Rwa kulszowa – jej objawy i leczenie

Rwa kulszowa to schorzenie, z którym boryka się stosunkowo duża liczba osób. Część z nich nawet nie wie o tym, że to właśnie to schorzenie jest przyczyną ich dolegliwości, ze względu na to, że mogą one sugerować inną jednostkę chorobową. Dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza, który łącząc różne dolegliwości ze sobą, będzie w stanie powiedzieć czy określone objawy są związane z rwą kulszową czy z innymi schorzeniami samego kręgosłupa, jak i innych części układu kostnego czy układu nerwowego.

Czym jest rwa kulszowa?

Mianem rwy kulszowej (zwanej także inaczej atakiem korzonków nerwowych) określa się zespół różnego rodzaju objawów, wywołanych przez ucisk lub też podrażnienie nerwu kulszowego, stanowiącego najdłuższy i jednocześnie najgrubszy nerw w ciele człowieka, który jest odpowiedzialny za prawidłowe poruszanie się.

Rwa kulszowa to schorzenie, na które zapadają częściej mężczyźni, chociaż dość często pojawia się ono także u kobiet. Z największą częstotliwością występowania rwy kulszowej mamy do czynienia po 30. roku życia, choć może się ona również pojawić u osób w innych przedziałach wiekowych. Przyczyny rwy kulszowej mogą być różne. Najczęściej to schorzenie dotyczy osób, które nie dbają należycie o swój kręgosłup, poprzez codzienny ruch czy przyjmowanie prawidłowej postawy ciała, ale mogą być to także skutki otyłości i związanych z nią przeciążeń kręgosłupa oraz nieodpowiedniej diety, ale też cukrzycy lub nowotworów.

Jak rozpoznać rwę kulszową?

Objawy rwy kulszowej mogę się różnić w zależności od przypadku. Wśród najczęściej występujących objawów rwy kulszowej wyróżnia się bóle pośladków i nóg, które nasilają się podczas siadania, ale także pieczenie lub mrowienie promieniujące od stopy do górnej części nogi, drętwienie, osłabienie, bądź trudności w poruszaniu się stopy lub całej nogi, a niekiedy także przeszywający ból w krzyżu, który znacznie utrudnia wstawanie.

Rwę kulszową można także rozpoznać po tzw. symptomie Lasègue’a. Objawia się on tym, że przy ułożeniu ciała w pozycji poziomej i podnoszeniu nogi pojawia się bardzo intensywny ból. Ból ten również może się pojawiać podczas pochylania się.

Niezwykle charakterystyczne dla rwy kulszowej, co pozwala na jej odróżnienie od innych schorzeń, jest to, że zazwyczaj jej objawy występują tylko z jednej strony ciała. Rwa kulszowa pojawia się zazwyczaj dość niespodziewanie w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Częstą sytuacją jest pojawienie się bólów, związanych z rwą kulszową w nocy.

Metody leczenia rwy kulszowej

Chociaż istnieje szereg domowych sposobów na to, by zlikwidować dolegliwości związane z rwą kulszową, warto jest skorzystać z profesjonalnych metod, które dają znacznie lepsze efekty. Leczenie rwy kulszowej takimi metodami jest długie i stosunkowo kosztowne. Obejmuje ono stosowanie leków na rozluźnienie mięśni, które najlepiej jest połączyć z zabiegami rehabilitacyjnymi i fizykoterapią. Dzięki takiemu połączeniu metod leczenia można zapobiec nawrotom choroby, choć zdarza się, że bóle związane z rwą kulszową są tak silne, że konieczne jest wykonanie operacji. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Każda osoba jest inaczej zbudowana i w związku z tym inaczej reaguje na stosowane leczenie.

Objawów rwy kulszowej nie można bagatelizować. Jeśli nie jest ona w należyty sposób leczona, może prowadzić nawet do trwałego uszkodzenia nerwu kulszowego, czego skutkiem jest trwały niedowład kończyn dolnych. Dlatego gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, warto jest udać się do lekarza, by zminimalizować ryzyko pogorszenia się swojej sytuacji.

5/5 - (3 Głosy)