Skuteczne leczenie haluksów

Haluksy to inaczej zwyrodnienie dużego palucha u stopy, objawiające się bardzo boleśnie i nieestetycznie. Przyczyny haluksów należy szukać w noszeniu nieodpowiedniego, zbyt ciasnego obuwia, a przede wszystkim źle wyprofilowanych butów na wysokim obcasie. Haluksy są także efektem predyspozycji genetycznych, stojącego trybu życia oraz otyłości. Niezależnie od powodów powstania schorzenia, jeśli się pojawi, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Nieoperacyjne leczenie haluksów

Ortopedzi oferują często leczenie haluksów za pomocą wkładek ortopedycznych, separatorów, szyn czy ćwiczeń. Do najpopularniejszych zaliczają się: chodzenie na palcach, chodzenie na zewnętrznej stronie stóp, chwytanie palcami u stóp materiału lub toczenie nimi piłeczki. Te nieoperacyjne metody zazwyczaj zatrzymują rozwój choroby, pomagają radzić sobie z wykrzywionym paluchem i uśmierzają częściowo ból. Są jednak stadia choroby, kiedy żadne wkładki, ani ćwiczenia nie pomogą i trzeba zdecydować się na operacyjne usuwanie haluksów.

Haluksy

Operacyjne leczenie haluksów

Jakie to sytuacje? Kiedy deformacja stopy jest już tak zaawansowana, że ból nie ustaje, mimo braku aktywności. Także wtedy, gdy palce zaczynają na siebie nachodzić i wykrzywia się drugi palec lub nawet ulega zwichnięciu. Mówiąc najprościej, operacyjne leczenie haluksów staje się konieczne, kiedy zwyrodnienie uniemożliwia chodzenie, utrzymanie równowagi czy założenie butów. Ortopedzi na zabieg decydują się wtedy, gdy wszystkie inne metody już zawiodą.

Usuwanie haluksów to zawsze ostateczny krok. Sam zabieg jest bezbolesny, przebiega bowiem po miejscowym znieczuleniu pacjenta. Lekarz decyduje się na jedną z kilku technik operacyjnych. To, która zostanie wybrana, zależy od stopnia zaawansowania choroby. Operacja polega zwykle na przecięciu kości i nastawieniu jej tak, by wróciła do swojej właściwej pozycji. Jeśli jednak wada nie jest w ciężkim stadium, można także dokonać korekcji na tkankach miękkich, a więc ścięgnach i torebce stawowej. Trudna jest jednak rehabilitacja. Stopa może nie funkcjonować jeszcze przez kilka tygodni, po czym wymaga ćwiczeń, by mogła wrócić do dawnej sprawności.

Rehabilitacja po operacji haluksów

Jedną z metod rehabilitacji jest obciążenie kończyny po operacji, a następnie stabilne zespolenie odłamów, co pomaga uniknąć gipsu. Obciążanie stopy jest możliwe już w kilka dni po operacji. Stosuje się do tego specjalne, pooperacyjne obuwie. Do normalnych butów można wrócić  po upływie około dwóch miesięcy po zabiegu. Nie zawsze jednak możliwe jest stosowanie leczenia bezgipsowego. Jeśli odłamy nie są stabilnie zespolone drutami po osteotomii, nie powinno się obciążać nogi.

Medycyna rozwija się, a wraz z jej rozwojem pojawiają się coraz nowsze i coraz lepsze metody leczenia i usuwania haluksów. Obecnie istnieje kilka stosowanych powszechnie sposobów operowania haluksów, wśród których nie ma lepszych czy gorszych. Dobry specjalista dobiera po prostu odpowiedni zabieg, dostosowując go do stadium choroby i rodzaju zwyrodnienia, a także ogólnej kondycji pacjentki. Pamiętajmy jednak, że usuwanie haluksów to ostateczność i zanim lekarz sięgnie po skalpel, powinien próbować pomóc nam nieoperacyjnymi metodami

5/5 - (3 Głosy)