Operacja zastawki serca

Operacja zastawki serca to dzisiaj niemal rutynowy, a przy tym bardzo skuteczny sposób na leczenie zaawansowanych wad serca. Przeprowadzenie zabiegu umożliwia wielu osobom powrót do niemal normalnego funkcjonowania – bez uciążliwych i zagrażających życiu objawów.

Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu jest podejmowana przez kardiologa i kardiochirurga, którzy na podstawie wyników badań kwalifikują do zabiegu. Wśród osób zakwalifikowanych do operacji mogą być zarówno pacjenci przebywający w szpitalu (zazwyczaj w bardzo ciężkim stanie), jak i “ambulatoryjni”, którym wydolność serca pozwala jeszcze na przebywanie w domu. Operacja zastawek serca niesie za sobą określone ryzyko, ale w wielu wypadkach jest jedyną szansą na powrót do zdrowia.

Operacja zastawek serca – wskazania

Decyzja o przeprowadzeniu operacji zastawek serca jest podejmowana w ściśle określonych przypadkach.

Główne wskazania do przeprowadzenia zabiegu to:

  • zaawansowana niewydolność krążenia, która wielu pacjentom uniemożliwia normalne funkcjonowanie,
  • napadowy obrzęk płuc,
  • nadciśnienie płucne,
  • migotanie przedsionków, które doprowadza do zatorów tętnic obwodowych.

Objawy kliniczne dolegliwości związanych z niewydolnością krążenia są bardzo charakterystyczne – nasilająca się duszność (początkowo jedynie w trakcie wysiłku, a potem także w spoczynku), powiększenie wątroby, obrzęki na nogach i w okolicy krzyżowo lędźwiowej oraz szmery nad sercem. Takie objawy kliniczne kwalifikują do wstępnych badań kardiologicznych, a w konsekwencji – także do operacji zastawek serca.

Operacja zastawek serca – przygotowanie i przebieg

Operacja zastawek serca  – o ile nie jest wykonywana w sytuacji ratowania życia – wymaga ze strony pacjenta odpowiednich przygotowań. W pierwszej kolejności wymagane są wszelkie badania układu krążenia – między innymi EKG, echo serca czy koronarografia. Dopiero na ich podstawie lekarz decyduje o tym, czy dany pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu. Przed wykonaniem operacji wskazane jest wykonanie badania moczu, morfologii, prześwietlenia klatki piersiowej, oznaczenia grupy krwi (o ile nie zrobiło się tego wcześniej) oraz zaszczepienie WZW B, czyli przeciw żółtaczce zakaźnej. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić odstawienie leków przeciwzakrzepowych.

Sam zabieg jest wykonywany na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym. Chirurg przecina mostek pacjenta, zatrzymuje pracę serca, którego funkcje przejmuje maszyna w ramach tak zwanego krążenia pozaustrojowego, a następnie wszywa odpowiednio dopasowaną zastawkę. Kolejnym krokiem jest przywrócenie pracy serca i zaszycie klatki piersiowej. Średni czas zabiegu to około 5 godzin, ale w niektórych sytuacjach może się on przedłużyć. Pacjent jest wybudzany jeszcze tego samego dnia, ale przez kilka kolejnych tygodni wymaga intensywnej rehabilitacji.

Możliwe powikłania

Operacja zastawek serca to poważny i inwazyjny zabieg, który nie pozostaje bez wpływu na ludzki organizm. Zarówno w czasie samej operacji, jak i podczas rehabilitacji mogą wystąpić groźne powikłania. Operacja zastawki serca ryzyko niesie dosyć poważne, które wzrasta u pacjentów w podeszłym wieku, w ciężkim stanie lub borykających się z chorobami towarzyszącymi, na przykład cukrzycą lub niewydolnością nerek. Ryzyko pojawia się już podczas operacji, kiedy może dojść do udaru mózgu, zawału serca lub nawet zgonu. Natomiast podczas rehabilitacji mogą występować krwawienia, bakteryjne zapalenia wsierdzia, zakażenia rany pooperacyjnej, zapalenie płuc lub zatorowość płucna. Wszystkie te powikłania są niezwykle groźne.

Każdy pacjent przechodzący operację zastawek serca powinien pozostać pod stałą kontrolą kardiologa. Wizyty kontrolne polegają na rozmowie z lekarzem i wykonywaniu określonych badań kardiologicznych. Operacje tego typu są bardzo skuteczne, ale pacjent nie może niczego zaniedbać – przyjmowania leków, regularnych badań, stosowania właściwej diety i prowadzenia zdrowego trybu życia. Tylko wtedy operacja zastawki serca faktycznie uratuje mu życie

Operacja zastawki serca
3.5 (70.77%) 13 głosów