Objawy półpaśca – jak objawia się półpasiec?

Półpasiec jest jedną z chorób wirusowych, które w przypadku osób dorosłych mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Chorobę wywołuje ten sam wirus, co ospę wietrzną i najczęściej występuje u osób, które w przeszłości zachorowały na ospę i doszło u nich do reaktywacji. Jakie objawy półpaśca powinny niepokoić pacjenta i na co szczególnie należy zwracać uwagę, gdy pojawią się pierwsze niepokojące objawy.

Jak objawia się półpasiec?

Mimo że wirus herpes virs varicella wywołuje zarówno ospę, jak i półpasiec objawy chorób nieco się różnią. W półpaścu pojawiają się pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem, które mogą być również bolesne, a także czerwona wysypka, przy czym dla samej choroby charakterystyczne jest także umiejscowienie zmian chorobowych. Zwykle są to miejsca wzdłuż przebiegu nerwów. Zmiany chorobowe grupują się, ale pomiędzy nimi nadal można znaleźć zdrową skórę.

Bardzo często pęcherzyki charakteryzujące półpasiec pojawiają się na twarzy oraz na tułowiu, przy czym cechą charakterystyczną tych zmian jest fakt, że są one umiejscowione po jednej stronie ciała. Na twarzy pęcherzyki pojawiają się w okolicy nerwu ocznego, przy nosie (na jego grzbiecie oraz na czubku), co może w konsekwencji prowadzić nawet do zajęcia gałki ocznej, gdzie znajduje się nerw nosowo-rzęskowy. Jeśli zmiany pojawiają się na tułowiu, zwykle tworzą poziomy pas pęcherzy, które leżą na klatce piersiowej, plecach i brzuchu. Same pęcherze niezwykle przypominają wypryski przy ospie wietrznej, natomiast to, co jest charakterystyczne dla półpaśca, to miejscowe zaczerwienienie skóry, do jakiego zachodzi wszędzie tam, gdzie pojawiły się chorobowe pęcherze. Pęcherze po mniej więcej siedmiu dniach zasychają, aby zamienić się w charakterystyczny strup.

Co poprzedza objawy półpaśca

Zanim pojawią się pęcherze wypełnione surowiczą wydzieliną, występują się inne symptomy, które mogą świadczyć o zakażeniu półpaścem. Warto jednak pamiętać, że te zmiany mogą towarzyszyć pacjentowi przez całą chorobę, która zazwyczaj trwa od 2 do 4 tygodni.

Jak wyglądają objawy półpaśca: https://polpasiec.edu.pl/polpasiec/objawy-polpasca/

Zanim pojawią się ropne wykwity, pojawia się swędzenie, mrowienie i pieczenie, czasem wraz z towarzyszącym im bólem. Swędzi głównie skóra – wszędzie tam, gdzie za chwilę pojawią się krosty.

Ból może mieć nieco inne oblicze, gdy na półpasiec zachoruje osoba starsza. W tym przypadku nerwobóle bardzo często nie znikają po wyleczeniu choroby, ale towarzyszą pacjentowi przez wiele miesięcy, zamieniając się w neuralgię popółpaścową, która jako choroba może mieć nawroty nawet przez kilka lat. Pacjent z półpaścem może źle się czuć, często jest zmęczony. Natomiast gorączka czy bóle głowy pojawiają się sporadycznie.

Odmiany kliniczne i powikłania półpaśca

Półpasiec może mieć postać krwotoczną, oczną, zgorzelinową oraz oczywiście uogólnioną, zwaną również półpaścem rozsianym. W zależności od odmiany, półpasiec może mieć nieco inny przebieg.

Najczęstsze powikłania, jakie pojawiają się u pacjentów po półpaścu, to m.in. neuralgia, zapalenie płuc, zapalenie nerwu twarzowego czy częściowa utrata słuchu.

Pacjent, który przeszedł półpasiec, podobnie jak w przypadku ospy wietrznej, staje się odporny na ponowne zachorowanie. Jeśli jednak zdarzy się tak, że ponownie zarazi się półpaścem, wówczas dla lekarza jest to sygnał, aby pacjent przebadał się w kierunku złośliwych nowotworów, głównie chłoniaków i białaczek, oraz innych chorób, które atakują przy obniżonej odporności. Pacjenci powinni również wiedzieć, że w przypadku kontaktu z osobą chorą na półpasiec, można się zarazić co najwyżej ospą wietrzną.

5/5 - (4 Głosy)