Jak objawia się rwa kulszowa?
Rwa kulszowa atakuje nagle. Wystarczy jeden gwałtowny ruch przy pochylaniu się, wstawaniu czy podnoszeniu, aby uaktywniła się ta choroba. Jej typowymi objawami są ostry, piekący ból w okolicy kręgosłupa, który promieniuje od pośladków, aż po stopy. Uczucie to jest podobne do sparaliżowania, a każdy ruch powoduje u chorego niesamowite cierpienie. Ból przy rwie kulszowej nasila się przy kichaniu, kaszlu, podczas śmiechu. Charakterystyczne są także problemy przy wypróżnianiu się i oddawaniu moczu.
Przyczyny rwy kulszowej
Przyczyny rwy kulszowej to wystawanie dysków poza oś kręgosłupa. Zaczynają one naciskać wtedy na korzonki nerwowe. Spowodowane jest to przeważnie chorobami kręgosłupa, np. zwyrodnieniem czy skrzywieniem, a także dyskopatią. Cukrzyca, otyłość, a także nowotwory również przyczyniają się do tej choroby. Rwa kulszowa atakuje także wtedy, kiedy leżało się dość długo na zimnej i wilgotnej ziemi, oraz kiedy stosowana była dieta uboga w witaminy, wapń i sole mineralne.
Leczenie rwy kulszowej
Leczenie rwy kulszowej może odbywać się na dwa sposoby: nieoperacyjnie i w cięższych przypadkach podczas operacji.
Nieoperacyjny sposób polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwbólowych, a kiedy minie najgorszy ból, na wykonywaniu lekkich ćwiczeń rehabilitacyjnych. Operacyjne leczenie zalecane jest wtedy, kiedy nie działają żadne środki uśmierzające ból, albo kiedy występuje inna choroba jak przepuklina czy przesuniecie dysku. Operacja ma za zadanie wyeliminować całkowicie ból bez możliwości powrotu. Jednak jest to metoda inwazyjna, która wymaga od chorego obecności w szpitalu, i jak każda operacja na kręgosłup niesie z sobą pewne ryzyko, dlatego wykonywana jest w ostateczności.
Więcej o leczeniu rwy kulszowej: http://rwakulszowa.net.pl/choroba/leczenie-nieoperacyjne-rwy-kulszowej/
Rehabilitacja przy rwie kulszowej
Rehabilitacja przy rwie kulszowej ma za zadanie pomóc w usunięciu dolegliwości. Poprawia siłę mięśniową pacjenta, zapobiega lub niweluje przykurcze stawowe, jednym słowem pomaga w usprawnieniu pacjenta i przywróceniu go do aktywności. Fizjoterapia musi być przeprowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę i dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Rehabilitacja może być przeprowadzona metodą McKenziego lub ortopedyczną metodą manualną Kaltenborna i Evjentha.
Metoda Mc Kenziego polega na tym, ze skupia się ona na eliminacji przyczyn bólu, a nie tylko na jego uśmierzeniu. Terapia przynosi trwałe efekty, a to oznacza, że ból rzadko powraca.
Metoda ta składa się z dokładnej diagnozy, doboru odpowiedniej techniki leczniczej i z działań profilaktycznych. Drugą metodą jest ortopedyczna metoda manualna Kaltenborna i Evjentha. Polega ona na zmniejszeniu bólu, poprawie ruchomości w stawach. Na terapię tą składa się dokładna ocena stanu zdrowia pacjenta, na leczeniu poprzez zastosowanie trakcji, mobilizacji czy manipulacji stawów, a także tkanek miękkich i tkanki nerwowej. Następnie choremu zaleca się treningi kinezyterapeutyczne i udziela się mu fachowych instrukcji i informacji.
Rwa kulszowa w ciąży
Kobiet w ciąży również nie omija problem związany z rwą kulszową. Uaktywnia się on przeważnie nocą, w postaci ostrego, przeszywającego bólu, który promieniuje od pośladków w dół. Należy wtedy skonsultować się z neurologiem, który zastosuje leczenie bezpieczne dla matki i dziecka.
Czytaj też: https://zawalserca.net/rwa-kulszowa-jej-objawy-i-leczenie/
Aby ulżyć sobie w bólu, kobietom w ciąży zaleca się ciepły prysznic, podczas którego może sobie masować obolałe mięśnie. Ulgę przynosi też położenie w miejscu, gdzie ból odczuwalny jest największy, kompresu zimnego. Zalecany jest także odpoczynek, a także przyjęcie pozycji krzesełkowej, niekoniecznie podczas leżenia. Można to zrobić także podczas stania lub siedzenia.
Prawda jest taka, że nie da się praktycznie w żaden sposób wyleczyć rwy kulszowej. Jak już zaczynają się ataki rwy kulszowej to można jedynie łagodzić objawy. Jak dacie sobie zrobić zastrzyki z witaminy B, które są cholernie bolesne, to będziecie mieć mniejsze dolegliwości, ale zapomnijcie o tym, że rwa kulszowa całkowicie minie.
No bez kitu, jak miałem pierwszy atak rwy kuszowej to byłem pewny że to jest atak serca albo jakiś inny zator! Bolała mnie cała klatka, plecy, nogi, tyłek, jakby w ogóle nie mogła krew przepływać, tylko po prostu zastój jakiś. Jak zawał, poważnie, przerażony byłem nie na żarty.