Niskie ciśnienie w ciąży

Wszelkie wahania ciśnienia nie są dobre dla człowieka, a tym bardziej dla kobiety, która jest w ciąży. To między innymi z powodu zagrożeń dla płodu, spowodowanych wahaniami ciśnienia, tak istotne są regularne comiesięczne kontrole lekarskie. Bada się podczas nich wszelkie parametry, które mogą potencjalnie mieć wpływ na rozwój płodu, między innymi ciśnienie ciężarnej.

Niskie ciśnienie w ciąży

Bardzo niskie ciśnienie w ciąży nie jest aż tak dużym problemem, jak nadciśnienie u ciężarnych albo tak zwana rzucawka. Nie jest też jednak stanem prawidłowym, dlatego wymaga kontroli lekarskiej. W przypadku stwierdzenia problemów z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia u ciężarnej, zaleca się, aby zakupiła ona ciśnieniomierz do domowego użytku i regularnie mierzyła ciśnienie spoczynkowe.

Niektóre kobiety mają naturalną tendencję do nieco niższego ciśnienia – w stanie spoczynku ciśnienie przyjmuje wartości około 90/60 mmHg i jest to dla takich kobiet dość naturalny stan. Bywa jednak, że kobiety z ciśnieniem podręcznikowym skarżą się na gorsze samopoczucie w ciąży. Może ono być spowodowane bezpośrednio byciem w ciąży i wynikającym z tego słabszym ciśnieniem.

Ciąża a niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie czy to w ciąży czy bez niej, daje zawsze bardzo zbliżone samopoczucie: brak energii, ospałość, zimne kończyny, a nawet zawroty głowy. Jednak niskiego ciśnienia w ciąży nie leczy się ani nie wspomaga substancjami podnoszącymi ciśnienie. Kofeina w nieznaczny sposób mogłaby podnieść ciśnienie i tym samym poprawić nastrój ciężarnej i jej samopoczucie. Jednak stosowanie wszelkich alkaloidów w ciąży nie jest wskazane. Stosuje się ich zamienniki, bezpieczne dla kobiet ciężarnych: gorzką czekoladę, gorącą czekoladę, zieloną herbatę, yerba mate, kawę zbożową. Również zawierają one substancje delikatnie pobudzające krążenie, ale bezpieczne dla mamy i dziecka.

Przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży

Przyczyną złego samopoczucia i niskiego ciśnienia w ciąży może być na przykład odwodnienie lub nadmierny upał. Pogarszają one krążenie, ale przede wszystkim narażają ciężarną na zawroty głowy, a nawet upadek. O ile samo niskie ciśnienie w ciąży nie jest zagrożeniem dla życia i zdrowia dziecka ani ciężarnej, o tyle upadek – może spowodować tragedię. Za niskie ciśnienie w ciąży nie jest zatem wskazaniem do leczenia. Raczej zaleca się, by przeczekać ten stan. Kobiety, które są ciągle ospałe i nie mają na nic energii, zachęca się, by czas ciąży wykorzystały na wypoczynek. Od czasu do czasu warto się wybrać na spacer lub zafundować sobie lekką gimnastykę, choćby pilates na macie w domu.

Inne problemy ciśnieniowe

Wiele kobiet, które odczuwają wyżej opisane dolegliwości w ciąży, zaczyna bardziej interesować się tematem. Oprócz tego, że regularnie mierzą sobie ciśnienie, to jeszcze badają puls, który powinien iść w parze z niskim ciśnieniem. Okazuje się jednak, że niskie ciśnienie wysoki puls w ciąży są dość normalnym objawem, zdarza się to wielu kobietom. Należy się uspokoić, ponieważ nie jest to powód do obaw – ciąża to stan, w którym parametry naszego organizmu nieco się zmieniają. Normalnym jest zatem, że nasz puls jest nieco szybszy. Zawsze występuje to u kobiet ciężarnych, ponieważ ich organizm musi się przystosować do zwiększonego rozprowadzania krwi po dwóch zależnych od siebie organizmach.

Ciąża jest jednak stanem wyjątkowym – dlatego wszelka przezorność, a nawet lekka hipochondria są tu bardziej wskazane niż bagatelizowanie swojego stanu.

Niskie ciśnienie w ciąży
4 (80%) 3 głosów