Stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny to zjawisko wyjątkowo niebezpieczne i budzące słuszny niepokój lekarzy oraz pacjentów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że stan ten jest groźny nie tylko dla naszej psychiki, ale też zdrowia fizycznego. Co to jest stres oksydacyjny? To zaburzenie równowagi między utleniaczami, zwanymi wolnymi rodnikami, a przeciwutleniaczami, czyli antyoksydantami.

Zarówno wolne rodniki, jak i przeciwutleniacze, występują w organizmie zupełnie naturalnie. Kluczowe jest natomiast utrzymywanie równowagi między nimi. Zaburzenia tego stanu prowadzą bowiem do niebezpiecznej reakcji organizmu, jaką jest stres oksydacyjny.

Wolne rodniki są potrzebne organizmowi, ale ich nadmiar jest dla zdrowia groźny. Prowadzą one bowiem w zbyt dużej ilości do śmierci komórek. Takiemu właśnie działaniu przeciwstawiają się antyoksydanty. Reagują one, usuwając nadmiar utleniaczy z organizmu.

Przyczyny stresu oksydacyjnego

Stres oksydacyjny bierze się przede wszystkim z oddziaływania czynników zewnętrznych. Przede wszystkim istotną rolę odgrywa tu narażenie na długotrwałe przeżywanie zdarzeń i okoliczności, towarzyszących człowiekowi – zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych. Dochodzi wówczas do zjawiska stresu, z którym nie każdy organizm jest sobie w stanie szybko poradzić. Przewlekłe napięcie nerwowe powoduje nagromadzenie wolnych rodników i w konsekwencji stres oksydacyjny.

Przyczyn stresu oksydacyjnego jest więcej. To także kwestia niewłaściwej diety czy palenia papierosów. Używki i wdychanie zanieczyszczonego powietrza także mogą spowodować rozwój schorzenia. W naturalny sposób na stres oksydacyjny bardziej narażone są osoby starsze, czy chorujące. Organizmowi ze słabszym układem odpornościowym jest się zdecydowanie trudniej bronić przed szkodliwymi elementami, produkuje on także znacznie mniej przeciwutleniaczy.

Objawy stresu oksydacyjnego

Stresu oksydacyjnego nie wolno lekceważyć, bowiem może on doprowadzić do bardzo poważnych chorób, z nowotworami na czele. Objawy stresu oksydacyjnego są dość niespecyficzne i łatwo pomylić je z symptomami innych dolegliwości. Niemniej pewien ciąg przyczynowo-skutkowy można powiązać z gorszym samopoczuciem, co już powinno sugerować badanie w kierunku stresu oksydacyjnego.

Problem ten daje przede wszystkim objawy ze strony układu krążenia. Rośnie poziom cholesterolu, przez co częściej odczuwane są zadyszki i zmęczenie. Cierpiący na ten rodzaj stresu mogą skarżyć się na przyspieszone bicie serca, rośnie ciśnienie krwi. Schorzenie może doprowadzić nawet do wystąpienia udaru. W rzeczywistości niszczone są organy wewnętrzne i dolegliwości mogą się objawić ze strony niemalże każdego z nich.

Leczenie stresu oksydacyjnego

Leczenie stresu oksydacyjnego jest procesem żmudnym, wymagającym zmiany wielu dotychczasowych nawyków. Jednak, ze względu na potencjalne konsekwencje, leczenia tego nie można odkładać. Wiąże się ono w znacznej mierze z profilaktyką i porzuceniem niezdrowego trybu życia. Należy możliwie jak najbardziej unikać stresu, a w przypadku przewlekłego jego występowania, skorzystać z pomocy specjalisty.

Stres oksydacyjny można potwierdzić poprzez analityczne badanie krwi. Niepokojący wynik wymaga jak najszybszego potwierdzenia i wdrożenia leczenia. W zależności od tego, na które organy rzutuje schorzenie, powinno ono być ściśle dostosowane do indywidualnego pacjenta.

Pojęcie stresu jest często bagatelizowane, jako takie, które dotyczy każdego z nas i musi występować. O ile pewnej dozy stresu nie da się oczywiście uniknąć i jest ona wręcz w niewielkich ilościach wskazana, o tyle zaniedbywanie problemu to bardzo drażliwy problem. Ze stresem oksydacyjnym trzeba walczyć, aby cieszyć się lepszym zdrowiem i komfortem życia.

3.9/5 - (14 Głosów)