Sprawdzone sposoby na wypadanie włosów
Wypadanie włosów może mieć różne przyczyny. Niektórzy słabe cebulki mają zapisane w genach, inni cierpią na wypadanie włosów przez złe odżywianie się, stres, złą pielęgnację włosów albo źle dobrany szampon. W każdym z tych przypadków należy działać i zacząć jak najwcześniej interweniować, żeby pokonać to schorzenie. Pierwszym krokiem powinno być udanie się do trychologa – lekarza, którzy specjalizuje się w leczeniu skóry głowy i stanu włosów. Trycholog określi źródło problemów i pomoże dobrać metody jego zwalczania.
Domowe sposoby na wypadanie włosów
Chcąc przeciwdziałać wypadaniu włosów niekoniecznie trzeba inwestować w drogie kosmetyki czy lekarstwa. Są sprawdzone i domowe sposoby, żeby odżywić skórę głowy od zewnątrz stosując tzw. „wcierki” czy oleje i odżywki oraz od wewnątrz – za pomocą odpowiedniej diety, suplementów czy kuracji witaminowych i ziołowych.
Wcierki, oleje, odżywki
Bardzo dobrym i niezawodnym sposobem na wypadające włosy jest olej rycynowy. Ten niepozorny specyfik można kupić w każdej aptece za kilka złotych i potrafi zahamować wypadanie. Należy około łyżeczkę olejku nakładać na skórę głowy przed każdym myciem na około godzinę. PO tym czasie najlepiej jest umyć włosy łagodnym szamponem bez drażniących detergentów. Taka kuracja powinna trwać przez co najmniej miesiąc, żeby zobaczyć pozytywne efekty. Oprócz wzmocnienia cebulek, olej rycynowy przyspiesza porost i powoduje wzmożone wyrastanie nowych włosków. Inne oleje, które można używać w ten sam sposób to łopianowy, musztardowy, kokosowy.
Sprawdzoną i przynoszącą dobre rezultaty wcierką jest wcierka Jantar. Można stosować ją ją codziennie, nakładając na skórę głowy. Nie ma potrzeby mycia włosów po aplikacji, ponieważ u większości osób nie przyspiesza ona przetłuszczania się skalpu. Inne wcierki, które pomogą zahamować wypadanie włosów to Seboradin lub Radical (dostępne w drogeriach oraz aptekach).
Wcierki można przygotowywać samodzielnie. Wystarczy sporządzić napar np. z pokrzywy, skrzypu, łopianu albo nasion kozieradki. Te zioła pozytywnie wpływają na stan skóry głowy i powodują zmniejszenie wypadania, a są bardzo tanie, ponieważ torebka suszonych ziół zazwyczaj kosztuje kilka złotych.
Masaż skóry głowy
Nakładając wyżej wymienione specyfiki na skórę głowy warto wykonać również masaż skalpu, który pomoże wzmocnić działanie wybranego produktu. Masaż oprócz tego poprawi ukrwienie skóry głowy, a także zwiększy przenikanie wcierki wgłąb skóry. Pomijając działanie przeciwko wypadaniu – masaż skóry głowy jest bardzo przyjemny, pozwala się zrelaksować i odprężyć. Można wykonać go palcami albo specjalnym masażerem. Powinien trwać około 5 minut i być bardzo delikatny.