Norma homocysteiny

Homocysteina jest aminokwasem, który występuje fizjologicznie w organizmie. Badanie jej stężenia może odbywać się z krwi lub moczu. Jaka powinna być norma?

Homocysteina pośredniczy w wielu biochemicznych przemianach. U zdrowego człowieka podlega ona przemianom do innych aminokwasów, zatem nie kumuluje się w organizmie. Za regulowanie tych przemian odpowiada kwas foliowy i witamina B12, czyli tzw. modulatory homocysteiny. Jeśli metabolizm ten zostanie zaburzony, to nadmiar tego aminokwasu może mieć przykre konsekwencje, takie jak problemy z krzepliwością krwi czy uszkodzenia naczyń krwionośnych. Zbyt wysoki poziom homocysteiny może być przyczyną udarów mózgu czy zawałów serca.

Wysoka homocysteina może także mieć wpływ na układ nerwowy i powodować skłonności do depresji czy zaburzenia nastroju.

Jakie są przyczyny hiperhomocysteinemii?

Jedną z przyczyn podwyższonej homocysteiny są jej wrodzone zaburzenia metaboliczne, których objawy możemy zauważyć już w okresie wczesnodziecięcym. Należą do nich między innymi: nasilona miażdżyca, udary i zawały serca, czy zaburzenia umysłowe.

Pozostałe przyczyny to: podeszły wiek, palenie papierosów, alkoholizm, przewlekła niewydolność nerek czy dieta uboga w witaminę B12 i kwas foliowy.

Kiedy zbadać poziom tego aminokwasu?

Badanie takie powinno się wykonywać profilaktycznie co 2-3 lata. Powinny je robić zwłaszcza osoby, które należą do grupy ryzyka, czyli takie, w których rodzinie wystąpiły zgony członków rodziny z powodu zawałów serca, szczególnie w młodym wieku. Wykonuje się je także u pacjentów z chorobami naczyniowo-sercowymi, miażdżycą, po zawałach serca, udarach, czy z zakrzepicą.

Podwyższona homocysteina może występować także u osób niedożywionych czy wegetarian, którzy nie suplementują odpowiednich witamin.

 

Normy homocysteiny oraz przebieg badania

Badanie może być wykonane z krwi lub moczu. Pacjent musi być na czczo. Od 10-12 godzin przed badaniem nie należy nic jeść, tylko pić samą wodę. Krew jest pobierana z żyły łokciowej. Wykonuje się także badanie poziomu homocysteiny z moczu. Badanie może być refundowane przez kasę chorych pod warunkiem, że skierowanie będzie wypisane przez lekarza specjalistę.

Jeżeli natomiast badanie chcemy zrobić prywatnie, jego koszt będzie zależał od laboratorium, jakie wybierzemy i będzie to wydatek około 40-70 złotych.

 

Norma homocysteiny powinna wynosić poniżej 10 mikromol/l. Jest to umowna wartość, gdyż nawet przy poziomie 11-13 mikromol/l może dojść do uszkodzenia tkanek. Dlatego przy interpretacji wyników, trzeba wziąć pod uwagę stan kliniczny pacjenta.

Poziom homocysteiny wraz z wiekiem jest coraz wyższy. Dlatego starsze osoby mogą mieć wyższe jej stężenie i nie będzie to szkodliwe. Także jej poziom w ciąży przyjmuje inne normy, gdyż związane to jest ze wzrostem objętości krwi.

Jak obniżyć poziom homocysteiny?

Gdy lekarz stwierdzi, że homocysteina jest podwyższona, leczenie nie jest zbyt skomplikowane, bo polega na podawaniu suplementów z witaminą B12 oraz kwasu foliowego. Powinno się także zmienić swój styl życia. Chodzi tu zwłaszcza o właściwą dietę.

Homocysteinę zatem możemy obniżyć, jedząc produkty bogate w witaminę B12 i B6 oraz w kwas foliowy. Produkty bogate w kwas foliowy to między innymi zielone warzywa, takie jak brukselka, szpinak, czy brokuły. Witaminę B12 można znaleźć w: jajach, rabach czy mleku oraz w rybach, takich jak makrela czy łosoś. Witaminę B6 odnajdziemy w produktach zbożowych, brukselce, marchewce czy brokułach.

Należy natomiast unikać dużej ilości kofeiny, palenia papierosów, czy przyjmowania niektórych leków.

Podwyższona homocysteina może wynikać z niewłaściwej diety, dlatego  do naszego codziennego jadłospisu trzeba włączyć produkty bogate w kwas foliowy i witaminy B12 i B6. Należy także badać jej poziom i konsultować się z lekarzem.

1/5 - (1 Głos)