Trądzik – choroba (nie)pospolita? Dermatolog radzi

Medycyna rozwija się z każdym dniem i na rynku pojawiają się coraz to nowocześniejsze metody nie tylko walki z chorobami realnie zagrażającymi życiu człowieka, ale również z chorobami, które mają swój wymiar stricte estetyczny. Jedną z takich chorób jest trądzik. Co powinniśmy o nim wiedzieć, w jaki sposób postępować i jak sobie z nim poradzić, aby na naszym ciele nie zostały widoczne i głębokie blizny nim spowodowane?


Już na samym początku rozważań na temat trądziku trzeba uświadomić sobie, że trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą, która dotyka całego aparatu włosowo-łojowego. Co prawda w okresie dojrzewania możemy obserwować niemal u każdego trądzik młodzieńczy, który nie jest niczym niezwykłym, to jednak może on z łatwością przerodzić się w kolejne stadia kliniczne wiążące się nie tylko z zaskórnikami i wykwitami grudkowymi, ale także z ropnymi torbielami, naciekami czy bliznowcami. Warto mieć świadomość tego, że w skrajnych wypadkach u młodych mężczyzn trądzikowi może towarzyszyć gorączka czy bóle stawowe (objawiające się nawet zmianami w stawie mostkowo-obojczykowym). Trądzik może pojawić się jednak nie tylko w wieku młodzieńczym.

Więcej: http://portaldermatologiczny.pl/choroby-dermatologiczne/tradzik-pospolity/

Przyczyny trądziku

Wbrew pozorom nie ma jednej przyczyny trądziku i tym samym jednego sposobu zapobiegania jego rozwojowi. Wśród popularnych przyczyn możemy wymienić między innymi zwiększoną produkcję łoju, a tym samym zablokowanie aparatu włosowo-łojowego, bakterie Propinibacterium acnes (które zadomawiają się w przewodzie wyprowadzającym łój i powodują reakcję zapalną) czy nawet czynniki genetyczne. Jeżeli u danego pacjenta stwierdza się przewlekłe stany trądzikowe, to bardzo często inni członkowie jego rodziny również walczyli lub walczą z podobnym problemem. Sama nadprodukcja łoju spowodowana może być zaburzoną gospodarką hormonalną.

Leczenie trądziku
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy trądziku jest samodzielne „wyciskanie”. Wbrew pozorom jest to najprostszy sposób nie tylko do powiększenia infekcji i zarażenia nią kolejnych kawałków naszej skóry, ale również do spowodowania głębokich blizn, które będą się bardzo źle goiły. Najlepszym wyjściem, które da nam pewność poprawnego wyleczenia trądziku, a także uniknięcia jego rozwoju do ostatnich stadiów klinicznych pozostawiających trwały ślad na skórze i ciele, jest konsultacja dermatologiczna. Niemalże każda poradnia dermatologiczna powinna poprawnie rozpoznać trądzik, zdiagnozować jego przyczyny (w konkretnym przypadku) oraz zastosować odpowiednie leczenie.

Warto również w trakcie trądziku stosować odpowiedni krem nawilżający do cery trądzikowej

– Trądzik to choroba, która może spotkać każdego z nas. Nie powinniśmy się jej w żaden sposób obawiać, jeżeli tylko odpowiednio i kompleksowo podejdziemy do tematu jego leczenia. – komentuje dermatolog z Gdańska.

Zobacz także: Dermatolog Gdańsk – Clinica Dermatologica

Podsumowując, jeżeli tylko zauważymy na swoim ciele zmiany trądzikowe to nie warto czekać na rozwój choroby, tylko jak najszybciej umówić się na wizytę u dermatologa. W ten sposób unikniemy możliwych powikłań i trwałych, szpecących blizn na ciele spowodowanych właśnie trądzikiem.

Zobacz także: Dermatolog w Lifemedica

5/5 - (1 Głos)