Przyczyny niskiego ciśnienia

Obok podwyższonego ciśnienia krwi, można również spotkać się z niedociśnieniem. Zgodnie z informacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niskie ciśnienie to takie, które wynosi poniżej 100/60 mmHg u kobiet oraz poniżej 110/70 mmHg u mężczyzn. Występuje ono rzadziej niż nadciśnienie. Jeśli chodzi o niskie ciśnienie skurczowe oraz niskie ciśnienie rozkurczowe przyczyny mogą być różne.

Zmniejszone ciśnienie krwi a dziedziczenie

Niskie ciśnienie krwi jest uważane za dziedziczne. W takim przypadku mówi się o pierwotnym niedociśnieniu. Najczęściej dotyka ono osoby szczupłe w młodym wieku i płci żeńskiej. Nie jest to jednak reguła i zdarza się, że również wśród innych osób, u których w rodzinie spotykało się przypadki niedociśnienia, także pojawia się tego typu przypadłość. Dziedziczenie to główna przyczyna niedociśnienia, ale może być ono powodowane także przez szereg innych czynników.

Niskie ciśnienie a inne schorzenia

Jeśli chodzi o przyczyny niskiego ciśnienia, jest ono równie często powiązane z innymi schorzeniami. Wśród nich znajdują się choroby serca (jak arytmia lub zapalenie osierdzia), niedoczynność kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy, niewydolność przedniego płata przysadki mózgowej, hiponatremia (niedobór sodu) oraz hipowolemia (niedobór płynów ustrojowych).

Niedociśnienie zwiastuje więc bardzo często innego rodzaju schorzenia, które mogą być groźne dla organizmu w przypadku braku podjęcia leczenia w odpowiednim czasie.

Niskie ciśnienie a leki

Niskie ciśnienie krwi może być wywołane przez niektóre leki. Wśród nich warto wymienić chociażby moczopędne diuretyki, leki na choroby wieńcowe, środki rozszerzające naczynia czy też leki stosowane na różnego rodzaju schorzenia psychiczne, jak depresja i lęki. Spadek ciśnienia krwi spowodowany jest zwykle ich długotrwałym stosowaniem.

W przypadku pojawienia się problemów tego typu warto zatem skonsultować się z lekarzem. Jeśli będzie taka możliwość, lekarz zmieni dawkę lub rodzaj leku tak, by nie był on szkodliwy dla funkcjonowania organizmu. Często jednak trudno jest znaleźć odpowiednie zamienniki. Wówczas trzeba nauczyć się radzić z niskim ciśnieniem. Jest to możliwe przy odpowiednim zadbaniu o swoje zdrowie, a przede wszystkim unikaniu stresu i przemęczania się.

Czy zmniejszone ciśnienie krwi jest groźne dla zdrowia?

W większości przypadków niedociśnienie nie powoduje negatywnych konsekwencji zdrowotnych, co więcej: może ono dać ochronę przed innymi, groźnymi schorzeniami dotykającymi układ krążenia. Tylko niektóre odmiany niedociśnienia wywołują określone dolegliwości. Mowa jest tutaj m.in. o tzw. ortostatycznym niedociśnieniu. Objawia się ono tym, że krew bardzo szybko spływa do dolnych partii ciała w trakcie wstawania oraz siadania. Powoduje to sytuację, w której do mózgu dostarczana jest przez pewien czas zmniejszona ilość krwi. Efektem są takie dolegliwości, jak m.in. zawroty głowy czy też problemy z myśleniem kreatywnym. Osoby z niskim ciśnieniem krwi mogą więc posiadać problemy z nauką lub z pracą. W takim przypadku wskazane jest unikanie zbytniego przemęczania się w ciągu dnia i rozkładanie sił tak, by nie spowodować różnego rodzaju komplikacji zdrowotnych.

Niskie ciśnienie przyczyny może mieć różne. Niezależnie od tego, co je powoduje, w przypadku  jego wykrycia warto skonsultować się z lekarzem. Może się bowiem okazać, że kryje się pod nim groźna dla zdrowia dolegliwość. Znacznie częściej jest to jednak unikalna cecha organizmu. Osoby z niskim ciśnieniem krwi żyją zwykle normalnie, tak jak inne zdrowe osoby.

4.3/5 - (9 Głosów)