Niskie ciśnienie i wysoki puls

Aby prawidłowo odczytywać parametry wyników badań lekarskich, należy poznać pokrótce zasady funkcjonowania naszego organizmu. W przypadku ciśnienia tętniczego istotna jest znajomość trzech parametrów: ciśnienia skurczowego i rozkurczowego oraz tętna.

Ciśnienie skurczowe, rozkurczowe i tętno

Tętno, czyli puls, jest to wyczuwalny w tętnicach sposób uderzeń serca. Miarowo bijące serce w spoczynku daje tętno o wartości około 60-80 uderzeń na minutę. Parametr ten łatwo zmierzymy, zaciskając palec wskazujący oraz środkowy na tętnicy nadgarstkowej i odliczając.

Prawidłowe ciśnienie tętnicze wynosi 120/80 mmHg i ma swoje granice tolerancji. W przypadku górnej wartości (ciśnienie skurczowe) tolerancja ta wynosi od 100 do 139 mmHg. W przypadku ciśnienia rozkurczowego (niższa wartość) prawidłowe wartości wahają się od 60 do 89 mmHg. Jak więc widać, zarówno ciśnienie 139/89, jak i 100/60 mogą być prawidłowe i nie wzbudzać powodu do niepokoju. Wartości powyżej i poniżej lub niebezpiecznie blisko tych granic – są stanami patologicznymi.

Niskie ciśnienie wysoki puls

Nadciśnienie tętnicze jest stanem, które wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. Grozi bowiem zawałem lub rozregulowaniem pracy serca, jeśli skoki ciśnienia będą występowały często. Niskie ciśnienie, choć też nie jest stanem zbyt dobrym, często nie wymaga nawet leczenia. Daje objawy w postaci zmęczenia, osłabienia, zawrotów głowy, braku energii, ale w zasadzie nie zagraża życiu ani zdrowiu. Dopiero skrajnie niskie ciśnienie jest powodem do niepokoju, ponieważ może grozić zapaścią. Również niskie ciśnienie i wysoki puls nie są prawidłowe.

Niskie ciśnienie i wysoki puls – przyczyny

Przyczyną stanu patologicznego, w którym występuje niskie ciśnienie wysoki puls jest najczęściej odwodnienie. Często dotyka ono ludzi starszych, w tym leżących i chorych. Mają oni zaburzone poczucie pragnienia. Bywa, że przez cały dzień nie odczuwają pragnienia w ogóle i nie chcą pić, nawet namawiani do tego. Bardzo ważne jest zatem kontrolowanie starszych bliskich pod tym względem, ponieważ brakiem płynów robią sobie krzywdę, szczególnie w stanach chorobowych.

Objawy ciśnieniowe po lekach

Lekarstwa są bardzo często przyczyną powstawania objawu jakim jest niskie ciśnienie a wysoki puls. Przy klasycznych lekach przeciwbólowych czy rozkurczowych może występować zaniżone ciśnienie przy jednocześnie zawyżonym odczuwalnie pulsie. Również leki na nadciśnienie mogą obniżać je skutecznie, powodując obniżenie ciśnienia przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego pulsu.

W zależności od faktycznej przyczyny tego objawu, nieco inaczej traktują go lekarze. W wielu przypadkach do ustąpienia objawów należy chorego nawadniać. Krążenie krwi w żyłach ma bardzo ścisły związek z tym, ile płynów każdego dnia wypijamy, bo krew składa się w dużej części z wody. Im więcej jej tracimy, tym bardziej gęsta staje się krew i wolniej przepływa przez naczynia, co wywołuje niskie ciśnienie.

Picie kawy w przypadku obniżonego ciśnienia nie jest wskazane. Alkaloidy występujące w niej bardzo szybko podnoszą ciśnienie krwi. Jednak kawa jest napojem bardzo moczopędnym – a zwiększone wydalanie moczu może prowadzić do ponownego obniżenia ciśnienia krwi do skrajnych wartości. W przypadku zaobserwowania u siebie objawów niskiego ciśnienia z wysokim pulsem, warto zafundować sobie domowy izotonik z wody, miodu, soli i cukru, który szybko postawi nas na nogi. Należy również obserwować swój organizm i być wyczulonym szczególnie na objawy ze strony serca, na przykład duszności, kołatanie, zawroty głowy.

Niskie ciśnienie i wysoki puls
3.2 (64.44%) 9 głosów