Reumatyzm – Przyczyny i objawy

Reumatyzm jest schorzeniem, które dotyka bardzo często osoby w średnim i starszym wieku, powodując znaczne pogorszenie się jakości życia, związane z problemami w poruszaniu się. Reumatyzm, tak jak wiele innych schorzeń, ma swoje przyczyny. Czasami reumatyzmu można uniknąć, ale nie zawsze jest to możliwe.

Reumatyzm, a predyspozycje genetyczne

Reumatyzm jest schorzeniem, które ma często podłoże genetyczne. Z reumatyzmem o wiele częściej borykają się osoby, które miały przypadki zachorowania w rodzinie. W takiej sytuacji do zachorowań dochodzi głównie w wieku starczym, gdzie pojawia się problem z degeneracją tkanki łącznej.

Reumatyzm, a wady postawy

Równie częstym przypadkiem problemów reumatycznych są wady postawy. Jeśli nie zadba się o ich odpowiednie skorygowanie w wieku dziecięcym za pomocą zajęć z zakresu gimnastyki korekcyjnej lub też, ze względu na brak dbałości o postawę w życiu dorosłym (związany z nieprawidłowym siedzeniem lub też z unikaniem aktywności fizycznej), spowoduje się trwałe zmiany w postawie i w przyszłości mogą się pojawić bardzo poważne problemy z funkcjonowaniem kości i stawów.

Zaburzenia immunologiczne, a reumatyzm

Reumatyzm dotyka bardzo często osoby cierpiące na zaburzenia immunologiczne w związku z zachorowaniem na takie schorzenia, jak np. toczeń lub sarkoidoza. Na nieprawidłową pracę układu immunologicznego może wpłynąć oprócz tego przebycie poważnej infekcji, która została zbagatelizowana lub też była leczona w nieprawidłowy sposób.

Reumatyzm, a choroba nowotworowa

Reumatyzm może być wywołany przez chorobę nowotworową. Najczęściej na reumatyzm cierpią osoby dotknięte przez chłoniaki, ale zdarza się, że u źródła przyczyn reumatyzmu leży szpiczak mnogi, jak i inne schorzenia nowotworowe.

Reumatyzm, a palenie papierosów

Do schorzeń o charakterze reumatycznym bardzo często prowadzi palenie papierosów. Wśród palaczy istnieje zwiększone ryzyko zachorowania m.in. na reumatoidalne zapalenie stawów. Szczególnie często palacze borykają się z nim w przypadku stawów dłoni i stóp.

Objawy reumatyzmu

Jeśli chodzi o objawy reumatyzmu, najczęściej są to bóle w stawach, obejmujące stawy pojedyncze, jak i całe ich zestawy (np. w kręgosłupie). W pierwszym przypadku leczenie reumatyzmu jest o wiele łatwiejsze (o ile nie doszło już do poważnych zmian), w drugim zwykle kończy się to na zabiegu chirurgicznym. Równie częstym objawem reumatyzmu jest zaczerwienienie i obrzęk, które prowadzą do tego, że dana osoba ma problem z ruchomością stawu. Zostaje ona ograniczona lub też ruch staje się zupełnie niemożliwy. Należy wówczas jak najszybciej zareagować, by uniknąć trwałej deformacji dotkniętych schorzeniem miejsc.

Więcej: http://reumatyzm.net.pl

Oprócz tego można się spotkać z teoriami, że osoby cierpiące na reumatyzm odczuwają nasilenie jego objawów w czasie zmiany pogody, np. w przypadku, gdy nadchodzi deszcz lub też gdy gwałtownie zmienia się ciśnienie atmosferyczne. Są to jednak tylko teorie, które nie znalazły nadal naukowego potwierdzenia.

Rate this post