Co oznacza nadczynność i niedoczynność tarczycy
Tarczyca to niewielki gruczoł umiejscowiony w okolicach szyi. Choć jej rozmiary nie są duże (waży ok. 30 g) to odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
Tarczyca produkuje 3 hormony, z czego 2 są bardzo istotne. To tyroksyna (T4) oraz trójjodotyronina (T3). Trzecim hormonem jest kalcytonina, ale odgrywa ona rolę marginalną. T3 i T4 rozprowadzane są przez krew i wykorzystywane są przez wszystkie komórki. Najważniejszą rolę pełni trójjodotyronina (T3), która uczestniczy w metabolizmie i pobudza aktywność życiową.
Prawidłową produkcję hormonów tarczycy stymuluje przysadka mózgowa za pomocą tyreotropiny (TSH). Podstawowymi badaniami prawidłowej pracy tarczycy są więc badania poziomu TSH, T3 i T4. Ich nieprawidłowy poziom prowadzi do zaburzeń i chorób tarczycy:
- nadczynność tarczycy,
- niedoczynność tarczycy,
- choroba Hashimoto,
- choroba Grawes-Basedow,
- choroby nowotworowe.
Niedoczynność tarczycy
To niewystarczająca ilość hormonów produkowanych przez tarczycę. Najczęstsze przyczyny to choroba Hasshimoto (autoimmunologiczna), usunięcie tarczycy, stany zapalne gruczołu, zażywanie niektórych leków, niedobór jodu. Zwłaszcza dwie ostatnie przyczyny są łatwe do wyeliminowania.
Czytaj wiecej na: http://leczymytarczyce.pl/tarczyca/niedoczynnosc-tarczycy/
Objawy niedoczynności tarczycy
Nie są typowe i mogą świadczyć o innych dolegliwościach. Symptomami mogą być senność, uczucie zmęczenia, skóra jest sucha i zimna, paznokcie łatwo się łamią, a włosy wypadają. Zmienia się barwa głosu (staje się ochrypły), bez zmiany diety pacjent nagle zaczyna tyć. W celu potwierdzenia niedoczynności należy przede wszystkim zbadać poziom TSH, który w niedoczynności pierwotnej jest niski.
Leczenie niedoczynności tarczycy polega przede wszystkim na podawaniu leków uzupełniających poziom hormonów. Leczenie jest trudne, ponieważ nie jest łatwo dopasować odpowiednie dawki. Po wyrównaniu hormonów objawy choroby ustępują.
Nadczynność tarczycy
Wywołana jest produkcją nadmiernej ilości hormonów, których poziom w wynikach badań jest wysoki, natomiast poziom TSH jest niski.
Najczęstsze przyczyny tarczycy to:
- choroba Grawes-Basedowa (autoimmunologiczna),
- guzki produkujące hormony bez stymulacji TSH,
- wole tarczycy.
czytaj więcej na: http://leczymytarczyce.pl/tarczyca/nadczynnosc-tarczycy/
Objawy nadczynności tarczycy
Objawami nadczynności tarczycy jest spadek masy ciała, nadpobudliwość, szybkie zmiany nastroju, zaburzenia wzroku, powiększona tarczyca, zaburzenia w pracy serca.
Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków regulujących poziom hormonów tarczycy, podawanie jodu promieniotwórczego. Nieskuteczność tych metod jest wskazaniem do zabiegu chirurgicznego polegającego na wycięciu tarczycy.
W przypadku wykrywania nadczynności badania TSH oraz T3 i T4 mogą okazać się niewystarczające. W takim wypadku lekarz zleca USG tarczycy i scyntygrafię. Wykrycie guzków jest wskazaniem do biopsji, która wskaże na ich charakter (mogą być nowotworowe). W takich przypadkach lekarz najczęściej decyduje o wycięciu tarczycy. Nie jest to zabieg niebezpieczny i wykonywany jest rutynowo. Po zabiegu pacjent musi już do końce życia pozostawać pod kontrolą endokrynologa, który ustala leczenie.
Nadczynność tarczycy to nie tylko problem z samą tarczycą. Przede wszystkim to kłopot z hormonami u kobiet. To jest kompletna deregulacja, bo robi się problem ze wszystkim. A jak nałoży się na to jeszcze menopauza to jest całkowity kosmos.
Jest jeden plus nadczynności tarczycy. Jak się ma nadczynność tarczycy, to praktycznie nie da się przytyć. Niezależnie od tego czy chodzę na zumbę, czy mam trzy miesiące przerwy i się obżeram – waga ani drgnie. W tym całym hormonalnym rozstroju jest to coś, co dla kobiety może stanowić pocieszenie.