Tętnicze nadciśnienie płucne

Układ krwionośny człowieka jest niezwykle skomplikowany – zarówno pod względem budowy, jak i funkcji. Aby mógł funkcjonować prawidłowo, w każdym odcinku konkretnej tętnicy musi panować nieco inne ciśnienie tętnicze. Zróżnicowanie tego ciśnienia na różnych etapach naczyń krwionośnych jest istotne dla zachowania prawidłowych funkcji układu krwionośnego. Wszelkie zmiany w obrębie ciśnienia tętniczego są zmianami patologicznymi i w większości przypadków wymagają kontroli lekarskiej oraz leczenia. Jedną z chorób układu krwionośnego jest tętnicze nadciśnienie płucne.

Czym jest tętnicze nadciśnienie płucne

Zostaje ono rozpoznane, gdy wartość ciśnienia w tętnicy płucnej jest równa lub wyższa niż 25 mmHg. Może wystąpić w wyniku różnych chorób serca, płuc lub naczyń płucnych. Podwyższone ciśnienie w tętnicy płucnej może być również skutkiem zakrzepów, które blokują dostęp do jednego z rozgałęzień tętnicy. Nadciśnienie płucne jest bardzo groźne dla zdrowia, dlatego powinno być jak najszybciej zdiagnozowane i leczone. Wyłączenie jednego z rozgałęzień tętnicy płucnej powoduje, że krew pod zwiększonym ciśnieniem wtłaczana jest do prawej komory serca. Ta z czasem ulega powiększeniu pod wpływem tego ciśnienia, co skutkuje nabyciem anatomicznej wady serca. Powiększająca się komora i pogrubiające się jej ściany prowadzą do niewydolności serca, spowodowanej niedomykalnością zastawki trójdzielnej.

Objawy nadciśnienia płucnego

Każdy z nas zna mniej więcej swoje możliwości fizyczne. W ciągu swojego życia często staramy się podnieść je, by uzyskać lepszą kondycję. W tym celu uprawiamy sporty. Ale i bez tego potrafimy określić, czy jesteśmy w dobrej formie, po prostu biorąc pod uwagę swój codzienny tryb życia, rodzaj pracy itp. Dlatego też każda zmiana naszej kondycji na niekorzyść, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowego trybu życia, powinna być dla nas alarmująca.

Niewydolność płucna daje objawy właśnie ze strony układu oddechowego i poniekąd ze strony naszej kondycji. Jeśli dotychczas podbiegniecie do autobusu nie stanowiło dla nas większej przeszkody, a dziś jest niemożliwością – bardzo możliwe, że to objawy nadciśnienia płucnego.

Pacjenci z tą chorobą bardzo szybko się męczą, nawet wykonując czynności, do których dotychczas byli przyzwyczajeni, i które nie sprawiały im problemu. Wzmożona aktywność prowadzi do silnych duszności. Mogą się pojawiać zasłabnięcia podczas wysiłku fizycznego. Z czasem pogłębiania się niewydolności sercowej pojawiają się bóle w klatce piersiowej, zwiększają się obrzęki nóg, pojawia się brak apetytu, wyniszczenie organizmu, powiększenie wątroby, płyn w jamie brzusznej.

Leczenie nadciśnienia płucnego

W leczeniu nadciśnienia płucnego stosuje się po pierwsze farmaceutyki, mające na celu zmniejszenie krzepliwości krwi, tlenoterapię, usuwanie skrzeplin z tętnicy, balonowa plastyka tętnic płucnych, a w skrajnych przypadkach choroby – przeszczep płuc i serca lub tylko płuc. Ważne jest, by rozpocząć leczenie zanim wystąpią objawy niewydolności sercowej.

Nadciśnienie płucne noworodków

Nadciśnienie płucne u noworodka występuje wtedy, gdy tętnice płucne po narodzinach funkcjonują tak, jak w życiu płodowym – występuje wysoki opór naczyniowy i niski przepływ krwi. Choroba ta powoduje problemy z oddychaniem u noworodka, pojawiające się w ciągu 12-24 godzin życia. Jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia dziecka, dlatego wymaga natychmiastowego leczenia. Wykorzystuje się do niego najczęściej tlenek azotu, który ma właściwości rozszerzania naczyń krwionośnych i poprawiania stanu noworodka.

5/5 - (4 Głosy)