Poziom cholesterolu

Cholesterol to jedna z najważniejszych substancji występujących w ludzkim organizmie. Początkowo uważano, ze jest on wyłącznie składnikiem budującym błony komórkowe, jednak jak wykazały późniejsze badania, pełni on również rolę zgoła odmienną. Cholesterol to substrat do produkcji m.in. hormonów płciowych (np. estrogenów, androgenów), kortykosteroidów (biorą one udział w tłumieniu procesów zapalnych oraz anafilaktycznych), witaminy D3 (cholekalcyferol) oraz glikozydów nasercowych i kwasów żółciowych (główny składnik produkowanej przez wątrobę żółci). Jaki powinien być prawidłowy poziom cholesterolu?

Cholesterol w ludzkim organizmie występuje nie tylko jako składnik stabilizujący błony komórkowe, ale również w postaci lipoprotein krążących w krwi. Do głównych frakcji cholesteroli zaliczyć można HDL (lipoproteina o wysokiej gęstości), LDL (lipoproteina o małej gęstości) oraz VLDL (lipoproteina o bardzo małej gęstości). Formą pośrednią stanowi tzw. IDL (lipoproteina o pośredniej gęstości).

Krążące w krwi kompleksy cholesterolowe odpowiadają za transport cholesterolu pomiędzy wątrobą i innymi tkankami (LDL) oraz odwrotnie (HDL). Lipoproteiny LDL nazywane są przez wielu „złym cholesterolem” ze względu na ich przenoszenie cholesterolu do włókien mięśniowych, występujących w dużych tętnicach. HDL, czyli frakcja o wysokiej gęstości pełni rolę odwrotną, dlatego też nazywana jest „dobrym cholesterolem”. Całkowity poziom cholesterolu zależy więc w większości od ilości LDL i HDL (stanowią one główne frakcje we krwi). Zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom cholesterolu może być przyczyną schorzeń, dlatego też zaleca się utrzymywać w tym względzie równowagę.

Cholesterol – normy laboratoryjne

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, poziom cholesterolu powinien mieścić się w podanych poniżej normach:

  1. Cholesterol całowity: <190 mg/dl
  2. Cholesterol LDL: <115 mg/dl (norma jest obniżona w niektórych chorobach metabolicznych oraz kardiologicznych)
  3. Cholesterol HDL: mężczyźni >40 mg/dl, kobiety >45 mg/dl.

Prawidłowy poziom cholesterolu zależny jest w głównej mierze od prowadzonego stylu życia. Dieta obfita w tłuszcze sprzyja stanom zwanym hipercholesterolemią, podczas gdy długotrwałe głodzenie powoduje wyczerpanie rezerw cholesterolowych organizmu. Zbilansowana dieta oraz regularny wysiłek fizyczny to czynniki sprzyjające homeostazie lipidowej ludzkiego ciała.

Prawidłowy cholesterol – to możliwe!

Niski cholesterol najczęściej występuje w przypadku ciężkich zaburzeń wchłaniania, a także przy długotrwałej głodówce. Wyczerpanie rezerw energetycznych organizmu powoduje wiele nieodwracalnych uszkodzeń i zmian. Obniżony poziom cholesterolu wiązać może się m.in. z zaburzeniami potencji i libido, zaburzeniami miesiączkowania, a także kłopotami z zajściem w ciążę. Ponadto często stwierdza się problemy natury kardiologicznej, problemy psychiczne oraz obniżenie apetytu.

Spożywanie bogatych w tłuszcze ryb oraz chudych mięs pozwala na podwyższenie poziomu cholesterolu. Nie zaleca się jednak spożywania fast foodów oraz ociekających tłuszczem wędlin i serów – są one powodem wzrostu frakcji LDL (ma ona duże znaczenie w tzw. ryzyku sercowo-naczyniowym).

Podwyższony cholesterol to znak naszych czasów. Szybki tryb życia, jedzenie odgrzewane w mikrofalówce bądź też spożywane na szybko w barach szybkiej obsługi, nie sprzyjają prawidłowemu poziomowi cholesterolu we krwi. Dieta śródziemnomorska to według lekarzy kardiologów najlepszy sposób na utrzymanie w ryzach cholesterolu i cieszenie się życiem.

Rate this post