Przyczyny wirusowego zapalenia wątroby

Współcześnie wiele osób musi zmagać się różnego typu chorobami. Tak naprawdę każdy z naszych organów może w którymś momencie mieć problem z funkcjonowaniem. O ile przeziębienia czy grypy nie są dla nas zbyt groźne, to już na pewno zdarzają się choroby, które mogą odcisnąć na stałe piętno na naszym ciele. Należą do nich chociażby choroby wątroby.

Wirusowe zapalenie wątroby

Jedną z najbardziej znanych chorób jest choroba nazywana WZW. Jest to skrót od pełnej nazwy, czyli wirusowego zapalenia wątroby. Obecnie możemy zachorować na jeden z aż pięciu rodzajów tej choroby. Wszystkie oznaczane są literkami: A, B, C, D oraz E. Często wirusowe zapalenie wątroby nazywane jest również popularnie żółtaczką. To, czy choroba jest bardzo groźna, zależy w dużej mierze od wirusa, przez którego jest wywołana. Niektóre stany chorobowe wymagają leczenia w szpitalu.

Czy żółtaczka to to samo co wirusowe zapalenie wątroby?

Mimo że wirusowe zapalenie wątroby nazywane jest potocznie żółtaczką, w praktyce te określenia nie są jednoznaczne. Żółtaczka bowiem, to tylko objaw wzw. Polega na pożółknięciu skóry, białek oczu oraz błon śluzowych. Temu stanowi winna jest bilirubina, która w nadmiernych ilościach gromadzi się w organizmie. Trzeba jednak wiedzieć, że tego typu objaw charakterystyczny jest nie tylko dla wirusowego zapalenia wątroby. Występuje on przy schorzeniach wątroby ogólnie. Może być objawem zapalenia wątroby spowodowanego czymś innym niż wirusy, marskością wątroby lub też zamknięciem dróg żółciowych.

Choroby wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby to bardzo ogólna nazwa, której używa się na określenie chorób wywoływanych przez wirusy zwane hepatropowymi.  W zależności od tego, jaki wirus zaatakował naszą wątrobę, może on mieć krótszy lub dłuższy okres intubacji. Także różny będzie przebieg choroby. Niektóre z wirusów niosą ze sobą wyższe ryzyko komplikacji oraz prawdopodobieństwo, że wirus pozostanie w naszym organizmie po zakończeniu choroby. Trudno też jednoznacznie powiedzieć, w jaki sposób można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby, gdyż każdy z wirusów ma inną drogę zarażania.

Zobacz dobre zioła – Zioła na wątrobę

Jak rozpoznać, że mamy wirusowe zapalenie wątroby? Tu też nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zapalenie może przebiegać z pojawieniem się wszystkich objawów, niektórych lub nawet bezobjawowo. Tym trudniej jest wykryć chorobę w jej wczesnym stadium, gdyż może ona przypominać zwykłe przeziębienie lub osłabienie organizmu. Są to zwykle objawy grypopodobne połączanie z nudnościami i niestrawnością. A co pojawia się w okresie późniejszym? Właśnie ta charakterystyczna żółtaczka świadcząca o problemach z wątrobą.

Jakie są objawy żółtaczki? Wśród objawów znajdziemy wstępowanie ciemnożółtego koloru moczu, jasnego kolor stolca, braku apetytu, nudności oraz podwyższonej temperatury. To co na pierwszy rzut oka jest niewidoczne i wymaga dodatkowych badań, to podwyższenie enzymów wątrobowych we krwi. Często dopiero po wystąpieniu tych objawów, nasz organizm daje nam jednoznacznie znać o przyczynie choroby poprzez żółknięcie. Trzeba pamiętać, że choroba nieleczona, może doprowadzić nawet do śmieci.

 

5/5 - (9 Głosów)