Stulejka

Duży procent dorosłych mężczyzn cierpi z powodu stulejki. W rzeczywistości nierzadko zdarza się, w wieku 50, 60 lub nawet 70 lat. Często cicho cierpiący mężczyzna jest zaskoczony, gdy napletek stopniowo zakłóca normalną higienę, a nawet funkcję seksualną.

Infekcje mogą być jedną z przyczyn rozwoju stulejki, a inny typowy powód ma związek z tym, co dzieje się z napletkiem, gdy ludzie się starzeją. Kiedy ktoś mówi o starzeniu się skóry, pierwszą myślą, która przychodzi do głowy, są zmarszczki wokół oczu lub obwisła skóra wokół szyi. Jednakże, wraz z wiekiem, zmiany, które zachodzą w skórze na twarzy, pojawiają się również na napletku, dlatego stulejka u dorosłych jest dość często diagnozowana.

Więcej o leczeniu stulejki na stronie: http://zabiegstulejki.pl/

Co to jest stulejka?

Stulejkę definiuje się, jako niezdolność do zsunięcia napletka z żołędzi prącia u nieobrzezanych mężczyzn. Jest ona wrodzonym lub nabytym zwężeniem napletka prącia. Napletek składa się z zewnętrznej fałdy skóry, która jest widoczna z zewnątrz, oraz wewnętrznej skóry, która spoczywa na żołędzi penisa. W stulejce napletek może być trudny lub nie być cofnięty na żołędzi. Jeśli napletka nie można usunąć w sposób całkowity, lekarze mówią o względnej stulejce. Powodem tego jest niedopasowanie między napletkiem a średnicą żołędzi.

Zastanawiając się, co to jest stulejka trzeba przeanalizować typowe objawy i konsekwencje zwężenia napletka, które powodują przewlekłe zapalenie końcówki penisa i napletka z powodu ograniczonej higieny narządów płciowych. Ponadto mogą wystąpić trudności w oddawaniu moczu i ból podczas wzwodu i stosunku płciowego. Gdy utrudnia życie taka choroba jak stulejka zabieg może przywrócić sprawność mężczyźnie.

Stulejka u dorosłych

Dorosłym może również rozwinąć się stulejka spowodowana, na przykład, zapaleniem żołędzi lub wewnętrznego napletka. Inną możliwą przyczyną jest nierozpoznana cukrzyca (cukrzyca). Dlatego, gdy stulejka powraca w wieku dorosłym, należy zawsze kontrolować poziom cukru we krwi. Niektóre choroby skóry mogą również prowadzić do wycofania napiętego napletka. Regularna higiena i delikatne skracanie napletka podczas oddawania moczu i kąpieli pomogą mężczyznom zapobiegać stanom zapalnym i stulejkom.

Często ludzie nie wiedzą jak wygląda stulejka i nie znają przyczyn jej powstawania. Innym powodem, dla którego nie można usunąć napletka, może być skrócona skóra napletka.  Może to wystąpić samodzielnie lub jednocześnie ze stulejką. Więzadło napletka przyczepia się do spodu żołędzi pod cewką moczową i ciągnie do napletka. Jeśli jest zbyt krótki, napina się podczas wciągania napletka i / lub wzwodu i ściąga żołądź. Często zbyt krótki napletek pęka później podczas stosunku płciowego.

Jak wygląda stulejka?

W przypadku stulejki oddawanie moczu może być trudniejsze. Opróżnianie moczu jest skomplikowane a strumień moczu jest cienki. Często żołądź i napletek są zaognione. Częstym problemem jest również ból podczas wzwodu.

Jeśli napięty napletek nie może być cofnięty do pierwotnej pozycji po zejściu z tyłu żołędzi, nazywa się go zadzierzgnięciem napletka lub „kołnierzem hiszpańskim”. Wąska część napletka następnie zwęża przepływ powrotny krwi i płynu limfy. W rezultacie, wewnętrzna część napletka pęcznieje, a napięcie zwiększa się jeszcze bardziej. Zsunięcie napletka staje się coraz trudniejsze. W najgorszym przypadku nawet tkanki umierają, więc gdy tak duży problem powoduje stulejka leczenie chirurgiczne jest jak najbardziej wskazane.

Formy zwężenia napletka

Z napletkiem zwężającym się różne formy można podzielić. Tak, więc, z jednej strony, może być stulejka częściowa lub stulejka pełna. Z drugiej strony lekarze dzielą pierwotne (wrodzone) i wtórne (nabyte) zwężenie napletka. Stulejka częściowa jest obecna, gdy napletka nie można ściągnąć tylko podczas wzwodu prącia. W pełnej stulejce nie można jednak zsunąć napletka, nawet ze zrelaksowanym penisem.

Diagnozowanie stulejki

Rozpoznanie zwężenia napletka zwykle ma miejsce na podstawie badania fizykalnego i zbierania wywiadu chorobowego. Podczas badania przedmiotowego lekarz zwykle rozpoznaje stulejkę na podstawie typowych objawów. Jeśli skóra napletka nie może być cofnięta lub tylko częściowo cofnięta na żołędzi lub jeśli napletek zostanie odciągnięty nad żołędziom, występuje niedopasowanie między szerokością napletka a średnicą żołędzi i jest wyraźnie diagnozowana stulejka.

Stulejka leczenie

Gdy stwierdzona jest stulejka zabieg może okazać się koniecznością. Aby leczyć stulejkę, zwężony napletek jest rozszerzony lub usunięty. Można to zrobić chirurgicznie, w formie decyzji lub konserwatywnie za pomocą leków z kortyzonem. Ponieważ leczenie zachowawcze jest możliwe tylko przy nieznacznym zwężeniu napletka, w większości przypadków konieczna jest operacja. Celem leczenia jest umożliwienie niezakłóconej higieny narządów płciowych, oddawania moczu i funkcji seksualnych poprzez rozszerzenie lub usunięcie zwężonego napletka.

Czy obrzezanie jest środkiem zapobiegającym chorobie?

Przez jakiś czas obrzezanie wszystkich mężczyzn było omawiane, jako środek zapobiegający chorobom. Jednak obecnie eksperci zgadzają się, że dobra higiena jest równie skuteczna. Nieobrzezani mężczyźni powinni, więc bardzo uważnie dbać o higienę intymną i tym samym zadbać o to, by nie gromadził się żadna smegma (mazista biała lub żółta serowata wydzielina gromadząca się u mężczyzn pod napletkiem). Ponieważ środki higieny są często hamowane przez stulejkę, obrzezanie w takich przypadkach można opisać, jako zapobieganie rakowi.

 

 

 

 

 

 

Rate this post