Proteza na implantach – jakie ma zalety i czy każdy może ją stosować?
Proteza na implantach pozwala uzupełnić pojedyncze lub całkowite braki w uzębieniu. Do niedawna popularnym rozwiązaniem wśród osób, które całkowicie utraciły uzębienie, były klasyczne protezy akrylowe. Jednak ten rodzaj protez podczas przeżuwania pokarmów powoduje ucisk na dziąsła, który z czasem prowadzi do ich zaniku. Dlatego lepszym sposobem na uzupełnienie uzębienia niż sztuczne szczęki akrylowe jest umieszczenie protezy na implantach. Na czym polega ten zabieg i czy każdy może skorzystać z tej metody?
Proteza na implantach – czym jest?
Proteza na implantach zamocowana jest najczęściej na 4 implantach wszczepionych w szczęce i 2 w żuchwie. To zapewnia maksymalną stabilność sztucznego uzębienia nawet podczas przeżuwania twardych pokarmów. Proteza zamocowana jest do implantów za pomocą specjalnych zatrzasków, które zwiększają stabilizację kości wokół wszczepionych implantów. Nie powodują ucisku na dziąsła, ani kość szczękową, co zapobiega ich zanikowi. Pacjenci mogą swobodnie wyciągać sztuczną szczękę, np. w celu jej oczyszczenia.
Jeśli interesuje Cię proteza na implantach w Gdańsku – sprawdź K2Dental
Proteza na implantach – jak przebiega zabieg?
Implantologia oferuje wiele rozwiązań, do których należy proteza na implantach. W jeden dzień lekarz nawierca otwory w szczęce kości szczękowej (w wyrostku zębodołowym). Następnie wprowadza w nie implanty, a pacjent opuszcza klinikę do czasu zagojenia ran i zrośnięcia implantów z kością szczękową.
Najczęściej zabieg przeprowadzany jest w ciągu 2 godzin – w zależności od stanu pacjenta. W trakcie procesu zrastania, na powierzchni implantów z cząsteczek tlenu zawartego w komórkach kości powstaje dwutlenek tytanu. Dzięki temu nowo wytworzona tkanka kostna tworzy się bezpośrednio na powierzchni implantu i tworzy trwałe wiązanie. To sprawia, że organizm traktuje implant jako jeden z elementów dziąsła, co znacznie zmniejsza ryzyko odrzucenia. W trakcie kolejnej wizyty chirurg nacina błonę śluzową dziąsła, pod którą znajdują się implanty.
Następnie odsłania je i nad wczepami wkręca specjalne śruby, które przyspieszają proces gojenia błony śluzowej w okolicy implantu oraz zapewniają ukształtowanie dziąsła pod protezę. U większości osób regeneracja po zabiegu trwa ok. 2 tygodni. Podczas kolejnej wizyty stomatolog pobiera wyciski, na podstawie których w laboratorium tworzona jest proteza. Pacjent wybiera wcześniej kolor uzębienia, które wizualnie nie różni się niczym od naturalnych zębów. Ostatnim etapem jest zamocowanie protezy na implantach.
U niektórych osób wskutek braku uzębienia dochodzi też do zaniku kości szczękowej. W takim przypadku chirurg stomatolog przeprowadza zabieg, który ma na celu wytworzenie tkanki kostnej. Wszczepienie implantów odbywa się w miejscowym znieczuleniu lub całkowitej narkozie. Pacjent po zabiegu musi przestrzegać pewnych zasad, aby nie doszło do komplikacji.
W tym celu powinien:
- dbać o higienę jamy ustnej,
- unikać wysiłku fizycznego w ciągu pierwszych dni po zabiegu, aby nie doszło do krwotoku wskutek wzrostu ciśnienia krwi,
- unikać spożywania posiłków i napojów w pierwszych godzinach po wszczepieniu implantów,
- przez pierwsze 30 dni spożywać miękkie posiłki, najlepiej zblendowane,
- delikatnie oczyszczać okolice wszczepienia implantu, aby nie doszło do uszkodzenia.
Proces rekonwalescencji trwa najczęściej od 3 tygodni do 3 miesięcy w żuchwie oraz od 4 tygodni do 6 miesięcy w szczęce.
Proteza na implantach – główne zalety tego rozwiązania
Proteza na implantach posiada o wiele więcej zalet niż akrylowa, do których należą:
- wysoka trwałość, która może wynosić nawet kilkadziesiąt lat,
- nie powoduje ucisku na dziąsła i kość szczękową, ponieważ jest bardziej elastyczna niż proteza akrylowa,
- jest stabilna podczas gryzienia pokarmów i mówienia, ponieważ jest solidnie zamocowana.
Proteza na implantach – przeciwwskazania
Proteza na implantach posiada wiele zalet, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu.
Należą do nich:
- zły stan zdrowia pacjenta wskutek przewlekłych chorób,
- choroby dziąseł lub przyzębia,
- nieodpowiednia budowa kości szczękowej, która uniemożliwia wszczepienie implantów,
- choroby nowotworowe i AIDS,
- nadciśnienie, cukrzyca i alergie,
- przyjmowanie niektórych leków,
- nałóg alkoholowy.
Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskała proteza na implantach. Cena zaczyna się już od 2500 zł – w zależności od stanu pacjenta. Rozwiązanie to jest wybierane przez osoby, które nie chcą nosić ruchomej protezy oraz uzupełniać uzębienia za pomocą klasycznych implantów. Protezę można w każdej chwili wyciągnąć z jamy ustnej w celu oczyszczenia. W przeciwieństwie do akrylowej, nie powoduje ucisku na dziąsła i kość szczękową. Jednak o przeprowadzeniu zbiegu decyduje lekarz po zapoznaniu się ze stanem zdrowia i kości szczękowej pacjenta.
Hmm dosyć droga ta proteza na implantach. No, ale jeśli ktoś potrzebuje to jest w stanie uzbierać każdą sumę.
Miałem jeszcze do niedawna protezę ruchomą. Myślałem, że mnie szlak jasny trafi. Z protezą na implantach życie staje się dużo prostsze 😀 Jeśli ktoś jest zmuszony rozważać jej założenie, to naprawdę polecam serdecznie!