Jak radzić sobie ze stresem

Problemy w pracy lub brak pracy, problemy rodzinne, szybkie życie, brak czasu, ciągle goniące terminy, presja społeczeństwa, zbyt wiele obowiązków… Można godzinami wymieniać, jakie jeszcze mogą być przyczyny, które powodują stres. O ile niewielka ilość stresu może działać na nas motywująco, dzięki czemu dostajemy więcej energii, by mierzyć się z wyzwaniami codzienności, o tyle zbyt wiele stresu może doprowadzić nas nawet do stanów depresyjnych. Dlatego też dobrze jest dowiedzieć się, jak sobie radzić ze stresem, by móc w odpowiednim momencie właściwie zareagować.

Warto również pamiętać, że długotrwały, silny stres jest naprawdę niebezpieczny dla naszego organizmu. Jeżeli nie reagujemy, nie staramy się obniżyć poziomu stresu w naszym życiu, możemy doprowadzić nasze zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne – do opłakanego stanu.

Jak radzić sobie ze stresem?

Po pierwsze – zapewnij sobie odpowiednią dawkę odpoczynku. Twoje obowiązki z całą pewnością są bardzo ważne, jednak samopoczucie i zdrowie są jeszcze ważniejsze. Zadbaj o to, by się wysypiać. Dorosły człowiek potrzebuje około 7-8 godzin dziennie snu. Właściwy odpoczynek może pomóc opanować odczuwanie stresu.

Zadbaj również o odpowiednie nawodnienie organizmu. Odwodnienie powoduje, że ciało zaczyna produkować kortyzol, czyli hormon stresu. Możesz zmniejszyć jego produkcję, pijąc po prostu odpowiednie ilości wody. Jeśli zaś chodzi o picie – warto unikać kawy, napojów energetycznych i alkoholu. Badania bowiem pokazują, że częste korzystanie z tych używek powoduje zwiększone odczuwanie stresu.

Warto również nauczyć się kilku ćwiczeń relaksacyjnych, które pozwolą na bieżąco obniżać poziom stresu, spowodowany różnymi wyzwaniami czy problemami.

Radzenie sobie ze stresem przy pomocy specjalisty

Jeśli żaden ze znanych sposobów redukowania stresu nie pomaga, rozważ udanie się do terapeuty lub psychologa. Szczera i otwarta rozmowa ze specjalistą może naprawdę pomóc. Tym bardziej, że już samo mówienie o problemach niejednokrotnie jest skutecznym narzędziem do obniżania poziomu kortyzolu w organizmie. Dodatkowo terapeuta lub psycholog mogą naprawdę skutecznie doradzić, w jaki sposób znaleźć właściwe rozwiązania dla sytuacji, które są niezwykle stresujące. Zatroszcz się o zdrowie, korzystając z wszelkich możliwych sposobów.

Skutki długotrwałego stresu

Stres jest bardzo silnie odczuwany przez organizm. Jeśli nadmiernie się pocisz i odczuwasz niepokój, gorąco, czujesz „ssanie” w brzuchu lub masz jego bóle, duszności, bóle głowy lub drgawki, to odczuwasz nadmierną ilość stresu. Nie pozwól na to, by taki stan długo się utrzymywał – staraj się temu zapobiec na wszelkie znane sposoby.

Wiedza o tym jak pokonać stres pozwoli uniknąć licznych problemów zdrowotnych. Wśród najczęstszych skutków długotrwałego stresu wymienia się między innymi osłabienie układu odpornościowego. Przez to z kolei mogą się nasilić skutki różnych schorzeń (na przykład: chorób tarczycy, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego czy cukrzycy typu 1). Stres może prowadzić również do pojawienia się różnego rodzaju chorób autoimmunologicznych – organizm, będąc w stanie ciągłego zagrożenia, zaczyna walczyć sam ze sobą.

Jeśli już od dłuższego czasu żyjesz w napięciu, nie lekceważ tego. Zadbaj o siebie i naucz się panować nad stresem.

5/5 - (1 Głos)