Trądzik różowaty – leczenie
Trądzik różowaty może do nas zawitać z różnych powodów. Może to być obciążenie genetyczne, problemy z żołądkiem, zarażenia bakterią, choroby hormonalne i wiele innych. Nie da się ukryć, że ogromny wpływ ma także dieta oraz styl życia. Powinniśmy unikać smażonych potraw, alkoholu i wielu innych. Przedstawiamy kompendium jak radzić sobie z trądzikiem różowatym i czego unikać.
Rodzaje trądziku różowatego?
Istnieją cztery rodzaje trądziku różowatego. Pierwszy z nich to trądzik mający postać teleangiektatyczno-rumieniową. Co to właściwie oznacza? To nic innego jak rumień przelotny, który pojawia się na naszej twarzy co jakiś czas. Towarzyszą mu zmiany na twarzy takie jak obrzęk oraz uczucie pieczenia i palenia skory. Drugi z nich to postać grudkowo-krostkowa, która objawia się rumieniem w środkowej części twarzy, na którym co jakiś czas pojawiają się grudki i krostki. Trzecia postać to taka ze zmianami przerostowymi. Czym się cechuje? Zgrubieniami na skórze, jej nieregularną powierzchnią i oczywiście obecnością guzów i krost. Co ważne- bardzo często te zajmują brodę, czoło oraz policzki. Diagnozuje się także zapalenie mieszków włosowych w obrębie zmian. Ostatnia postać to ta, która jest najtrudniejsza do wykrycia, czyli- postać oczna. Jeśli często cierpimy na zapalenie spojówek, pieką nas oczy, czy powieki udajmy się jak najszybciej do okulisty!\
– Kobiety chorują zdecydowanie częściej, ale u mężczyzn spotyka się formy najcięższe. Najbardziej narażone są osoby z I i II fototypem skory (jasna skóra, oczy, włosy), a 30% pacjentów z trądzikiem różowatym ma objawy oczne w postaci zapalenia powiek czy zapalenia spojówek – mówi dr n. med. Marta Malek dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.
Leczenie trądziku
Istnieje kilka sposobów leczenia. Do wyboru mamy leczenie zewnętrzne (miejscowe), leczenie doustne oraz dermokosmetyki.
Leczenie miejscowe opiera się głównie na substancjach takich jak: metronidazol 0,75%, kwas azalainowy 10%, sulfacetamid sodowy 5%.
Do tego ważne jest leczenie ogólne. Jak wcześniej wspominaliśmy, trądzik różowaty może być spowodowany zaburzeniami funkcjonowania organizmu: hormonów, układu pokarmowego, czy zakażeniami bakteryjnymi.
Czego unikać?
W czasie trwania leczenia musimy unikać stresu, potraw, które są smażone (także tych gorących!). Na rozwój trądziku wpływa także dawka alkoholu, menopauza, promieniowanie UV, sauna, przesadnie gorące kąpiele i wiele innych.
Dzięki temu blizny potrądzikowe będą tylko sennym koszmarem, bo w rzeczywistości nigdy się nie pojawią. Wystarczy tylko trochę cierpliwości i samozaparcia, by uporać się z problemami skórnymi. Oczywiście trądziku różowatego nie da się do końca wyleczyć ale odpowiednia kuracja i dbałość o skórę sprawi, że nikt się nawet nie domyśli, że mamy takie problemy. Ba, będziemy wyglądali pięknie i kwitnąco to pewne, ale potrzeba do tego trochę czasu.