Objawy miażdżycy

Miażdżyca to niebezpieczne schorzenie, którego nie można bagatelizować. Początkowe objawy miażdżycy mogą być mało charakterystyczne, jednak przy ich wystąpieniu warto udać się na badania. Jakie dolegliwości mogą być symptomami przewężenia tętnic?

Miażdżyca objawy

Jak objawia się miażdżyca w początkowej fazie? Warto pamiętać, iż obecnie wiadomo, że zmiany miażdżycowe dotyczą już nastolatków. Tak wczesna faza choroby nie daje jednak żadnych dolegliwości. Objawy tego schorzenia pojawiają się dopiero wtedy, gdy stan zapalny i przewężenie naczynia krwionośnego są już zaawansowane.

Zmiany miażdżycowe mogą być umiejscowione w różnych obszarach układu krwionośnego. Naczynia wieńcowe, które doprowadzają krew do serca, często narażone są na wystąpienie miażdżycy. Jednocześnie zmiany spowodowane miażdżycą najbardziej są odczuwalne właśnie w naczyniach wieńcowych.

Miażdżyca uogólniona

Gdy miażdżyca ma postać uogólnioną, serce stara się pompować krew pod większym ciśnieniem. Można to zbadać przy pomocy standardowych badań – nadciśnienie często bywa oznaką miażdżycy, dlatego też wymaga leczenia i obserwacji. Trzeba jednak pamiętać, że często to właśnie nadciśnienie jest czynnikiem, który może przyczynić się do miażdżycy. Zazwyczaj zwiększenie ciśnienia pomaga w przepływie krwi przez obszary, w których pojawiły się przewężenia naczyń krwionośnych. Jednak jednocześnie serce musi być lepiej odżywione, by mogło sprostać temu zadaniu, jednak zmienione przez miażdżycę naczynia krwionośne nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości krwi.

Taki stan powoduje zwykle takie objawy, jak zmęczenie podczas wysiłku fizycznego czy konieczność skrócenia kroku w czasie chodzenia. Następnym objawem może być kłucie lub ból za mostkiem lub w okolicach żołądka. Kiedy taka dolegliwość pojawia się często lub nie działają na nią leki przepisane przez lekarza, może to oznaczać zawał serca – częstą konsekwencję miażdżycy.

Objawy miażdżycy i jej efekty

Objawy miażdżycy mogą dotyczyć także innych narządów. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu dojdzie do przewężenia i stanu zapalnego. Konsekwencją miażdżycy mogą więc być takie schorzenia, jak niewydolność nerek czy udar mózgu, jeśli zwężenie pojawi się w tętnicy doprowadzającej krew do danego organu. Tego typu przypadłość może dotyczyć także kończyn dolnych oraz układu pokarmowego. Jeśli zator jest duży i nagle zaczopuje ważną tętnicę, konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Już w przypadku przewlekłego zmęczenia, które nie występowało wcześniej, warto zwrócić się do lekarza. Po wykonaniu odpowiednich badań, możliwe jest zlokalizowanie zmian miażdżycowych i zapobieganie rozwojowi choroby. Wizyta u lekarza jest niezbędna w przypadkach, gdy objawy wskazują na miażdżycę naczyń wieńcowych. Bagatelizowanie takich objawów zdarza się dość często, ponieważ palący ból w okolicy mostka jest również objawem zgagi. Warto jednak pamiętać, że lekarz badając osobę z tego typu dolegliwością, na początku daje skierowanie na badanie serca, nie na gastroskopię, ponieważ zawał serca jest o wiele bardziej niebezpieczny.

5/5 - (1 Głos)