Nadciśnienie wrotne

Nadciśnienie to obecnie jedna z chorób cywilizacyjnych. Wyróżnia się kilka jej rodzajów, w zależności od miejsca, w którym powstaje. Najczęściej mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym, nadciśnieniem płucnym, nadciśnieniem wrotnym oraz nadciśnieniem pojawiającym się w okresie ciąży. Wszystkie są bardzo niebezpieczne dla organizmu człowieka. Natomiast jednym z najtrudniejszych do wyleczenia jest nadciśnienie wrotne.

Nadciśnienie wrotne to stan, w którym ciśnienie w żyle wrotnej, odpowiedzialnej za transport krwi z obszaru jamy brzusznej do wątroby, gdzie zostaje oczyszczona, a potem jest transportowana do serca, wynosi według różnych źródeł powyżej 12 lub 13 mm Hg. Wysokie ciśnienie powoduje, że krew nie trafia tam, gdzie powinna, czyli do wątroby. Zamiast tego cofa się i trafia między innymi do żył przełykowych i żołądkowych, tworząc tzw. krążenie oboczne. Efekt ten sprawia, że żyły poszerzają się, pogarsza się system zastawkowy, co powoduje powstawanie żylaków.

Objawy nadciśnienia wrotnego

W związku z tym, że samo nadciśnienie wrotne jest skutkiem problemów z wątrobą, objawy często są ze sobą powiązane.

Do najczęściej występujących objawów należą:

  •  żylaki przełyku oraz dna i trzonu żołądka (ich pęknięcie powoduje krwotok, który może zagrażać życiu),
  • żylaki odbytu, tzw. hemoroidy,
  • powiększenie śledziony i jej nadmierna czynność (hipersplenizm),
  • wodobrzusze, czyli zbieranie się płynów w jamie otrzewnej.

Przewlekłe nadciśnienie wrotne powoduje zaburzenia krążenia jelitowego i żołądkowego, które może być przyczyną krwawień do żołądka. Dość charakterystycznym objawem, choć nie występującym często, są żylaki w obrębie brzucha. Żyły stają się grubsze i bardziej widoczne, pojawiają się w obrębie pępka, a objaw ten nazywany jest “głową Meduzy”.

Bardzo groźnym objawem, który wynika już z powikłań, jest encefalopatia wątrobowa. Jest to zaburzenie neurologiczne pojawiające się na skutek zatrucia organizmu toksynami, ponieważ krew krążąca w organizmie nie jest oczyszczona przez wątrobę.

Niestety nadciśnienie wrotne diagnozowane jest już poprzez występujące powikłania.

Profilaktyka i leczenie nadciśnienia wrotnego

Leczenie nadciśnienia wrotnego związane jest przede wszystkim z przyczyną powstania nadciśnienia zwrotnego, czyli najczęściej marskością wątroby. Dopóki nie zostanie rozwiązany ten problem, samego nadciśnienia wrotnego nie da się wyleczyć. Dlatego podstawą leczenia jest leczenie choroby wywołującej ten stan. W niektórych przypadkach jest to przeszczep wątroby.

Bardzo istotne staje się leczenie objawów i powikłań, występujących przy tego rodzaju nadciśnieniu. Należy pamiętać, że powstałe żylaki zarówno w przełyku, jak i w żołądku, grożą pęknięciem, a co za tym idzie, krwotokiem wewnętrznym (im wyższe ciśnienie, tym większe ryzyko). Osoby, u których występują żylaki przełyku, powinny być pod stała kontrolą endoskopową.

Do profilaktyki żylaków przełyku wykorzystuje się niektóre leki, które blokują receptory adrenergiczne, zmniejszając w ten sposób ciśnienie w żyle wrotnej. W zależności od tego, w jakim stanie są żylaki, rozróżnia się kilka rodzajów postępowania. Najczęściej jest to leczenie zachowawcze, czyli farmakologiczne. O leczeniu paliatywnym mówi się, kiedy tworzy się zespolenia między żyłą wrotną, a innymi żyłami w celu uniknięcia występowania krwotoków. W przypadku kiedy jednak żylaki pękają, stosuje się leczenie interwencyjne, które polega na wstrzykiwaniu w miejsce krwawienia środka sklerotyzującego lub na zakładaniu zacisków na żylaki. U osób, u których pojawił się krwotok, istnieje 70% szans, że pojawi się ponownie. Niestety duża część tych krwotoków kończy się śmiercią chorego.

Oceń