Trądzik – zmora nastolatków i nie tylko
Trądzik, często mylnie kojarzony jest z wiekiem młodzieńczym. Tymczasem z jego powodu w równej mierze cierpią zarówno nastolatkowie, jak i dorośli. Błędne jest również twierdzenie, iż wraz z wiekiem zniknie samoistnie. Te różowe, nieestetyczne wypryski należy leczyć, w innym przypadku nigdy nie znikną i nie nastąpi długo wyczekiwana poprawa.
Czym jest trądzik?
Trądzik jest chorobą skóry, która zaczyna się rozwijać w wieku dojrzewania. Wpływ na jego powstawanie mają zmiany hormonalne, które nadmiernie pobudzają czynności gruczołów łojowych. W pierwszej fazie choroby na twarzy oraz w okolicach ramion, dekoltu, pleców, pojawiają się zaskórniki. Mają barwę białą lub czarną, a potocznie określane są wągrami. Okolice ich występowania mają ścisły związek z ilością gruczołów łojowych, zgromadzonych w tych miejscach. Trądzik nasila się, powodując wysypywanie się grudek i krost. Są wypukłe, o czerwonej barwie. Świadczy to wówczas o rozwoju stanu zapalnego. Kolejną fazą są guzki wypełnione ropą, które przybierają kolor sino-czerwony. Niestety ta faza choroby obejmuje znacznie głębsze warstwy skóry i powoduje pozostawienie nieestetycznych blizn.
Trądzik w 80% ma podłoże genetyczne. Gruczoły łojowe osób, które mają zadatki do występowania choroby, wydzielają dużą ilość sebum. Może dojść wówczas do rogowacenia skóry, co z kolei sprzyja zatykaniu gruczołów łojowych. W ten sposób tworzą się zaskórniki – pożywka bakterii.
Rodzaje trądziku
Trądzik niemowlęcy występuje u niektórych noworodków w pierwszych tygodniach ich życia oraz u poniektórych niemowląt w pierwszych miesiącach ich egzystencji. Wygląda zupełnie jak ten obserwowany wśród nastolatków. Pojawiając się u najmłodszych, prowadzi do dużego zmartwienia niejednej mamy. Nagle ich piękny, pachnący bobas wygląd tak nieładnie. Częściej pojawia się u chłopców. Jego przyczyny nie są do końca znane. Zwykle mówi się, że powstaje na skutek przegrzania małego organizmu. Można zaobserwować znikanie wyprysków po wyjściu na powietrze, zatem kiedy twarz ulega ochłodzeniu. Inni twierdzą, że odpowiedzialne za ten stan są androgeny, których poziom wzrasta w ciąży, a matka przekazuje to stężenie dziecku, karmiąc je piersią. Po jakimś czasie ich skala normuje się, znika również trądzik niemowlęcy.
Z kolei trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, za którą odpowiedzialne są zmiany naczyniowe i zapalne. Przyjmuje postać rumienia, który pojawia się na policzkach, nosie, czole i brodzie. Zwykle pojawia się między 30, a 50 rokiem życia. Również może być chorobą genetyczną lub też pojawiać się u osób, u których występuje podatność na rożne bodźce, jak na przykład zmiana temperatury.
Trądzik torbielowaty to najcięższa odmiana trądziku. Objawia się głębokimi, zapalnymi wypryskami na twarzy i innych częściach ciała. Zmiany te rozrastają się, mogą osiągnąć wielkość kilku centymetrów. Wypełnione są ropą. Osoby cierpiące na ten rodzaj trądziku odczuwają ogromny dyskomfort. Te zmiany wywołują u nich wstręt do samego siebie, co przyczynia się do ograniczenia kontaktów międzyludzkich.
Natomiast trądzik młodzieńczy jest najczęściej występującym rodzajem trądziku. Dotyka zarówno młodzież, jak i dorosłych. Zmiany te mogą utrzymywać się nawet do 50. roku życia. W większości przypadków ma łagodny przebieg. W przypadku ciężkich zmian, wymaga bardziej specjalistycznego leczenia.
Jak pozbyć się trądziku
Leczenie trądziku to domena dermatologii. To właśnie porady specjalisty dermatologa powinniśmy wysłuchać w pierwszej kolejności. W zależności od rodzaju i stopnia choroby, do jego zwalczania używa się preparatów przeciwbakteryjnych, złuszczających naskórek, stosowane są też leki przeciwzapalne oraz antybiotyki i hormony. Ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety, pozbawionej ostrych przypraw, produktów mlecznych i tłustych oraz czekolady.
Istnieją również domowe sposoby zwalczania trądziku. Należą do nich maseczka z płatków owsianych, pasta cynamonowa, pasta z kurkumy, olejek z drzewa herbacianego, a nawet pasta do zębów.
Trądzik różowaty jest nie do wyleczenia. Najczęściej jest to choroba, którą można tylko zaleczyć, a nie da się jej wyleczyć. Leki zajmują się właściwie tylko objawami i nic lepszego jeszcze do tej pory nikt niw wymyślił.
Ale zawsze warto próbować. Przede wszystkim dlatego, że trądzik różowaty może zniknąć na długie miesiące, a to już jest coś, bo przecież to nie boli, za to objawy są widoczne i chcemy się po prostu ich pozbyć. 2-3 tygodnie dobrej maści i jest spokój z trądzikiem różowatym na pół roku albo i więcej.
Na pewno nie polecam domowych sposobów , kiedyś taki jeden próbowałam i mega podrazniłam skórę.
Teraz staram się użwac tylko kosmetyków, na których jest napisane, że są do cery z trądzikiem i to dokładnie różowatym. W sumie kremy mam ale znalazłam taką pastę na noc marki https://acnerose.pl/ .
Czy ktoś używał pastę albo inne produkty tej firmy?
Cześć Czesia! 🙂
Faktycznie, nierozsądnie jest sprawdzać wszystkiego na sobie. Wiele rzeczy zamiast nam pomóc, może nam tylko zaszkodzić. Na temat domowych sposobów się nie wypowiem, bo nigdy ich nie stosowałam. Natomiast jeśli chodzi o produkty Acnerose – kupiłam sobie krem na dzień i jestem zadowolona. Pasty jeszcze nie próbowałam, ale może się skuszę. 🙂
Pozdrawiam,
Ula
Dobrze napisane, trzeba wiedzieć jaka to odmiana trądziku, żeby w ogóle można było podjąć jakiekolwiek kroki, w przeciwnym razie można sobie tylko zaszkodzić. Córka ma odmianę młodzieńczą, oczywiście zaczęłam przeszukiwać artykuły żeby dowiedzieć się jak najwięcej o tej przypadłości, polecam też zajrzeć na:
poznajsevolium. pl/tradzik-mlodzienczy/
Najtrudniej jest wyleczyć trądzik u dorosłego, bo nie zawsze można znaleźć przyczynę jego występowania.
Mi domowe sposoby też nie pomagały, ale czasami z nich korzystałam, żeby odżywić i nawilżyć twarz 🙂 Nie znalazłam też przyczyny występwania tradziku ale na szczęście sprawdziły sie kosmetyki Acnerose. Mają same naturalne składniki. Po kilku tygodniach cera zaczęła o wiele lepiej wyglądać 🙂