Schodząca skóra po opalaniu – plamy na skórze
Wiele osób nie może już doczekać się letniego sezonu. Zdecydowanie najchętniej spędzamy wtedy urlopy na opalaniu w słonecznych i ciepłych miejscach. Kąpiele słoneczne oprócz tak uwielbianej przez nasz organizm witaminy D przynoszą nam również skutki, których chcemy jak najszybciej się pozbyć.
Problemem z jakim boryka się latem wiele osób jest nieestetyczna schodząca skóra po opalaniu – plamy, które rujnują naszą wymarzoną opaleniznę. Schodząca skóra po opalaniu, plamy na skórze i inne dolegliwości spowodowane są przez nadmierne łuszczenie się naskórka. Większość osób jest przekonana, że jest to skutkiem oparzeń słonecznych jednak to nie one są najczęstszą ich przyczyną.
Schodząca skóra jest przede wszystkim objawem łupieżu pstrego – zakaźnej choroby skóry.
Łupież pstry wywołany jest nadmiernym rozmnażaniem grzybów drożdżopodobnych naturalnie występujących na naszym naskórku. To właśnie ich zwiększona ilość powoduje łuszczenie się naskórka oraz nieestetyczne plamy, które najczęściej występują na klatce piersiowej, ramionach, dłoniach oraz twarzy. Najczęściej przybierają one kolor od białego po różowy, czerwony i brązowy, a ich widoczność najlepsza jest w okresie letnim, ponieważ nie ulegają opaleniu pod wpływem promieni słonecznych.
Mimo drastycznemu wyglądowi tego schorzenia skóry nie jest ono ani groźne ani zakaźne, a jego leczenie możemy skutecznie przeprowadzić w domu, bez konsultacji z lekarzem specjalistą. Leczenie łupieżu pstrego składa się z dwóch etapów – leczenia doustnego oraz stosowania bezpośrednich środków naskórnych.
Leczenie doustne w warunkach domowych trwa stosunkowo krótko – pełna kuracja nie trwa dłużej niż 5-7 dni.
Spowodowane jest to silnym działaniem leków doustnych, które mają za zadanie wewnętrzną walkę z zakażeniem. W niektórych przypadkach ich mocniejsze składniki wydalane są przez nasz organizm razem z poceniem się, co dodatkowo rozprowadza je bezpośrednio na zarażony obszar skóry. Środków do stosowania zewnętrznie na skórę jest obecnie na rynku bardzo wiele, są to szampony przeciwgrzybicze, mydła, kremy oraz maści dostępne w każdej aptece. Ważne jest też, aby podczas leczenia łupieżu pstrego korzystać z emulsji do ciała, a nie tylko wcierek i szamponów do włosów, ponieważ grzyby wywołujące chorobę mogą przenosić się z włosów na ciało.
Zobacz 5 sposób na dziwne plamy na skórze!
Jako, że łupież pstry jest chorobą nawrotową ważnym elementem po wyleczeniu jest przeciwdziałanie nawrotowi choroby.
Na nawroty szczególnie narażone są osoby z cerą tłustą lub mieszaną.
Naraża nas również okres o dużej temperaturze i wilgotności powietrza. W tym czasie należy dbać o częstą zmianę pościeli, ręczników oraz zakładanie luźnych i przewiewnych ubrań. Należy również stosować 3-4 razy w miesiącu szampon przeciwgrzybiczy zawierający siarczek selenu oraz maści posiadające w swoim składzie ketokonazol lub klotrimazol.
Będąc w grupie podwyższonego ryzyka na nawrót choroby warto jest zamienić standardowe środki do mycia ciała na mydło siarkowe, dostępne zarówno w kostkach jak i płynie. Trzeba pamiętać, że leki do stosowania zewnętrznie powinny być łatwe do rozprowadzenia po całym ciele, co zapewni nam maksimum ochrony przed rozwojem zakażenia.