Objawy rzeżączki

Rzeżączka, inaczej określana jako tryper, to choroba przenoszona droga płciową przez bakterię zwaną dwoinka rzeżączki (łac. Neisseria gonorrhoeae). Nazwa bakterii wywodzi się od łączenia się bakterii w parę. Miejsca intymne, odbytnica oraz jama ustna ze względu na panujące w nich warunki (ciepło i wilgotność) stanowią idealne warunki do namnażania się bakterii. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt płciowy (również analny i oralny)lub korzystanie z tych samych środków higieny osobistej (ręczniki) albo niezachowanie należytej czystości w toalecie (deska klozetowa), a nawet w miejscach publicznych takich jak sauna, pływalnia. Rzeżączka, objawy u mężczyzn mogą pojawić się już po tygodniu od stosunku płciowego i są znacznie bardziej widoczne niż u płci przeciwnej U kobiet początek choroby jest właściwie bezobjawowy lub symptomy są zbieżne z innymi stanami chorobowymi, więc trudno rozpoznać co to rzeżączka.

Rzeżączka objawy

Rzeżączka narządów płciowych rozpoczyna się w przypadku kobiet od zakażenia szyjki macicy, jednak infekcja bakteryjna może objąć również macicę, jajowody i jajniki. Rzeżączka u mężczyzn rozpoczyna się od zakażenia cewki moczowej. Nieleczona może doprowadzić w skrajnych przypadkach do niepłodności. Rzeżączka po jakim czasie się pojawi jest zależne przede wszystkim od płci.

Pierwsze symptomy tej choroby wenerycznej u mężczyzn mogą się pojawić już 3-5  dni po zakażeniu, u kobiet natomiast dopiero po tygodniu lub nawet dwóch tygodniach. Rzeżączka pierwsze objawy u mężczyzn to przede wszystkim ropny, żółty wyciek ze wspomnianej cewki moczowej. Dodatek do moczu w tej postaci oraz ból przy oddawaniu moczu i pieczenie, powinien zaniepokoić każdego mężczyznę i spowodować wizytę u lekarza lub przynajmniej baczne obserwowanie rozwoju sytuacji.

Dodatkowo mężczyznom może towarzyszyć ból podczas wzwodu, co również stanowi jeden z symptomów choroby. Rzeżączka u mężczyzn objawy towarzyszące to również:

  • tkliwość najądrzy,
  • obrzęk najądrzy,
  • swędzenie i infekcja okolicy odbytu,
  • zapalenie prostaty, choć symptomy te wraz z gorączką występują znacznie rzadziej niż wspomniane wcześniej.

Natomiast u kobiet symptomem świadczącym o zakażeniu są upławy z pochwy, którym równie zmoże towarzyszyć ropna wydzielina, co pozwala stwierdzić kobiecie samodzielnie problem. Często pojawia się także zapalenie szyjki macicy, ale taką diagnozę może wystawić tylko lekarz po odpowiednim badaniu, kobieta wówczas nie odczuwa właściwie żadnych przykrych dolegliwości. Innym symptomem jest zapalenie jajnika, które podobnie, diagnozuje wyłącznie lekarz. Pozostałe symptomy towarzyszące to: ból i pieczenie jak w przypadku mężczyzn, ból w podbrzuszu oraz zaburzenia cyklu miesiączkowego (objawiające się nieregularnym krwawieniem lub dodatkowym plamieniem pomiędzy cyklami).

Rzeżączka dotyka nie tylko narządy płciowe (zobacz więcej: http://dobrywenerolog.pl/rzezaczka/objawy-rzezaczki/), zmiany pojawiają się również w innych obrębach ciała. Wyróżniana jest rzeżączka w gardle, która najczęściej przebiega bezobjawowo, natomiast jeśli się pojawiają są to zmiany na łukach podniebiennych oraz tylnej ścianie gardła w postaci zaczerwienienia, obrzęku oraz ropni. Rzeżączka gardła to nie jedyne miejsce objęte zmianami poza narządami płciowymi, do pozostałych  mogą należeć: krew, odbyt, spojówki. Rzeżączka zmiany skórne pojawiają się na dłoniach i stopach po rozsianiu bakterii poprzez krew.

W przypadku podejrzenia rzeżączki bardzo ważne jest żeby wykonać odpowiednie testy potwierdzające zachorowanie. Badanie polega na pobraniu wymazu z pochwy lub wydzieliny z cewki moczowej. Tylko badanie laboratoryjne daje stuprocentową pewność.

Rate this post