Objawy cholesterolu

Choć cholesterol naturalnie występuje w ludzkim organizmie, to w za wysokim stężeniu może być niebezpieczny dla zdrowia. Jego nadmiar powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych i choroby przewlekłe, takie jak miażdżyca. Jak rozpoznać pierwsze objawy wysokiego cholesterolu i co zrobić, żeby go skutecznie obniżyć? Jakie mogą być konsekwencje utrzymującego się przed długi czas podwyższonego cholesterolu?

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała. Jest wytwarzany przez organizm i odgrywa kluczową rolę w produkcji hormonów płciowych (testosteronu, progesteronu, estrogenu), a także w syntezie witaminy D. Jest składnikiem żółci i pozwala na trawienie tłuszczy.

Cholesterol powstaje w wątrobie, ale około 30% pochodzi z zewnątrz – jest dostarczane wraz z dietą. Jego źródłem są pokarmy pochodzenia zwierzęcego: mięso, mleko, jajka, sery, tłuszcz. Jeśli prawidłowa gospodarka tłuszczowa zostanie rozregulowana, a poziom cholesterolu będzie zbyt wysoki, zwiększa się ryzyko zachorowania na wiele chorób układu krwionośnego, w tym przede wszystkim miażdżycę. Nadmiar cholesterolu odkłada się bowiem na ścianach naczyń, utrudniając przepływ krwi, a tym samym powodując niedokrwienie narządów, np. serca.

Objawy wysokiego cholesterolu

Jakie są objawy cholesterolu w zbyt dużym stężeniu? Podwyższony cholesterol długo może nie dawać o sobie znać. Pierwsze niepokojące objawy cholesterolu są trudne do wykrycia. Substancja odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych, zwężając je, jednak póki stan nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, symptomy są na tyle niewyraźne, że mogą zostać zignorowane lub w ogóle niezauważone.

Jeśli chodzi o wysoki cholesterol objawy, które pojawiają się jako pierwsze, to zwykle zmęczenie i problemy z koncentracją oraz żółte zgrubienia w okolic powiek, w zgięciu łokcia, pod piersiami. Mogą pojawić się również guzki na ścięgnach nadgarstków i ścięgnie Achillesa.

Jeśli te objawy cholesterolu zostaną zignorowane, związana z nim choroba wieńcowa wywoła charakterystyczny ból w klatce piersiowej: ucisk, gniecenie, rozrywanie, pieczenie. Dławienie nasila się w okresie stresu lub po intensywnym wysiłku. Niestety, zdarza się, że chorzy o nadmiernym cholesterolu dowiadują się dopiero po tym, jak nastąpił u nich zawał lub udar.

Dlaczego wysoki cholesterol jest niebezpieczny?

Objawów wysokiego cholesterolu nie należy ignorować. Utrzymywanie się takiego stanu może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Miażdżyca to tylko jeden ze skutków zaburzonej gospodarki tłuszczowej organizmu. Inne konsekwencje nadmiaru złego cholesterolu to także trudności z erekcją oraz zaburzenia płodności. Może dojść również do uszkodzenia wzroku, a nawet ślepoty.

Dieta bogata w niezdrowy cholesterol sprzyja również problemom ze słuchem i może przyczyniać się do głuchoty. Powoduje nadciśnienie, bóle stawów, a nawet trwałe uszkodzenie nerek. Skutkiem wysokiego cholesterolu są także problemy z koncentracją, pamięcią, skupieniem – zły cholesterol przyczynią się do rozwoju demencji, obniżenia sprawności intelektualnej, choroby Alzheimera.

Jak walczyć z cholesterolem?

Co zrobić, zauważając pierwsze objawy cholesterolu? Najważniejsze to zmiana codziennych nawyków i konsultacja ze specjalistą. Jeśli gospodarka tłuszczowa jest poważnie zaburzona, lekarz może zalecić przyjmowanie środków farmakologicznych. W innych przypadkach wystarczy odpowiednia, dobrze zbilansowana dieta, obfitująca w warzywa i owoce, a także zwiększenie aktywności fizycznej, żeby poziom cholesterolu wrócił do normy, a niepokojące objawy ustąpiły.

Oceń