Osteoporoza
Według oficjalnych statystyk, z roku na rok osteoporoza dotyka coraz większej liczby Polaków. Podczas gdy jeszcze jakiś czas temu była to choroba, którą zagrożone były przede wszystkim kobiety po okresie przekwitania, to obecnie coraz częściej notuje się również zachorowania osób z innych przedziałów wiekowych, w tym nawet dwudziestoletnich mężczyzn.
Winę za ten stan ponosi splot wielu różnych czynników, które sprawiają, że osteoporoza staje się coraz bardziej powszechna. Zresztą, zdaniem niektórych lekarzy, już wkrótce osteoporoza będzie mogła być uznawana za kolejną chorobę cywilizacyjną, co stanowi skutek przede wszystkim coraz większej liczby toksycznych substancji, które dostają się do naszego organizmu razem z powietrzem, a następnie przenikają do kości, powodując w nich prawdziwe spustoszenie.
Co to jest osteoporoza?
Osteoporoza to choroba kości, polegającą na stopniowym zmniejszaniu się ilości masy kostnej, a w bardziej zaawansowanych stadiach, do poważnych deformacji szkieletu. W wyniku tego dochodzi do takich komplikacji zdrowotnych, jak liczne złamania (z czego najbardziej niebezpiecznej bywają złamania kości uda), zmniejszenie wzrostu, a także ogólne pogorszenie kondycji organizmu.
Przyczyny osteoporozy
Podstawową, najważniejszą przyczyną osteoporozy nadal jest menopauza i związane z nią procesy hormonalne. Trzeba sobie bowiem uświadomić, że spora część przypadków osteoporozy wynika z dysfunkcji w obszarze gospodarki hormonalnej. Takie hormony, jak estrogen (w przypadku kobiet) oraz testosteron (w przypadku mężczyzn) działają zapobiegawczo i wstrzymują rozwój osteoporozy. Problemy pojawiają się wówczas, gdy któregoś z tych dwóch hormonów mamy za mało: wówczas kości, pozbawione ich ochronnego wpływu, stają się podatne na osteoporozę.
Oczywiście, ta choroba tkanki kostnej może wynikać również z wielu innych przyczyn. Do najważniejszych i najbardziej szkodliwych spośród nich zalicza się między innymi spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów (zwłaszcza dym tytoniowy, który zawiera setki wyjątkowo toksycznych substancji, przenikających do naszej krwi, ma naprawdę niszczycielski wpływ na układ kostny).
Oprócz tego, osteoporozę może powodować również zbyt częste spożywanie określonych leków czy zbyt długie unieruchomienie (w tym drugim przypadku osteoporoza bardzo często dotyka nawet osób będących jeszcze w naprawdę młodym wieku). Wreszcie, przyczyną osteoporozy może być po prostu nieodpowiednia dieta. Trzeba bowiem pamiętać, że wiele witamin i mikroelementów bierze czynny udział w budowie, regeneracji oraz ochronie tkanki kostnej, przez co ich brak lub niedostateczna ilość w codziennej diecie skutkuje większą podatnością kości na wszelkiego rodzaju choroby. Do najważniejszych witamin oraz mikroelementów, które mają znaczenie w zachowaniu odpowiedniego stanu naszej tkanki kostnej, należy zaliczyć magnez, wapń oraz witaminę D. Bez tych trzech składników nasze kości są praktycznie pozbawione budulca, z którego mogłyby czerpać podczas procesu autoodbudowy.
Jedna rzecz to dieta i wszystko co jest z nią związane, ale jest też druga strona medalu: jest mnóstwo pokarmów, a zwłaszcza płynów, które po prostu wypłukują z organizmu wartościowe składniki – choćby tak uwielbiana przez Polaków cola, która całkowicie wyjaławia organizm.
To jest może i prawda, ale kluczem jest przede wszystkim wyczucie. Bo butelka coli raz na miesiąc na pewno nie spowoduje takiego osłabienia organizmu, żeby od razu pojawiła się osteoporoza i w ogóle spustoszenie w organizmie. We wszystkim trzeba mieć umiar, w zdrowym żywieniu też.