Niskie ciśnienie krwi

Bardzo często niskie ciśnienie krwi jest bagatelizowane, zarówno przez osoby z tą dolegliwością, jak i przez lekarzy. Hipotonia lub hipotensja, czyli za niskie ciśnienie często jest dolegliwością, na którą cierpią młode kobiety i dorastające dziewczęta. Zwykle niedociśnienie nie wymaga leczenia, wystarczy zadbać o minimalizowanie uciążliwych objawów.

Nie można jednak całkowicie bagatelizować niedociśnienia, ponieważ niskie ciśnienie może być powikłaniem innych chorób. A wtedy nie można pozostawać bez opieki lekarskiej.

Objawy niedociśnienia

Prawidłowe ciśnienie u zdrowego dorosłego człowieka wynosi: 120 mm Hg – ciśnienie skurczowe oraz 80 mm Hg – ciśnienie rozkurczowe. Poniżej tych wartości zaczyna się niedociśnienie. Ważne jest też, aby zwracać uwagę czy niskie ciśnienie rozkurczowe nie idzie w parze z wysokim skurczowym. Duże różnice też mogą sugerować poważniejsze dolegliwości.

Należy pamiętać, że w przypadku mierzenia ciśnienia, nie można sugerować się tylko jednym pomiarem. Ciśnienie krwi nie ma stałej wartości i ciągle ulega zmianom. Do najczęstszych objawów niedociśnienia należą: omdlenia, zawroty głowy i tak zwane mroczki przed oczami, zaburzenia rytmu serca i odczuwanie wewnętrznego niepokoju, niższa temperatura ciała, zimne ręce i stopy, bladość, a dodatkowo osłabienie i zwiększona senność

Przyczyny niskiego ciśnienia krwi

W związku z różnymi przyczynami powstawania niskiego ciśnienia, dolegliwość dzielona jest na: niedociśnienie pierwotne, wtórne oraz ortostatyczne. Niedociśnienie pierwotne nie ma do końca wyjaśnionych przyczyn. Naukowcy odkryli, że osoby cierpiące na ten rodzaj hipotensji mają mniej elastyczne ścianki tętnic, przez co krew płynie w nich wolniej i ma mniejsze ciśnienie. Przyczyna tego ma podłoże genetyczne. Niedociśnienie wtórne spowodowane jest chorobami, może być traktowane jako objaw lub powikłanie. Najczęściej związane jest z chorobami kardiologicznymi  i układu krążenia. Występuje również przy anemii, cukrzycy lub niedoborze minerałów, dlatego też często występuje u kobiet, które stosują restrykcyjne diety odchudzające.

Niedociśnienie krwi może występować również w trakcie przyjmowania przez chorego leków antyarytmicznych, psychotropowych i odwadniających lub przy leczeniu choroby Parkinsona.  Trzecim rodzajem niedociśnienia jest niedociśnienie ortostatyczne. Występuje ono w przypadku zaburzeń przy regulacji ciśnienia przy szybkiej zmianie pozycji, np. podczas szybkiego wstawania. Ten rodzaj niedociśnienia pojawia się również u osób, które mają normalne ciśnienie. Wynika z tego, że krew gromadzona jest poniżej serca, przez co zmniejsza się ilość tłoczonej przez serce krew, stąd spadek ciśnienia.

Leczyć czy nie leczyć?

W przypadku niedociśnienia wtórnego odpowiedź brzmi: tak. Jednak dotyczy genezy niskiego ciśnienia krwi. Tutaj ważne jest, aby pozbyć się choroby, dolegliwości, która powoduje obniżenie ciśnienia. Jeśli natomiast mowa jest o niedociśnieniu pierwotnym, najczęściej wystarczą metody doraźne. Najstarszą metodą, jaka jest znana, jest… mała kawa. Tutaj warto posłuchać rady lekarzy i pić kawę naturalną. Niestety w przypadku kofeiny pojawia się możliwość przyzwyczajenia organizmu i będzie trzeba zwiększać dawkę. Dobrze będzie działało wypijanie sporej ilości płynów, około 2 litrów dziennie, a nawet spożywanie nieco większej dawki soli, niż jest normalnie zalecana.

W ostateczności można również włączyć leczenie farmakologiczne. Jeśli jednak niskie ciśnienie krwi nie jest uciążliwe, lepiej ograniczyć się do naturalnych metod podnoszenia ciśnienia.

5/5 - (3 Głosy)