Ospa wietrzna u dzieci

Ospa wietrzna to choroba zakaźna, na którą najczęściej chorują dzieci do 10. roku życia, chociaż może się także zdarzyć ospa u dorosłych. Do zakażenia wirusem varicella – zoster, wywołującym ospę wietrzną, dochodzi najczęściej drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt. Objawy ospy pojawiają się wówczas zazwyczaj po 10 dniach.

Objawy ospy wietrznej u dzieci

Ospa wietrzna u dzieci objawia się przede wszystkim bardzo charakterystyczną wysypką w formie plamek, które z czasem przekształcają się w grudki, a następnie w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Warto jest wiedzieć o tym, że taka wysypka pojawia się najpierw na brzuchu i na plecach, a z czasem (choć nie jest to regułą), przenosi się ona na całe ciało dziecka. Wysypka na ciele dziecka wywołuje często swędzenie, dlatego dziecko w jej trakcie drapie się w różnych miejscach. Takie drapanie się powoduje reakcję dorosłych osób, które w ten sposób alarmowane są, że ze zdrowiem dziecka może być coś nie tak. To właśnie intensywne drapanie się dziecka sprawia, że rodzice zaczynają szukać zmian na jego skórze. Innym objawem ospy wietrznej u dziecka jest wysoka gorączka, która może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza, choć nie jest to także regułą. Bywa bowiem, że dziecko, które przechodzi ospę ma jedynie w jej trakcie stan podgorączkowy, czyli temperaturę sięgającą 37 stopni Celsjusza.

Przebieg ospy wietrznej u dzieci

Ospa u dziecka trwa zazwyczaj dwa tygodnie. W tym okresie dziecko powinno być odseparowane od innych dzieci ze względu na to, że jest to okres, w którym może ono zarażać. Początkowo pojawiają się u dziecka gorączka i inne objawy mogące świadczyć pierwotnie o przeziębieniu. Dopiero po kilku dniach ciało dziecka spowija wysypka.

Leczenie ospy wietrznej u dzieci

Jak przebiega leczenie ospy wietrznej u dziecka? Przede wszystkim dziecku aplikuje się, w celu złagodzenia objawów ospy, środki przeciwświądowe oraz płynny puder na zmienione chorobowo miejsca. Niezwykle ważne jest także aplikowanie mu leków, które będą zbijały gorączkę w razie jej wystąpienia. Mowa jest tutaj o takich specyfikach, które z powodzeniem mogą być już stosowane nawet przez niemowlaki. Prawidłowo leczona ospa wietrzna nie wywołuje zwykle żadnych powikłań, chociaż trzeba liczyć się z tym, że każdy przypadek zachorowania jest inny i to, że któryś z rówieśników dziecka przeszedł ospę wietrzną bez żadnych powikłań, nie oznacza, że takie powikłania nie pojawią się właśnie u niego.

Powikłania związane z ospą wietrzną u dzieci

Wśród najbardziej znanych powikłań, które może wywołać ospa u dzieci, są: zakażenia bakteryjne skóry, zapalenie ucha środkowego i zapalenie płuc, ale niekiedy niestety także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, jak i zapalenia wielu innych narządów wewnętrznych. Jeśli u dziecka, po zakończeniu leczenia na ospę, pojawią się różnego rodzaju niepokojące objawy, warto jest skonsultować się z lekarzem. Ich lekceważenie może mieć bardzo poważne konsekwencje. Nie warto jest czekać aż pogłębią się one i będą trudne do zlikwidowania.

Rate this post