podniesione ciśnienie, czy nie dające efektów leczenie hipotensyjne.

W takich przypadkach najlepiej byłoby ustalić pierwotną chorobę, której objawem jest nadciśnienie oraz zacząć właściwe leczenie. Czasami nawet po usunięciu przyczyny nadciśnienia problem niestety zostaje, choć jest łatwiejszy do leczenia.

Ten rodzaj nadciśnienia częściej spotykany jest u dzieci niż u osób dorosłych. Spowodowane jest ono najczęściej wadami serca, zaburzeniami genetycznymi czy chorobami nerek. Jednak coraz częściej u młodszych pacjentów przyczyną nadciśnienia wtórnego jest otyłość.

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

To wartość ciśnienia skurczowego, które jest równe bądź większe niż 140 mmHg  oraz ciśnienia rozkurczowego równego lub większego niż 90 mmHg .

Natomiast w zakresie normy ciśnienie krwi dzieli się na: optymalne, prawidłowe oraz wysokie prawidłowe.

Co to jest ciśnienie krwi?

Jest to siła nacisku, którą wywiera krew na naczynia krwionośne. Posiada ono rozmaite wartości. Wszystko będzie zależało od tego, czy jesteśmy w danej chwili w spoczynku, czy też pracujemy.

Ciśnieniomierz służy nam do pomiaru wartości ciśnienia. Wartości, które otrzymamy są przedstawione w mmHg, czyli milimetrach słupa rtęci.

Wysokie ciśnienie jest poważnym zdrowotnym problemem. Możemy jednak zapobiegać wysokiemu nadciśnieniu poprzez: utrzymanie właściwej wagi – jeżeli jesteśmy otyli, mamy większe skłonności do nadciśnienia, jedzenie mniejszej ilości soli – bo spożywanie jej w nadmiarze może wpłynąć na podwyższenie ciśnienia krwi, stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety bogatej w między innymi warzywa i owoce.

5/5 - (1 Głos)