Sposoby na stres

Stres staje się nieodłącznym elementem naszego życia, zarówno zawodowego, jak i osobistego. Chociaż chwilowy stres może działać na nas mobilizująco i dodać nam sił, przewlekły ma niszczący i destrukcyjny wpływ na całe nasze życie. Może przyczynić się do wielu chorób i poważniejszych schorzeń, osłabia nasz organizm i przyczynia się nawet do depresji.

Jak rozładować stres

Nawet jeśli nasze życie wydaje się ułożone i spokojne, warto poznać sposoby radzenia sobie ze stresem. Wśród czynników najczęściej go wywołujących są sytuacje, które budzą w nas poczucie winy, niezrozumienie, poczucie winy, lęk czy strach. To może być utrata najbliższego członka rodziny, rozwód czy utrata pracy.

Bezrobocie sprawia, że czujemy się niepotrzebni i niedocenieni, martwimy się także o naszą przyszłość. Nasze oszczędności mogą nie być wystarczające na kilka miesięcy, a proces szukania nowej pracy dodatkowo wyzwala w nas stres.

Rozwód czy śmierć bliskiej osoby zmienia nasze życie i sposób postrzegania świata. Zanim ułożymy sobie życie na nowo, musi minąć trochę czasu, jednak nie wszyscy potrafią poradzić sobie z tym sami. Warto rozważyć wizytę u psychologa, który pomoże uporać się z naszymi problemami i nas wysłucha. Taka wizyta powinna stać się obowiązkowa, jeśli nasz stan nie zmienia się lub pogarsza się.

Sposób na stres

Czasami jednak stresują nas sytuacje, które wcale nie powinny, takie jak na przykład urlop i wyjazd na wakacje. Choć mogłoby się wydawać, że wyjazd stanie się remedium na nasze zmęczenie i stres, coraz częściej jeszcze zanim wyjedziemy, myślimy już o powrocie.

Dużą rolę odgrywa tu myślenie, czasami warto zrobić sobie przerwę i całkowicie nie myśleć o pracy. Zmiana naszego nastawienia na pozytywne jest kluczowa dla poprawy. Nie ma sensu przywoływać złych myśli, bo to jeszcze bardziej nakręca nas i stresuje. Powinniśmy też unikać porównywania się do innych osób. To bardzo krzywdząca dla nas postawa, ponieważ każdy z nas jest inny i ma predyspozycje do wykonywania innych zawodów.

Jak uporać się ze stresem? Jest wiele rozwiązań i każdy z nas ma swoje własne sposoby na stres. Dla jednych nie ma nic lepszego niż ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza te męczące, w których musimy dać się z siebie wszystko. Wyjście na siłownię nie poprawia tylko sylwetki, ale dodatkowo powoduje powstawanie endorfin, które są hormonem szczęścia.

Inni preferują uprawianie jogi, która wbrew pozorom jest wymagającym sportem i najlepiej zacząć ją od zajęć z profesjonalnym instruktorem. Joga uczy nas prawidłowej postawy ciała i odpowiedniego oddychania, dzięki czemu łatwiej nam jest się zrelaksować. Dzięki regularnemu wysiłkowi fizycznemu łatwiej jest nam się zasypiać, a niestety stres może powodować bezsenność jak i przyrost wagi, który możemy łatwo zredukować dzięki kilku godzinom ćwiczeń w tygodniu.

Niestety, niektóre osoby szukają rozwiązania w używkach – papierosach czy alkoholu. O ile jedna lampka wina nie powinna nam zaszkodzić, warto zachować umiar i nie przesadzać. Najlepiej też rzucić palenie, ponieważ substancje zawarte w papierosie są rakotwórcze i w żaden sposób nie pomogą nam odpocząć, a jedynie przyczynią się do poważniejszych chorób i schorzeń.

Rozwijanie swojej pasji lub poszukanie hobby również pomoże odbudować naszą pewność siebie i równowagę wewnętrzną. Pasje przeważnie pochłaniają nasz czas i sprawiają, że czujemy się szczęśliwi. Czytanie książek, słuchanie muzyki czy nawet granie na instrumencie mogą dać nam wiele satysfakcji.

Walka ze stresem prawie zawsze jest długotrwała i wymaga od nas dużego wysiłku. Warto jednak odnaleźć swój sposób na szczęście i go realizować.

Sposoby na stres
4 (80%) 1 głosów