Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Zapalenie wyrostka robaczkowego to jednostka chorobowa, która dotyka głównie dzieci i osoby młode do 30. roku życia. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. Lekceważenie jego objawów może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, dlatego warto się z nimi zaznajomić, by w przyszłości móc odpowiednio na nie zareagować. Dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z przypadkiem zapalenia wyrostka robaczkowego wśród znajomych lub w rodzinie, może być ciężko rozpoznać jego objawy. Istnieje szereg objawów, które występują w większości form tej jednostki chorobowej, aczkolwiek mogą one występować w różnym stopniu nasilenia i u każdej osoby będą one się nieco różniły. Jak objawia się zapalenie wyrostka robaczkowego?
Najczęstsze objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Jeśli chodzi o najczęściej występujące objawy zapalenia wyrostka robaczkowego, na pierwszym miejscu należy wymienić ból brzucha, który przez pierwszych kilka godzin obejmuje większą część jamy brzusznej (najczęściej okolice pępka), by po tym czasie zmienić się w ból punktowy, zlokalizowany w prawej części podbrzusza, nieopodal kości biodrowej. Jest to silny ból, który jeszcze bardziej nasila się w trakcie poruszania się lub w trakcie kaszlu.
Zapaleniu wyrostka robaczkowego bardzo często towarzyszy także gorączka. Temperatura ciała może w takiej sytuacji wzrosnąć do 38 stopni, a w ostrych stanach zapalenia – nawet do 39 stopni Celsjusza. Charakterystycznymi objawami towarzyszącymi zapaleniu wyrostka robaczkowego są oprócz tego nudności i wymioty oraz ogólna niechęć do jedzenia. Często można się spotkać również z przypadkami przyspieszenia akcji serca.
Wymienione wyżej objawy zapalenia wyrostka robaczkowego są charakterystyczne dla większości przypadków. Ze względu na różnice anatomiczne w budowie ciała u różnych osób, może się jednak zdarzyć, że te objawy będą nieco inne.
Rzadziej występujące objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego w przypadku innych, niepokojących objawów? Warto jest zdać sobie sprawę z tego, że wyrostek robaczkowy może być położony w różnych przypadkach zupełnie inaczej. Ma to swoje konsekwencje w objawach jego zapalenia. Np. w przypadku miedniczego położenia wyrostka robaczkowego, w momencie wystąpienia zapalenia, związany z nim ból brzucha będzie zlokalizowany nie po prawej, lecz po lewej stronie ciała. Będzie mu oprócz tego towarzyszyło uczucie parcia na mocz (ponieważ wyrostek w takim przypadku sąsiaduje z moczowodami).
W przypadku zlokalizowania wyrostka robaczkowego w wyższych partiach tułowia, w trakcie jego zapalenia może natomiast wystąpić również ból nadbrzusza, a nawet żeber. Oprócz tego bywa, że zapalenie wyrostka robaczkowego objawia się zaparciami, ciężkością w jelitach oraz wzdęciami. Te ostatnie objawy są charakterystyczne dla przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego. Występują one nawet kilka miesięcy aż do czasu, gdy zapalenie wyrostka robaczkowego nie przejdzie w stan ostry, który będzie wymagał operowania.
Więcej na stronie: http://gastryczne.pl
Zapalenie wyrostka robaczkowego można traktować wręcz dosłownie. Bo organizm wręcz płonie, temperatura rośnie i to bardzo wysoko. Do nawet 39 stopni, i najgorsze jest to, że nie ma sposobów żeby ją szybko zbić, bo nie spada nawet po przyjęciu śmiałych dawek leków.
Bez przesady. Przy zapaleniu wyrostka robaczkowego temperatura ciała rośnie, ale nie aż tak bardzo, żeby nie można było z tym walczyć. Oczywiście nie jest to łatwe, ale da się wytrzymać, nie ma się co mazać.