Świąd pochwy
Świąd pochwy może być spowodowany różnymi warunkami. Zakażenie drożdżami może powodować dość intensywne swędzenie pochwy z białawą, serowatą wydzieliną. Infekcje te są leczone miejscowymi lub doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi. Flora bakteryjna powoduje podrażnienie i swędzenie, której towarzyszą szare upławy i nieprzyjemny zapach. Zakażenie bakteryjne może wystąpić u kobiet, które nigdy nie były aktywne seksualnie.
Takie problemy zdrowotne są leczone antybiotykami, które przywracają „normalną” równowagę bakterii w pochwie. Swędzenie pochwy może być również spowodowane reakcją alergiczną na produkty stosowane w okolicy pochwy, często z wysypką i / lub bólem. Stosowanie miejscowych leków przeciwbólowych oraz bez recepty miejscowych sterydów może pomóc zredukować te objawy, a także unikać stosowania tych produktów w przyszłości.
Więcej na temat świądu pochwy na stronie: https://drwenerolog.pl/objawy/swedzenie-pochwy/
Choroby weneryczne i świąd pochwy
Jednym ze szczególnych chorób przenoszonych drogą płciową, często związanej ze świądem pochwy jest rzeżączka. Tak choroba przenoszona drogą płciową jest zakażeniem spowodowanym przez pierwotniak pasożytniczy, który może powodować swędzenie pochwy, zapalenie i wydzielinę z nieprzyjemnym zapachem. Rzeżączkę można wykryć za pomocą testu wykonanego na podstawie wymazu i wyleczyć antybiotykami. Zdarza się, że przyczyną świądu pochwy, jest inna choroba weneryczna HSV-2 (wirus powodujący opryszczkę narządów płciowych). Opryszczka jest zwykle uważana za bolesne odczucia, a nieswędzące, ale może również występować świąd, szczególnie przed wystąpieniem ostrych objawów.
Jedynym sposobem na stwierdzenie, czy świąd pochwy jest powodowany przez choroby przenoszone drogą płciową jest wykonanie odpowiednich testów w kierunku chorób wenerycznych. Pójście do lekarza na badanie jest ważne, gdy zauważy się jakiekolwiek nietypowe objawy. Dla kobiet aktywnych seksualnie, jeśli mają objawy takie jak świąd pochwy i nigdy nie przechodziły żadnych badań dotyczących takich chorób dobrą decyzją jest wykonanie testu PCR.
Jeśli kobieta odbywa stosunki seksualne, oralne, analny lub pochwowe może zainfekować się również innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową np:
Rzęsistkowica
Rzęsistkowica jest spowodowana przez mikroskopijny, jednokomórkowy pasożyt. Ten organizm rozprzestrzenia się podczas stosunku płciowego z kimś, kto ma już zakażenie. Organizm zwykle infekuje drogi moczowe u mężczyzn, ale często nie powoduje objawów. Rzęsistkowica zazwyczaj powoduje zakażenie pochwy u kobiet. Kiedy ujawniają się symptomy najczęściej dzieje się to w ciągu pięciu do 28 dni od ekspozycji i wahają się od łagodnego podrażnienia do ciężkiego stanu zapalnego.
Objawy mogą obejmować:
- Przezroczyste, białe, zielonkawe lub żółtawe wydzieliny z pochwy.
- Intensywny nieprzyjemny zapach pochwy.
- Swędzenie pochwy i podrażnienie.
- Ból podczas stosunku płciowego.
- Bolesne oddawanie moczu.
Wiele chorób wenerycznych nie daje żadnych objawów. Nieleczone, choroby przenoszone drogą płciową mogą powodować problemy z płodnością i zwiększone ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Te ryzyka sprawiają, że praktyka bezpiecznego seksu jest jeszcze ważniejsza. Badania medyczne ujawniają, że ponad 50 procent nowych przypadków chlamydii i rzeżączki występuje u kobiet w wieku od 15 do 24 lat. Każdego roku na świecie jest około 357 milionów nowych zakażeń związanych z kiłą, chlamydią, rzeżączką i rzęsistkowicą.
Mając świadomość czyhających zagrożeń, warto poddawać się testom wykrywającym choroby weneryczne, szybkie postawienie diagnozy pozwala skutecznie wyleczyć zakażenie.
Mało się o tym mówi, ale rzeżączka jest coraz częściej występującą chorobą weneryczną w Polsce. Nikt nie musi robić żadnych statystyk, ale wystarczy pogadać z lekarzami i powiedzą, że to jest coraz większy problem, zwłaszcza w dużych miastach.
Mam znajomego lekarza wenerologa w Gdańsku i mówi, że od 15 lat kariery nie miał takiej liczby pacjentów z rzeżączką. Ostatnio taka rozwiązłość, że przychodzą z wieloma chorobami wenerycznymi, które kiedyś były ewenementem: kiła, rzeżączka i inne.