Test HPV
Test HPV bada różne typy wirusa brodawczaka ludzkiego. Ludziom znanych jest około 120 typów wirusa HPV. Wirusy te można podzielić na dwa typy: wirusy niskiego ryzyka oraz wirusy wysokiego ryzyka. Nieznana jest 100% metoda wyleczenia wirusa brodawczaka ludzkiego. Wykonanie testu pozwala jednak na podjęcie odpowiedniego leczenia, który zapobiega rozwojowi raka szyjki macicy.
Po wykonaniu testu dostaje się informację, czy wirus HPV znajdujący się w naszym organizmie może skutkować nowotworem. Test należy wykonać w przypadku, kiedy wystąpił przygodny stosunek seksualny (zarówno dopochwowy, oralny jak i analny), w przypadku, kiedy posiada się wielu partnerów lub partnerek seksualnych. Należy również go wykonać w przypadku, gdy planuje się stały związek, u kobiet – kiedy wystąpiło poronienie bądź ciąża pozamaciczna, w przypadku planowania ciąży bądź bycia w trakcie trwania ciąży. Test jest wskazany również w przypadkach, kiedy ma się obniżoną odporność lub stosuje się leki immunosupresyjne, a także jeżeli występują zmiany chorobowe w okolicach odbytu i narządów płciowych. Szczyt wiekowy zapadania na zakażenie wirusem HPV przypada pomiędzy piętnastym a dwudziestym piątym rokiem życia. To właśnie wtedy jest najlepszy moment, by wykonać test na wirusa HPV. Test HPV zalecany jest również wtedy, gdy kończy się nasze leczenie raka szyjki macicy lub dysplazji. Alarmujące są również nawracające stany zapalne w okolicach dróg rodnych, takie jak zapalenie żołędzi czy cewki moczowej.
Najczęstsze objawy zakażenia u mężczyzn to kłykciny kończyste. Mogą one występować na żołędziu, trzonie prącia, napletku, mosznie lub łonie. Wyglądają jak twory lub jako drobne grudki. Mogą być płaskie, wypukłe lub ”kalafiorowate”. Pojawiają się w kilka tygodni, a czasem nawet w kilka miesięcy po stosunku płciowym z zakażoną osobą. Brodawki można leczyć farmakologiczne, wymrozić lub usunąć operacyjnie. W przypadku leczenia brodawek zwykle niezbędne jest powtórne przejście kuracji, ponieważ często ukazać się mogą one ponownie, nawet po kilku miesiącach od zakończenia leczenia. Przy stosunku oralnym czy analnym można zaobserwować także zmiany w jamie ustnej, albo w okolicach odbytu. Mogą się powiększać oraz utrudniać współżycie partnerom. W gorszym przypadku (przy zakażeniu wysokiego ryzyka typami wirusa) dochodzi do rozwoju raka. U kobiet także możemy zaobserwować kłykciny kończyste, które mogą występować w pochwie lub na wargach sromowych, także na szyjce macicy. W przypadku uprawiania seksu analnego, zmiany te można zauważyć również w okolicach odbytu. Zakażenie groźnymi typami wirusa sprzyja rozwojowi raka szyjki macicy, odbytu lub sromu. Ryzykowne jest też przeniesienie zakażenia na noworodka.
W przypadku zaobserwowania u siebie krwawienia, świądu, bólu i pieczenia, niepokojących wydzielin z odbytu, powiększania się węzłów chłonnych w okolicach pachwin, dostrzeżenie zmian w pracy jelit lub nietypowego kształtu stolca należy wykonać badanie i zasięgnąć konsultacji pod kątem diagnozy raka Również zmiana koloru, zgrubienie prącia lub grubości skóry mogą wskazywać początkowe objawy raka. Do późniejszych objawów zalicza się rany prącia oraz narośl. Przeważnie nie są one bolesne, jednakże nie należy tego lekceważyć. Jednak czasem występuje także ból i krwawienie. W każdym z wymienionych przypadków należy niezwłocznie zasięgnąć konsultacji lekarza.
Test HPV PCR
Diagnostyka zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego składa się z kilku metod. Do głównych zaliczyć można: badanie histopatologiczne wyciętych zmian, wulwoskopię, peniskobię, kolposkopię, a także z badanie cytologiczne. Pewną metodą, która wykrywa zakażenia jest test oparty na wykrywaniu materiału genetycznego wirusów przy pomocy PCR. Przewaga PCR jest jednogłośna – skuteczność testu wynosi ponad 99%, a metoda umożliwia wykrycie małej liczby wirusów – w teorii nawet jednego, ponadto reakcja łańcuchowa polimerazy jednocześnie rozróżnia typy wirusa. Materiał, który jest potrzebny do badania uzyskać można w wyniku pobrania wymazu z zakażonych miejsc (nie tylko podczas występowania zmian, również wtedy, kiedy dochodzi do bezobjawowych przebiegów) z napletka, żołędzi, sromu, pochwy, jamy ustnej i gardła, a także z okolicy odbytu i szyjki macicy.
Wykonanie testu HPV pozwala na najlepsze postawienie diagnozy. Testy HPV powstały niedawno, wraz z rozwojem biologii molekularnej. Cena testu uzależniona jest od tego, ile mamy typów wirusa. Koszt testu waha się zwykle pomiędzy 140 zł a 350 złotych. Warto mieć na uwadze fakt, że lekarze zalecają, by każda osoba aktywna seksualnie robiła test przynajmniej raz w roku.
Test na HPV można zrobić, ale pamiętajcie o jednym – nawet jak się go zrobi i okaże się, że jesteś nosicielem wirusa HPV, to już jest za późno. Możesz tylko czekać na to czy coś się wydarzy. Nie ma leków, które by usunęły HPV z organizmu jak się już zagnieździ.