Przewlekła choroba niedokrwienna serca

Postęp cywilizacyjny to niewątpliwe osiągnięcie, które znacznie ułatwia codzienne życie, ale równocześnie może stanowić zagrożenie. Zaabsorbowani pracą i codziennymi obowiązkami chętnie korzystamy z rozwiązań, które ułatwiają nam codzienne życie. Najczęściej dotyczy to przygotowywania  codziennych posiłków. Korzystamy z gotowych półproduktów, zamawiamy gotowe fast foody do domu. Niestety mają one niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Choroba niedokrwienna serca

Przeprowadzone badania dowodzą, że choroba niedokrwienna serca prawie 3 razy częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, a jej ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem (ok. 10%).

Choroba niedokrwienna serca nazywana jest także dusznicą, Anginą pectoris. Jej istotą jest niedotlenienie mięśnia sercowego. Dochodzi do niego w sytuacji, gdy naczynia tętnicze nie dostarczają odpowiedniej ilości krwi, która jest transporterem tlenu w organizmie.

Czasami w wyniku działania niekorzystnych czynników dochodzi do zatkania tętnic doprowadzających krew do komórek. Efektem tego jest niewystarczająca ilość tlenu i substancji odżywczych, dostarczanych do odpowiednich komórek. Może to doprowadzić do dysfunkcji poszczególnych organów.

Niedobór tlenu szczególnie negatywnie wpływa na serce, które wykonuje ogromną pracę przy pompowaniu krwi w organizmie. Niewystarczająca ilość tlenu sprawia, że serce zwalnia swoją pracę.

Ze względu na stopień zaawansowania i występujące objawy możemy wyróżnić dwa rodzaje choroby:

  • przewlekła choroba niedokrwienna serca,
  • ostra choroba niedokrwienna.

Objawy przewlekłej choroby niedokrwiennej serca

Charakterystycznym objawem stabilnej (przewlekłej) choroby niedokrwiennej serca jest ból w okolicy mostka. Często towarzyszy mu uczucie dławienia, pieczenia. Ból ten może promieniować po lewej stronie ciała od szyi do ramienia, a nawet całej ręki. Pojawia się podczas wysiłku fizycznego, spożywania posiłku, w wyniku stresu, ustępuje po zastosowaniu nitrogliceryny.

Leczenie przewlekłej choroby niedokrwiennej serca

Stabilna choroba niedokrwienna serca wymaga stałego leczenia do końca życia.

Podstawowymi lekami są te, które zawierają kwas acetylosalicylowy. Dodatkowo stosuje się leki zmniejszające poziom złego cholesterolu. Chorzy z chorobą niedokrwienną powinni zawsze mieć przy sobie jeden z mitratów (zawierają nitroglicerynę), który można szybko zastosować w przypadku ostrego bólu wieńcowego.

Profilaktyka przewlekłej choroby niedokrwiennej serca

W przypadku niedrożności naczyń wieńcowych i wystąpienia objawów niedotlenienia mięśnia sercowego bardzo ważna jest zmiana trybu życia. Istotną rolę odgrywa dieta, w której należy ograniczyć tłuszcze zwierzęce i zastąpić je tłuszczami roślinnymi. Codzienny jadłospis powinien uwzględniać warzywa i owoce, bez względu na porę roku.

Drugim istotnym czynnikiem jest aktywność fizyczna, która pozwala utrzymać prawidłową wagę i poszerza naczynia krwionośne.

Osoby z chorobą niedokrwienną powinny systematycznie kontrolować poziom cholesterolu i poziom ciśnienia. Wysokie wyniki są wskazaniem do zastosowania dodatkowych leków.

Choroba niedokrwienna serca wymaga bezwzględnego rzucenia palenia papierosów. Dym nikotynowy dodatkowo wpływa na zwężenie naczyń krwionośnych.

3.4/5 - (8 Głosów)