Trądzik różowaty – czy makijaż szkodzi?

Trądzik różowaty jest dolegliwością, która przysparza paniom wielu kompleksów. Twarz usiana czerwonymi krostami, bliznami i ropiejącymi pryszczami wygląda mało estetycznie. Nic dziwnego, że panie starają się ukryć zmiany skórne pod warstwą starannie wykonanego makijażu. Czy jest to bezpieczne? Czy trądzik różowaty i makijaż to bezpieczne połączenie?

Trądzik różowaty – makijaż dla cery problematycznej
Wykonywanie makijażu w przypadku trądziku różowatego jest dozwolone, jednak kierują nim pewne zasady. Przede wszystkim nie powinno się używać ciężkich kosmetyków, które zatykają pory i powodują powstawanie kolejnych zmian skórnych. Uniemożliwiają one gojenie się pryszczy i powodują pojawianie się głębokich blizn.

Dobrym wyborem są podkłady, pudry i korektory przeznaczone do wykonywania makijażu cery trądzikowej i tłustej. Kosmetyki te posiadają lekką konsystencję oraz substancje matujące i wysuszające pryszcze. Korektor w zielonym odcieniu ułatwi natomiast ukrycie zaczerwienionych krost i pozostałości po nich. Ważne jest również pamiętanie o czyszczeniu pędzli i przyborów kosmetycznych, by uniknąć roznoszenia po skórze bakterii odpowiedzialnych za powstawanie pryszczy.

Czytaj więcej:

Tak dla makijażu, ale…
Panie cierpiące na trądzik różowaty makijaż powinny wykonywać możliwie rzadko. Trudno wymagać, by kobieta zrezygnowała z malowania się do pracy czy na wyjście z przyjaciółmi, jednak w domowym zaciszu powinna starać się unikać make-upu. Pomoże to w leczeniu zmian skórnych, które potrzebują dostępu powietrza, by szybciej się goić. Jeżeli skóra stale jest pokryta makijażem, pryszcze znikają o wiele wolniej, a trądzik różowaty obejmuje kolejne partie skóry.

Gdy zmiany skórne są wyjątkowo uciążliwe, powinno się na kilka dni zrezygnować z malowania się i smarować skórę maścią z antybiotykiem, pastą cynkową lub innym preparatem o działaniu ściągającym i osuszającym. Gdy stan cery zacznie się poprawiać, można powrócić do wykonywania makijażu, zachowując przy tym wszystkie zasady higieny i używając jedynie kosmetyków do skóry trądzikowej.

Rate this post