Pieczenie pochwy – co może oznaczać?
Pieczenie pochwy jest dolegliwością, która jest nieprzyjemna, utrudnia codzienne funkcjonowanie i powoduje dyskomfort, zarówno podczas codziennych czynności, jak i w sytuacjach intymnych. Przyczyny tego stanu mogą być różnorakie, od błahych, związanych z niewłaściwą higieną osobistą, po infekcje intymne wymagające konsultacji lekarskiej. Zawsze należy podchodzić do tego problemu poważnie, ustalając przyczynę i wprowadzając odpowiednie leczenie.
Jakie mogą być przyczyny pieczenia w pochwie?
Pieczenie w pochwie, zwłaszcza takie, któremu towarzyszy świąd, zaczerwienienie i ból podczas oddawania moczu może świadczyć o niedostatecznej higienie miejsc intymnych lub na reakcje alergiczne na środki chemiczne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych. Pieczenie i swędzenie pochwy może być również reakcją na zastosowaną metodę antykoncepcyjną lub środki nawilżające np. lubrykatory.
Swędzenie i pieczenie pochwy może być też reakcją na leki, zwłaszcza te stosowane miejscowo. To także objaw występujący u ciężarnych. Często pieczenie w pochwie jest objawem toczącego się stanu zapalnego, rozwijającej się grzybicy lub chorób przenoszonych droga płciową.
Pieczenie pochwy jako reakcja na leki
Niekiedy przyczyną pieczenia w pochwie są leki, zwłaszcza antybiotyki, które zaburzają równowagę flory bakteryjnej, niszcząc ją i pozwalając namnożyć się drobnoustrojom, które wywołują stan zapalny, powodując nieprzyjemne w odczuciu objawy.
Antykoncepcja hormonalna, również może być odpowiedzialna za swędzenie i piekący ból w pochwie. Zarówno doustna antykoncepcja, jak i miejscowa w formie krążków, kapturków czy globulek ze środkiem plemnikobójczym może wywołać stan zapalny pochwy.
Zanikowe zapalenie sromu i pochwy
Przyczyna pieczenia pochwy mogą być też zmiany zanikowe nabłonka sromu i pochwy w okresie menopauzalnym. Sprzyja temu obniżony poziom estrogenów, który powoduje, że nabłonek ten jest coraz cieńszy, nieodpowiednio nawilżony, a tkanka tłuszczowa warg sromowych ulega zanikaniu. Suchość w pochwie wywołuje ból i pieczenie, a dodatkowo pojawić się mogą się plamienia oraz żółtawe upławy.
Pieczenie pochwy w ciąży
Pieczenie pochwy to częsty objaw występujący wśród ciężarnych, u których hormony ciążowe zmieniają odczyn pH w pochwie na zasadowy, ułatwiając tym samym rozwój infekcji grzybiczych, które są powszechne w ciąży. Występować może u ciężarnych również zakażenie bakteryjne, które jest o wiele groźniejsze w skutkach, ponieważ prowadzić może do poronienia lub porodu przedwczesnego. Dlatego każda kobieta w ciąży z pieczeniem i świądem pochwy, powinna być jak najszybciej zbadana przez lekarza ginekologa.
Choroby, których objawem jest pieczenie pochwy:
- Grzybica pochwy
- Waginoza
- Chlamydioza
- Opryszczka narządów płciowych
- Brodawki narządów płciowych
- Rzęsistkowica
- Rzeżączka
Pieczenie pochwy objawem grzybicy
Grzybica pochwy dotyka nie tylko ciężarne, lecz każdą kobietę, u której doszło do zaburzenia kwaśnego środowiska istniejącego w pochwie. Objawami w tym przypadku poza pieczeniem, będzie zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie sromu oraz pochwy. Objawy te nasilają się przed miesiączką. Występuje też pieczenie pochwy podczas stosunku oraz po stosunku. Najbardziej charakterystyczne dla grzybicy jest występowanie serowatych, ziarnistych upławów.
Zapalenia pochwy
Wśród zakażeń bakteryjnych pochwy wymienić trzeba bakteryjną waginozę, wywołaną przez bakterie beztlenowe. Objawami oprócz pieczenia jest uporczywe swędzenie, ból oraz wodniste, zielone lub szare upławy o nieprzyjemnym, rybim zapachu.
Innymi przyczynami stanu zapalnego pochwy mogą być zakażenia pierwotniakami lub wirusami.
Pieczenie pochwy przy chorobach wenerycznych
Pieczenie i swędzenie pochwy może być objawem chorób przenoszonych drogą płciową. Przy podejrzeniu zakażenia choroba weneryczną, należy szczególną uwagę zwrócić na rodzaj upławów. Żółtozielone, pieniste są objawem zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Pojawia się też ból i pieczenie pochwy po stosunku. Żółte lub krwiste upławy wskazują na rzeżączkę, a ropno-śluzowa wydzielina z pochwy pozwala wskazać chlamydię.
Jak widać pieczenie w pochwie może mieć różne przyczyny. Jednak w żadnym wypadku nie jest to objaw fizjologiczny i dlatego nie należy zostawiać go samemu sobie, lecz skonsultować się z lekarzem i podjąć kroki zaradcze.