Skuteczne leczenie anginy

Angina jest chorobą zakaźną, przenoszoną drogą kropelkową. Wywołują ją najczęściej bakterie paciorkowca, ale może być także spowodowana wirusami lub grzybami. Bez względu na przyczynę zawsze wymaga leczenia antybiotykiem.

Przyczyny anginy

Angina to zapalenie migdałków podniebiennych, które stanowią istotny element układu odpornościowego. To one są pierwszą zaporę dla atakujących bakterii i wirusów. Ich nadmiar może powodować, że migdałki nie są w stanie sprostać zadaniu. Dochodzi wtedy do ich stanu zapalnego, czyli anginy.

Na chorobę narażeni jesteśmy szczególnie latem, kiedy w wysokich temperaturach bakterie szczególnie licznie się rozwijają. Zakażeniu sprzyja nie tylko kontakt z osobą chorą, ale także narażenie gardła na duże różnice temperatur (lody, zimne napoje).

Typowe objawy anginy to silny ból gardła, problemy z przełykaniem i wysoka gorączka.

Leczenie anginy

Leczenie anginy polega głównie na podawaniu antybiotyków z grupy penicylin o szerokim spectrum działania. Najlepiej jest wykonać wymaz z gardła, posiew na bakterie i autobiogram. To proste badanie pozwala na dokładne dobranie antybiotyku.

Nigdy nie wolno przerywać leczenia, ani zmieniać dawek ustalonych przez lekarza. Po pierwsze, angina nie zostanie dobrze wyleczona, a po drugie, uodporniamy organizm na działanie antybiotyku.

Leczenie antybiotykiem możemy wspomagać środkami naturalnymi, które pomogą złagodzić dokuczliwe objawy choroby. Dobrze jest wtedy pić syrop z cebuli, mleko z czosnkiem, które złagodzą ból gardła. W celu obniżenia gorączki, należy pić sok z malin oraz herbatkę lipową, skuteczne są także zimne okłady. Ogólne osłabienie pozwoli przezwyciężyć gorący domowy rosół.

Powikłania po anginie

Nieprawidłowo leczona lub niedoleczona angina prowadzi do groźnych powikłań:

  • zapalenie ucha środkowego – w uchu gromadzi się płyn, może dojść do pęknięcia błony bębenkowej, występuje czasowa utrata słuchu, konieczna jest konsultacja laryngologa,
  • zapalenie ropnia około migdałowego – bardzo poważne powikłanie, grożące zapaleniem opon mózgowych, objawia się bardzo silnym bólem po jednej stronie twarzy i szczękościskiem,
  • zapalenie mięśnia sercowego – najczęstsze powikłanie po anginie, objawia się ogólnym osłabieniem,  arytmią, bólami w klatce piersiowej, wymaga leczenia kardiologicznego,
  • zapalenie stawów – występuje bolesność stawów, które mogą być zaczerwienione i opuchnięte, stan zapalny może potwierdzić badanie ASO,
  • ostre zapalenie nerek – występują problemy z oddawaniem moczu, bóle w okolicach kręgosłupa lędźwiowego, konieczna jest konsultacja urologa.

Jak uniknąć anginy

Najlepszym sposobem na obronę przed anginą jest unikanie kontaktu z osobami chorymi. Istotne jest także unikanie dużej różnicy temperatur. Nie powinno się z pomieszczeń klimatyzowanych wychodzić bezpośrednio na duży upał. Optymalna jest różnica 5 stopni C. Należy także unikać szybkiego jedzenia lodów i picia napojów bezpośrednio z lodówki.

Czasami angina staje się chorobą nawracającą. Oznacza to, że doszło do autozakażenia i migdałki zamiast chronić, są źródłem bakterii. W takim przypadku wskazane jest ich usunięcie.

Artykuł dzięki współpracy z serwisem http://leczenieanginy.pl/

4.7/5 - (6 Głosów)